2-р бага бүлгийн загасны ясны зургийн хичээл. "Сэвсгэр загасны яс" 2-р бага бүлгийн зургийн GCD

Шууд конспект боловсролын үйл ажиллагааУран бүтээл (зураг)

"Ягасны гоо сайхан"

Төслийн сэдэв: "Манай хот"

Хоёр дахь хамгийн залуу (3-4 настай)

Багш бэлтгэсэн

GBOU SOSH No 1155

Новикова Валентина Сергеевна

Зорилтот.Зул сарын гацуур модыг том, цагаан сэвсгэр цас зурж сур.

Даалгаврууд.
- Хүүхдүүдийн ажиглалтыг хөгжүүлэх, өвлийн улиралд байгальд юу болж байгааг сонирхох.

Сойзны бүхэл бүтэн хэсэг болон түүний төгсгөлөөр бие даан зурж, зургийг бүхэлд нь хуудсан дээр байрлуулна.

Наалдамхай техникийг нэгтгэхийн тулд нудрах аргыг ашиглан уламжлалт бус аргаар (чихний саваагаар) бөөрөнхий хэлбэрийг зурах.

Материал.А4 цаасны өнгөт хуудас, 2 өнгийн гуаш (ногоон, цагаан), багс, чихний саваа, лонхтой ус, өвлийн ойн ландшафт бүхий зураг.

Урьдчилсан ажил.

Өвлийн улиралд байгалийн өөрчлөлтийг ажиглах (цас орох).
Дууссан урлагийн бүтээлүүдийг авч үзэх.

Өвөл, зул сарын гацуур мод, цасны тухай шүлэг унших.

Боловсролын шууд үйл ажиллагаа явуулах арга зүй.

Багш хүүхдүүдэд хэрхэн танилцсаныг сануулдаг Шинэ он... Жилийн хэдэн цагт, хэн тэдэн дээр баяраар ирсэн гэж асууна. Бид өвөл, гацуур модны тухай шүлэг сонсдог. Гацуур болон бусад мод ургадаг өвлийн ойн ландшафтын зургийг авч үзье.

Багш нь сайхан зул сарын гацуур мод зурахыг санал болгож байна. Мод нь өндөр гэдгийг сануулж, дээрээс нь доошоо зурах хэрэгтэй бөгөөд мөчрүүд хэрхэн ургадагийг гар хөдөлгөөнөөр харуулахыг зөвлөж байна.

Зурах явцад багш гуаштай ажиллах техникийг эргэн санадаг.

Зургийг хатаахыг зөвшөөрнө үү. Энэ үед багш И.Никитиний "Цагаан сэвсгэр цас, агаарт эргэлдэж, чимээгүйхэн газарт унаж, хэвтэж байна ..." шүлгийн мөрүүдийг уншдаг.

Хүүхдүүд цасан ширхгүүд болж, цас хэрхэн эргэлдэж, чимээгүйхэн газарт шингэж байгааг харуулахыг урьж байна.

Багш хүүхдүүдийг цас ямар өнгөтэй болохыг зааж өгч, уламжлалт бус аргаар (хөвөн арчдас) зурахыг урьж байна.

Самбар дээр зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах нь зүйтэй. Эцэст нь хэлэхэд тэрээр гацуур мод ямар үзэсгэлэнтэй болсныг бишихийг санал болгож байна. Хүүхдүүдээс найз нөхдийнхөө зурсан зурсан зургуудад ямар мод илүү таалагдаж байгаагаа илэрхийлэхийг хүс. Энэ нь тэдэнд өөрсдийн хандлагыг илэрхийлэх, сэтгэл хөдлөлийн хувьд эхний оноог ("дуртай", "сайхан", "сайн гацуур мод" гэх мэт) өгөхөд тусална.

Сэдэв: "Баярын зул сарын гацуур мод"

Програм хангамжийн агуулга:

Урьдчилсан ажил:

Үзэл баримтлал бүрдүүлэх:

Гэнэтийн мөч;

Асуултууд;

Чиглэл;

Сануулга;

магтаал;

Гацуурыг шалгах;

Уран сайхны үг;

Дууссан дээжийг харуулах;

Шинэ жилийн сүлд модны зураг;

Ажлын явцыг харуулах.

Материал:

Хичээлийн бүтэц:

1. Оршил хэсэг:

Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох;

Гэнэтийн мөч;

2. Үндсэн хэсэг:

Ажлын явцыг харуулах;

Даалгаврыг гүйцэтгэх;

3. Эцсийн хэсэг:

Дүгнэлт;

Тусгал;

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" хоёрдугаар бүлгийн бага ангийн GCD-ийн хураангуй (зураг).

Сэдэв: "Баярын зул сарын гацуур мод"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

Уран сайхны бүтээлч байдал (зурах), танин мэдэхүй (FEMP), харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, бие бялдрын соёл.

Програм хангамжийн агуулга:

Хүүхдүүдийн хооллох талаархи мэдлэгийг тодруулах, хэмжээсийн тухай ойлголтыг давтах: "өндөр", "бага";

Будаг, сойзыг зөөлөн хэрэглэж сурах;

Цагаан толбо үлдээхгүйгээр, зургийн тоймыг давахгүйгээр объектыг бүрэн будаж сурах;

Үргэлжлүүлэн нудрах замаар будаг түрхэж сурах;

Бусдад туслах, хариу үйлдэл үзүүлэх;

Урьдчилсан ажил:

1. Өвлийн тухай, шинэ жилийн баярын тухай яриа.

2. Шинэ жилийн тухай, Санта Клаусын тухай шүлэг, дууг сурах;

3. Шинэ жилийн сэдэвт зургуудыг шалгах;

4. Алхаж байхдаа гацуурыг ажиглах;

Үзэл баримтлал бүрдүүлэх:

"Өндөр", "намхан", "өргөст", "сэвсгэр", "үнэртэй".

Арга, техник: (харааны, аман, практик)

Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох;

Гэнэтийн мөч;

Асуултууд;

Чиглэл;

Сануулга;

магтаал;

Төлөвлөсөн алдаа хүлээн авах;

Гацуурыг шалгах;

Уран сайхны үг;

Дууссан дээжийг харуулах;

Шинэ жилийн сүлд модны зураг;

Ажлын явцыг харуулах.

Материал:

Хиймэл гацуур; том хэмжээний бэлэн дээж; зул сарын гацуур модыг чимэглэсэн зураг; урьдчилан бэлтгэсэн хоолны дэглэм; ногоон будах ба цагаан; хатуу сойз; салфетка.

Хичээлийн бүтэц:

1. Оршил хэсэг:

Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох;

Гэнэтийн мөч;

2. Үндсэн хэсэг:

Ажлын явцыг харуулах;

Зул сарын гацуур модны өндрийг харьцуулах;

Биеийн тамирын "Буратино";

Даалгаврыг гүйцэтгэх;

Дараагийн хичээлийн даалгавар (зул сарын гацуур модыг чимэглэх);

3. Эцсийн хэсэг:

Дүгнэлт;

Тусгал;

Хичээлийн явц:

V: -Сайн уу залуусаа! (хүүхдүүд хариуд нь сайн уу гэж хэлдэг)

Д: - Сайн уу!

V: - Залуус аа, өнөөдөр өглөө би цэцэрлэгт явахдаа Санта Клаустай уулзсан! Та төсөөлж байна уу ?! Гэвч тэр яагаад ч юм гунигтай, гунигтай байв. Би түүнээс: "Санта Клаус, чи яагаад инээдтэй биш байгаа юм бэ? Удахгүй амралт, шинэ жил, залуус таныг хүлээж байна! ” Тэгээд тэр надад: "Би яаж гуниглахгүй байх вэ, удахгүй шинэ жил болох гэж байна, би зул сарын гацуур модыг маргаашийн баяраар чимэглэх хэрэгтэй байна, гэхдээ надад цаг зав алга! Маш олон хүүхэд, цэцэрлэг байдаг, гэхдээ би ганцаараа даван туулж чадахгүй, хүүхдүүд зул сарын гацуур модгүй үлдэх вий гэж айж байна ... "Тэгээд би түүнд хариулав, хүүхдүүд ээ: "Бүү санаа зов, Өвөө Фрост, Бид танд залууст туслах болно - бид олон шинэ жилийн мод зурах болно, тэгвэл та цагтаа ирэх болно! Манай хүүхдүүд туслахдаа үргэлж баяртай байдаг! ”

Санта Клаус миний үгэнд баяртай байсан, учир нь би түүнд тусална гэж амласан. Бид сайхан зул сарын гацуур мод зурж Санта Клауст туслах уу?

Д: - тиймээ.

V: - Зул сарын гацуур модыг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд зул сарын гацуур мод бидэн дээр ирлээ, хараарай! Бид үүнийг харж, ижил сайхан зул сарын гацуур модыг зурах болно! (багш урьдчилан бэлтгэсэн хиймэл зул сарын гацуур модыг нээж, цагаан даавуугаар хучигдсан ширээн дээр зогсож байна):

Зул Сарын мод

Үслэг, өргөст сарвуу дээр

Мод нь байшинд үнэр авчирдаг:

Халаасан нарсны зүү үнэр,

Шинэхэн, салхины үнэр

Мөн цаст ой

Мөн зуны бараг сонсогдохгүй үнэр.

Ю.Щербаков

V: - Нээрээ залуусаа, гацуур мод их гоё юм уу? Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Навчны оронд гацуур модыг яах вэ?

Д: ногоон. Зүү.

А: - Сайн байна!

Би ямар сайхан зул сарын гацуур мод зурсаныг хараарай. Чиний дуртай? (дууссан ажлыг харуулах том хуудас). Одоо би үүнийг хэрхэн зурсанаа харуулах болно, дараа нь та өөрөө зурах болно, та үүнийг хүсч байна уу? Дараа нь анхааралтай ажиглаж, санаарай!

Би хоосон хуудас аваад зөв байрлуул. Дараа нь би баруун гартаа сойз авдаг. Үүнийг хэрхэн зөв авах вэ? Үүн шиг? (буруу оноо, хүүхдүүд хариулна) Магадгүй энэ зөв болов уу? (Дахин сойз буруу авсан, хүүхдүүд хариулдаг) энэ зөв үү? (зөв хүлээж авна, хүүхдүүд хариулна) Сайн байна! Би цоорхойгоор зурах болно. Би сойзоо ногоон будагтай палитрт дүрдэг, би зөвхөн нойрмоглодог. (шоу). Сойз дээр зөвхөн ирмэг дээр нь бага зэрэг будаг цуглуулах шаардлагатай.

Нухах үед сойз нь босоо байрлалд байх ёстой, дараа нь овоо хавтгай, том байна"Сэвсгэр" цэг.

Залуус аа, би гацуураа хаанаас будаж эхлэх вэ? Энэ нь зөв, доороос дээш, энэ мэт. Би контурыг давж гарах уу? Үгүй! Би нямбай зурдаг, контураас хэтрэхгүй, бүх зүйлийг буддаг, сойзоо зүүнээс баруун тийш дараалан дардаг, цагаан толбо үлдээдэггүй. Одоо би сойзоо арчиж, цагаан будаг авч, зул сарын гацуур модыг сэвсгэр цасаар цацна.

Тиймээс би зул сарын гацуур мод зурсан, хараарай, залуусаа! Үзэсгэлэнтэй юу? Одоо надад ямар төрлийн гацуур мод авсныг хараарай (өмнө нь зурсан зул сарын гацуур мод дээр дөнгөж зурсан загварыг байрлуулж, хэмжээ нь өөр) Залуус аа, тэд адилхан уу эсвэл өөр үү? (хүүхдийн хариулт) Та яагаад ингэж шийдсэн бэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв шүү, залуус аа, тэд өөр. Нэг мод өндөр, нөгөө нь намхан. Энэ мод юу вэ? (өндөр харуулж байна) Зөв! Мөн энэ нь? (дуухан дохио зангаа) Сайн охид!

Залуус аа, жаахан амарцгаая, тэгээд ажилдаа орцгооё. Бүгдээрээ босоод хөгжилтэй дасгал хийцгээе:

"Гадуур" шүлгийн биеийн тамирын боловсрол

Цэнхэр тэнгэрийн дор гацуур зогсож байна,
Үүн дээр одод унтдаг.
(Бид зогсож байгаа байрлалд, гараа доош сунгасан - бид гар, хөлөө бага зэрэг хажуу тийш нь тарааж, алгаа шалан дээр параллель байлгадаг - бид гацуурыг төлөөлдөг. Толгойгоо дээш өргөөд, хүзүүгээ сунгана - бид харахыг хичээдэг. "тэнгэрт" одод)

Бүгдийг нь хяруугаар будсан
Толгойноос хөл хүртэл.
(Бид сунгасан гараа толгой дээрээ дээш өргөөд, алгаа хажуу тийш нь жигд хөдөлгөж, аажмаар бөхийж, урд гараа шалан дээр буулгадаг - бид зул сарын гацуур модыг бүхэлд нь "будсан". "алганы сойз" -той)

Гялалзсан цэвэр сувд
Дуугарсан чимээгүй байдалд,
(Бид хоёр гарын хуруугаараа сувдыг дүрсэлдэг - гар тус бүрийн эрхий, долоовор хурууг жижиг тойрог хэлбэрээр холбодог. Бид гараараа янз бүрийн чиглэлд огцом хөдөлгөөн хийж, гараа нугалж, тэгшлэв - бид мод маань хичнээн тод гялалзаж байгааг харуулдаг)

Ийм гоёмсог гацуур -
Сарны дэргэдэх үлгэр шиг.
(Бид зул сарын гацуур модыг дүрслэн анхны байрлал руугаа буцна: хөл нь мөрний өргөнөөс бага зэрэг зайтай, сунгасан гар нь бага зэрэг зайтай, нээлттэй алга нь шалан дээр байрладаг. Манай мод!)

Мөрөөрөө үүлэнд хүрч байна
(Дахин бид "загасны ястай" зогсож байна. Баруун, зүүн мөрөө ээлжлэн өргө.)

Тэр зузаан цас унадаг.
(Бид аль болох өндөр үсэрч, нэгэн зэрэг гараа толгой дээрээ сунгаж алгадах - "цас барих")

Туулай хүртэл сарвуу дээрээ зогсож байв
Энэ гоо үзэсгэлэнгийн өмнө!
(Бид сарвуу дээрээ зогсож буй туулайг дүрсэлдэг: бид доош тонгойж, гараа цээжний түвшинд барьдаг. Энэ байрлалд байхдаа бид дээшээ харж, толгойгоо нэг тал, нөгөө тал руу нь ээлжлэн хазайдаг - бид туулай зул сарын баярыг хэрхэн биширдэгийг харуулдаг. мод)

V: -За, амарсан уу? Суух! Дараа нь бид зөв сууж, нуруу нь шулуун, ширээн доорх хөл нь чимээгүйхэн сууна. Одоо би бүгдэд ухуулах хуудас тараах болно, та ажилдаа ороорой. Энд Санта Клаус баяртай байх болно! Хүүхдүүд гацуур модны хээг зурж эхэлдэг бол багш нь бийр хэрхэн барих, будгийг хэрхэн ашиглах талаар байнга сануулж, хүүхдүүдийг байнга урамшуулж, магтаж, шаардлагатай бол тайлбар хийж, тусалдаг.

Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, та Санта Клаусын төлөө маш их хичээж байна, гайхамшигтай зул сарын гацуур модыг олж авлаа!

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Та хэнд тусалсан бэ? Чамд энэ таалагдсан уу? Чи ч гайхалтай юм аа! Зул сарын гацуур модыг биширээрэй, ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ! Одоо Санта Клаус таны ачаар бүх зүйлийг хийх нь гарцаагүй. Та ямар нямбай ажилласан бэ, бүгд цэвэрхэн ширээтэй, гартай, хэн ч хувцасаа бохирдуулсангүй. Бидний хичээл дууслаа.


"*******"
"Уран сайхны бүтээлч байдал" ТББ-д зориулсан GCD-ийн хураангуй (зураг) 2-р бага бүлгийн "Загас - ногоон зүү"

ЗУРАХ

Сэдэв: "Зул сарын гацуур мод бол ногоон зүү!"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Зул сарын гацуур модны дүрсийг зурахдаа хүүхдүүдэд дамжуулахыг заах;

Шугаман (босоо, ташуу) -аас бүрдсэн объектуудыг зурж сурах;

Будаг, сойз хэрэглэх чадварыг хөгжүүлэх (сойсоо зөв барьж, зөвхөн сойзны нойрыг будганд дүрэх, савны ирмэг дээрх илүүдэл будгийг арилгах, сойзыг сайтар зайлж, даавуугаар хатаана);

Ажилдаа бие даасан байдал, туулайнд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Зул сарын гацуур модыг алхаж үзэх, зураг зурах, оньсого тааварлах, шүлэг унших, дуу дуулах.

Тайлбар толь бичгийн ажил: титэм, их бие, мөчир, богино, урт.

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоом туулай, машин, дугтуйнд хийсэн дээж, туулайн цаасан дүрс, хүүхэд бүрт зориулсан хуудас (ландшафтын хуудасны 1/2, ногоон будаг, тавиуртай багс, лонхтой ус, өөдөс хүүхдүүд.

Байгууллага:

Хүүхдүүд багшийн дэргэд зогсож байна.

Хаалга тогшиж байна. Багш нь тоглоомон туулайтай машин авчирч, түүнд дугтуй, бяцхан туулайн дүрс байдаг.

Урлагийн мэргэжилтэн: Залуус аа, хар л даа, бидэн дээр хэн ирсэн бэ?

Хүүхдүүд: Туулай.

Бөжин: Сайн уу хүүхдүүд ээ! (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг).

Урлагийн мэргэжилтэн: Бүжин чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?

Бөжин: Ойд олон янзын мод байдаг ч гацуур цөөн. Мөн тэдний дор хүйтэн, салхинаас нуугдах нь маш сайн байдаг. Надад болон миний найзуудад зориулж зураарай - Харе (машинаас туулайн дүрсийг гаргаж ирэв, эдгээр нь гацуур мод юм (дугтуйнаас дээж гаргаж ав).

Урлагийн мэргэжилтэн: Залуус аа, туулайнуудад тусалж, тэдэнд зориулж гацуур мод зурцгаая! Та бүгдээрээ бөжиндөө зориулж зул сарын гацуур мод зурах болно (бяцхан бөжингийн цаасан дүрсийг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг). Ширээн дээр очоод суу.

Хичээлийн явц.

Урлагийн мэргэжилтэн: Одоо бид зураг зурах гэж байна. Зул сарын гацуур модыг харцгаая.

Тэр ямар өнгөтэй вэ? - Ногоон.

Түүнд юу байгаа вэ? (баррель руу заах) - Торх.

Ямар тэвш? - Шулуун, өндөр.

Мод өөр юутай вэ? (салбарууд руу заана) - Салбарууд.

Салбарууд хаашаа харж байна вэ? - Доош харах.

Ямар салбарууд вэ? - Дээд талдаа богино, доод талдаа урт, доошоо доошилсон.

Зул сарын гацуур модны оройг юу гэж нэрлэдэг вэ? - Толгойн орой.

Урлагийн мэргэжилтэн:Зул сарын гацуур модыг хэрхэн зурах талаар үзнэ үү.

1.

Бид сойз дээр будаг цуглуулж, савны ирмэг дээр илүүдэл будгийг арилгадаг. Бид дээрээс бага зэрэг ухарч, сойз түрхэж, дээрээс нь доошоо урагдахгүйгээр хүргэдэг. Энэ бол их бие юм.

2.

Одоо дээд талд, хамгийн дээд хэсэгт бид мөчрүүдийг зурдаг: эхлээд нэг талдаа, дараа нь нөгөө талдаа тэд богино, доошоо харж байна.

3.

Бид доошоо бууж, илүү олон мөчрүүдийг зурж, тэд урт, доошоо харж байна. Салбарууд нь найзууд - тэд хосоороо хадгалагддаг.

4.

Бид ухарч, их биений нэг ба нөгөө тал дээр илүү олон мөчрүүдийг зурж, тэдгээр нь хамгийн урт нь юм.

Энэ нь мод болж хувирав.

Би сойзоо зайлж, даавуунд хатааж, сойз нь даавуун дээгүүр "үсэрч", овоолон дээр тавьдаг.

Физик минут. (Хүүхдүүд ширээний дэргэд зогсож байна).

Урлагийн мэргэжилтэн: Одоо бид чамтай тоглох болно.

Зул сарын гацуур мод ойд амьдардаг байсан,

Мод нь жижиг байсан.

Тэгээд тэр өсч, өссөн,

Тэнгэрийн дор боссон.

Салбарууд нь доошоо хазайсан байна

Тэд хосоороо найзууд юм.

Бөжин мод руу гүйж,

Бид зүлгэн дээр унасан. Хүүхдүүд сандлын дэргэд зогсож байна.

Доошоо суу.

Аажмаар тэд босч, гараа дээш өргөв.

Гараа хажуу тийш нь сэгсэрнэ.

Хүүхдүүд гараа доош нь тавьдаг - хажуу тийшээ.

Тэд гараа цээжиндээ дарж, бөжингийн хөлийг дүрсэлдэг.

Газар дээрээ үсэрнэ.

Сайн хийлээ. Ширээнүүдэд суу.

Урлагийн мэргэжилтэн: Одоо та модыг өөрөө зурах болно. Баруун гартаа сойз ав, үзүүл. Зул сарын гацуур модыг агаарт зурцгаая. (Зул сарын гацуур модны дүрсийг амаар сануулах). Одоо будаг аваад эхлээд их бие, дараа нь мөчрүүдийг зур.

Хүүхдүүдийн бие даасан ажлыг гүйцэтгэх.

Ажлын явцад гар урлалын мэргэжилтэн, сурган хүмүүжүүлэгч нар хуудсан дээрээ гацуур зурж тусламж үзүүлдэг.

Дууссан ажлыг сурган хүмүүжүүлэгч, урлагийн мэргэжилтэн самбар дээр байрлуулна.

Урлагийн мэргэжилтэн: Зул сарын гацуур модноос ямар ой гарч ирснийг хараарай. Хүүхдүүд ээ, туулайгаа өөрт хамгийн их таалагддаг гацуур модны доор "тарь".

Бөжин: Сайн байна, та шулуун их биетэй, сэвсгэр мөчиртэй үзэсгэлэнтэй гацуур модтой болсон, одоо бүх туулайнууд гацуур модны доор дулаацах болно.

Урлагийн мэргэжилтэн: Таны өнөөдрийн арга барил надад таалагдлаа. Зай-чик чи бидэнтэй хамт байж тогло. ("Бяцхан цагаан туулай сууж байна" тоглоом тоглож байна).

Зурган дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг тат "Цасан дээрх зул сарын гацуур мод":

Зураг дээр юу байна?

Загас яс:

Эдгээр нь миний эгч нар юм - ойн гацуур мод.

Тэд хаана ургадаг вэ?

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг: мод - ширша, өвөл - қыс.

Өвөл ирж, маш их цас орлоо. Цас бүх модыг бүрхэв. Хараач, бүх зул сарын гацуур моднууд цасан цувтай байна. Тэд дулаахан, сайн, хүйтэн жавар нь тэднийг хөлддөггүй.

Гэтэл гэнэт хүчтэй, хүчтэй салхи үлээв.

Салхи хэрхэн үлээж байгааг харуул.

Хүчтэй салхи үлээж, зул сарын гацуур модны бүх цасыг хийв.

"Цасанд байгаа гацуур" зургийг устгаж, гацуур модны дүрс зурах самбар дээр үлдэнэ. Ойд цасгүй гацуур моднууд байдаг, тэд хүйтэн байна. Цасан хүрэмгүй бол тэд өвлийг тэсвэрлэхгүй, хөлдөх болно. Тэднийг дулаацуулах хэрэгтэй. Зул сарын гацуур моднууд цасан цув өмсөх хэрэгтэй.

Бид тэдэнд тусалж чадах уу?

Загас яс:

Тийм ээ, залуусаа, надад болон эгч нартаа туслаарай. Тэгэхгүй бол бид өвлийн улиралд ойд хөлдөх болно.

Мөн модыг дулаацуулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Тэгээд бид тэднийг юугаар боож өгөх вэ?

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг: цас-ар

Бид хаанаас авах вэ?

Зөв шүү залуусаа, бид цас зурж чадна.

Тэгээд ямар цас вэ?

Жижиг зул сарын гацуур модны хувьд ойд өвлийн улиралд хүйтэн байдаг боловч дараа нь тэнгэрт цасан үүл гарч, зул сарын гацуур мод дээр цас унав. Залуус аа, цагаан үүлнээс цас хэрхэн орсныг харуулъя?

Биеийн тамирын "Цасан ширхгүүд"

Салхи салхи үлээж байна

Мөн ялаа, ялаа цас

Эргэсэн, гялалзсан

Би талбайн дээгүүр ниссэн.

Салхи намдаж, цас унав.

Зурах аргыг харуулах:

Залуус аа, өнөөдөр бид шидэт саваагаар зурах болно.

Би шидтэн байх болно, харин та нар миний туслахууд болох бяцхан шидтэнгүүд.

Зул сарын гацуур модыг цасан цуваар хэрхэн боохыг хараарай.

Бид цасыг ямар будгаар будах вэ?

Би (том) саваа авч, бидэнд ид шид бий, би үүнийг цагаан будгаар дүрнэ, зүгээр л цаасан дээр хүрвэл тэр тэмдэг үлдээх болно - цасан бөмбөг.

Модон дээр том эсвэл жижиг ямар цас унах вэ?

Би (жижиг) шидэт балаар авч, цагаан будганд дүрээд, зүгээр л цаасан дээр хүрвэл тэр тэмдэг үлдээх болно - цасан бөмбөг.

Модон дээр ямар цас унах вэ?

Одоо маш их цас орлоо, бид бүх хуудсан дээр цас түрхэж байна.

Зул сарын гацуур мод дээр би цасан бөмбөгийг ингэж зурах болно: Би үүнийг наах болно - Би үүнийг арилгах болно, би үүнийг наах болно - Би үүнийг арилгах болно. Зул сарын гацуур модон дээр цасан бөмбөг ингэж унадаг. Савхны будаг дууслаа, одоо ч би үүнийг үүрэнд дүрнэ. Тэгээд дахиад л наана - Би үүнийг цэвэрлэнэ, би наана - Би үүнийг цэвэрлэнэ. Зул сарын гацуур мод дээр маш их цас зурж, хөлдөхгүйн тулд цасаар бүрхэх хэрэгтэй.

Зул сарын гацуур мод дээр би ямар цасан бөмбөг хийх вэ?

Примакну - Би үүнийг авч явна. Примакну - Би үүнийг авч явна. Энд би цасанд зул сарын гацуур модтой.

Та манай бяцхан гацуурыг дулаан эсвэл хүйтэн гэж бодож байна уу?

Загас яс:

Тийм ээ, чи ганцхан зул сарын гацуур модыг цасан бөмбөлөгөөр бүрхсэн, гэхдээ надад үслэг цувгүй хэдэн эгч үлдсэнийг хараарай. (зул сарын гацуур модны дүрсийг заана).

Залуус аа, үлдсэн гацуур модыг цасаар бүрхье.

Одоо та нар бүгд шидтэн болж байна. Бид одоо таны үзэгийг ид шидэнд бэлтгэх болно.

Хурууны гимнастик "Зул сарын гацуур мод"

Ногоон загасны яс

Өргөст зүү.

Хөвсгөр мөчрүүд,

Би цасаар бүрхэв.

Загас яс:"Өө, надад болон миний эгч нарт ямар хүйтэн байна вэ - зул сарын гацуур мод!"

Бид одоо тэдгээрийг боож, модыг дулаацуулахын тулд цас зурна.

Залуус аа, шидэт саваагаа аваад ид шидээ эхлүүлээрэй.

Зурах явцад

Би ганцаарчилсан тусламж үзүүлж, зурах арга, шидэт саваагаа хэрхэн зөв барихыг сануулж, биеэ дагадаг, хүүхдүүдээ "шидтэн" гэж дууддаг.

"Зул сарын гацуур модыг чимэглэ" нэгдсэн хичээл ( уламжлалт бус техникзураг) 2 бага бүлэг

Програм хангамжийн агуулга:
- объектын уламжлалт бус дүр төрхийг бий болгох чадварыг сайжруулах.
яриа, уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
- багшийн хөдөлгөөн, үйлдлийг дуурайлган давтах замаар булчингийн янз бүрийн ачааллыг мэдрэх боломжийг хүүхдүүдэд олгох.
- хэмнэлийн мэдрэмж, хөдөлгөөний зохицуулалтыг бий болгох.
- гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хэл яриа, төсөөлөл, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах.
- амжилтын нөхцөл байдал, баяр баясгалан, эелдэг байдлын уур амьсгалыг бий болгох, бүлгийн эв нэгдлийн мэдрэмжийг бий болгох.
Материал: шингэрүүлсэн гуаш, усан ванн, салфетка, таваг, чимэглэл, зул сарын гацуур модны зурагтай ватман цаас, зөөлөн тоглоом, эрүүл мэндийн зам, улирлын аудио бичлэг, соронзон хальс.
Техник, арга:тоглох, яриа, өгүүллэг, дүрслэл, аман яриа, тоглоом.
Толь бичиг:хурууны дугуй хөдөлгөөн, наалдац, хус
Инд.ажилчин- ой, цэцэрлэгийн тухай ойлголтыг нэгтгэх.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч"Сайн уу" (сэтгэл хөдлөлийн холбоо тогтоох).
Хүүхдүүд намуухан хөгжимд багтдаг. Багш шүлэг уншдаг:
Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу тэнгэр цэнхэр байна
Сайн уу, чөлөөт сэвшээ салхи
Сайн уу, бяцхан цагаан цас!
Сайн байна уу хүүхдүүд: охид хөвгүүд,
Сайн байна уу, би та нарт хэлье, би бүгдэд нь мэндчилж байна!
Өнөөдөр зочид бидэн дээр ирлээ, бид тэднийг угтан авах болно.
2. Сэтгэл зүйн сургалт:
"Өвөл - өвөл" (сэтгэл хөдлөлийн төлөв байдлыг дамжуулах, эерэг сэтгэл хөдлөл, төсөөллийг хөгжүүлэх).
П.И.Чайковскийн "Дөрвөн улирал" дууны аудио бичлэг сонсогдож байна
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар сайхан аялгуу вэ залуусаа? Энэ ямар харагддаг вэ, энэ хөгжмийн талаар та юу хэлэх вэ? (Хөнгөн, баяр хөөртэй, цастай, сэвсгэр, өвөл). Энэ өвлийн аялгуу, та өвөлд дуртай юу? Чи юунд дуртай вэ, Алина? Чи, Валерия? Костя өвөлд хэрхэн дуртай вэ, Влада яаж өвөлд дуртай вэ? Би ч бас өвөлд дуртай.
Залуус аа, та өвлийн улиралд юу хийх дуртай, ямар тоглоом тоглох дуртай вэ? (Уулаас унах, чаргаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох, цасанд гулгах, цасан эмэгтэй болгох ...).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамайг өвлийн ойд зугаалахыг урьж байна, чи надтай хамт явмаар байна уу? За, явцгаая! (Арын хөгжим сонсогддог)
3. Симуляцийн дасгал"Бид цасан шуурга дундуур алхаж байна" (сэтгэл хөдлөлөө чөлөөлөх)
Бид цасан шуурга дундуур алхаж байна
Хөлөө өндөрт өргөцгөөе
Эгц цасан шуурга дээр.
Хөлөө өндөр өргө.
Бид маш удаан алхсан
Бидний хөл ядарч байна.
Одоо суугаад амарцгаая
Тэгээд дахиад зугаалцгаая.
Хараач, залуусаа, бид ямар өвлийн цэвэрлэгээнд явсан.
Өө энд хэдэн зургийг хар даа, тэдэн дээр юу харагдаж байна вэ? (мод, мод)
- Зул сарын гацуур мод хоёр ямар ялгаатай вэ? (мөчир нь модон дээр дээшээ, доошоо ургадаг).
-Мод хаана ургадаг вэ? (ойд, цэцэрлэгт). (зураг харуулж байна)
- Ойд ямар мод ургадаг вэ? - Ямар төрөл (хус, уулын үнс, мод).Тэгээд энэ хус гэдгийг яаж таасан юм бэ (цагаан торх), Зул Сарын мод (зүү, овойлт), Роуэн (роуан жимс).
- Цэцэрлэгт? (жимс ургадаг мод)... Эдгээр моднууд юу вэ?
- Саяхан манайд ямар ой мод ирсэн бэ? (Зул Сарын мод).
- Зул сарын гацуур модны тухай шүлэг хэн уншиж чадах вэ? (шүлэг унших).
4. Физик минут
5. Гэнэтийн мөч
- Бүжин хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг.
Би ойн бүх оршин суугчдын хүсэлтээр тантай уулзахаар ирлээ. Бүх залуус сайхан байсанд тэд маш их бухимдаж байна гоёмсог мод... Мөн ойд маш олон гацуур мод байдаг, гэхдээ бид бүгдээрээ үүнийг хэрхэн сайхан хувцаслахаа мэдэхгүй байна, та бидэнд туслах уу? (зул сарын гацуур модны зурагтай зургийн цаас гаргаж авдаг).
- Залуус аа, та модон дээр юу өлгөх вэ? (бөмбөг, бөмбөлгүүдийг, мөстлөг, туг).
- Одоо би чамайг зураач болж, гацуур модны чимэглэл зураасай гэж хүсч байна.
Бөжин: Гэхдээ чамд сойз байхгүй, чи гацуур модны чимэглэлийг юугаар будах гэж байгаа юм бэ?
(хуруу).
Ширээнүүдэд ирээд суу. Ажил эхлэхийн өмнө бид ямар өнгөөр ​​бөмбөг, мөсөн бүрхүүл зурахаа хэлье). Бид дугуй мөсөн бүрхүүлтэй болох уу? (урт), ялтсууд дээр будгийг хэрхэн зөв хэрэглэхийг санацгаая.
(хуруугаа усанд норгож, дараа нь будагтай тавганд хийнэ, бид бөмбөг зурсны дараа та хуруугаа угааж, өөр будаг зурах хэрэгтэй).
Хуруунуудаа ажилдаа бэлдэж, дулаацуулцгаая.
Бөжин:Залуус аа, би та нартай гацуур модыг чимэглэж болох уу?
6 хуруугаар тоглох- "Хүү - хуруу" массаж
Хурууны хүү, чи хаана байсан юм бэ?
Ах нартайгаа хаашаа явсан юм бэ?
- Би цасанд хэвтэж байсан,
- Би үүгээр толгод уруудсан,
- Би түүнтэй хамт ойд алхсан,
-Үүгээр би цасан бөмбөг тоглосон.
Бид бүгд хурууны найзууд
Тэд хаана байна - би тэнд байна!
7. Ажлын гүйцэтгэл.
- дээд эгнээ нь улаан бөмбөлөг, доод хэсэг нь цэнхэр байна.
Мөн ажил нь гайхалтай юм! Би чамайг магтах цаг боллоо!
Тэд бүх зүйлийг маш сайхан хийсэн, ямар гайхамшиг вэ - эзэд!
Бид ямар гайхамшигтай мод болсныг хараарай. Бидний суулгасан гацуур мод шиг харагдаж байна цэцэрлэг... Тэгээд одоо ой руу аваачиж ойн амьтдад өгье, тэд аль хэдийн биднийг хүлээж байна. Тэгээд бид зам дагуу явах болно. Цэнхэр дээр - хурдан, ногоон дээр - аажмаар. За, явцгаая, тэгвэл бөжин бидэнд замыг зааж өгнө.
(хүүхдүүд соронзон самбар руу явах замаар алхаж, амьтад тэднийг хүлээж байна).
8. Тусгал. Хичээлийн дүн шинжилгээ.
- Манай хичээл танд таалагдсан уу?
- Алина яаж санаж байсан бэ? Костягаас илүү юу?
- Бидний хичээлийн дараа таны сэтгэл санаа ямар байна вэ? Санал болгож буй зургуудаас (инээдтэй, гунигтай, баяр хөөртэй) сонгоно уу.
Таны сэтгэл санаа ямар байна?
- Ор! (эрхий хуруугаа харуулах)... Зочиддоо сайхан сэтгэлээ бэлэглэе. (Хүүхдүүд алган дээрээс сэтгэлийн хөдөлгөөнийг үлээж өгдөг).