Sociálne ideály Stolza v románe Oblomov. Lekcia literatúry na tému: „Oblomov a Stolz

Literatúra - 10. ročník.

Téma lekcie: „Oblomov a Stolz. Porovnávacie charakteristiky»

(založené na románe I.A. Goncharova "Oblomov")

Ciele lekcie: odhaliť osobitosti autorovej pozície prostredníctvom porovnania hrdinov (Oblomov a Stolz); rozvíjať schopnosti charakterizácie literárnych postáv, bádateľské zručnosti, logické myslenie; vychovávať premysleného čitateľa, obohacovať reč žiakov.

Vybavenie lekcie: portrét IAGoncharova, text románu IAGoncharova „Oblomov“, (prezentácia); zošity na diela o literatúre, ilustrácie.

Študenti by mali vedieť:

Obsah románu IA Goncharova "Oblomov";

Hlavná myšlienka práce;

Hlavné obrázky.

Študenti by mali byť schopní:

správne odpovedať na otázky učiteľa;

Zhrnúť a systematizovať vzdelávací materiál;

Zlepšiť zručnosti práce s textom;

Vyvodzujte závery a spojte ich do monológovej výpovede.

Počas vyučovania.

jaOrganizačný moment.

IIRealizácia d.z. (IA Goncharov "Oblomov", Obraz Stolza v románe: rodina, výchova, vzdelanie, portrétne črty, životný štýl, hodnoty (2. časť,

Kapitoly 1 - 4. Porovnajte postavu Stolza s postavou Oblomova)

IIIKomunikácia témy a účelu hodiny.

IVPríprava na vnímanie diela. Pracujte podľa plánu hodiny.

1.úvod.

Dobré popoludnie chlapci! Štúdium románu IA Goncharova nás núti hovoriť o zmysle života, o účele človeka ... Venujte pozornosť téme hodiny (písanie témy do notebookov).

Pracovný plán:

1. Obraz Stolza v románe: rodina, výchova, vzdelanie, rysy portrétu, životný štýl, hodnoty (2. časť, kapitoly 1 - 4)

2. Zostavte a napíšte reťazec kľúčových slov, ktoré odhaľujú postavu Stolza, Oblomova (kontrola domácej úlohy)

3. Porovnajte postavu Stolza s postavou Oblomova:

Týchto hrdinov musíte porovnať, zistiť, v čom sú si podobní a v čom sa od seba líšia.

Dnes zvážime jednu z problematických otázok práce:

- Ilya Oblomov a Andrey Stolts ... kto sú - dvojníci alebo protinožci?

Definujme si lexikálny význam slov antipód a dvojník

2. Práca so slovnou zásobou.

Protinožec - (grécki protinožci - tvárou k nohám). 1.len pl. Obyvatelia dvoch protiľahlých bodov zeme, dvoch protiľahlých koncov jedného z priemerov zemegule (geogr.). 2. niekomu alebo niekomu niečomu. Osoba opačných vlastností, vkusu alebo presvedčenia (kniha). Je jeho dokonalým protinožcom alebo je jeho dokonalým protinožcom.

Dvojité - osoba, ktorá má úplnú podobnosť s inou (o mužovi aj o žene).

Ako vnímate Oblomova a Stolza?

Učiteľ: Naše zoznámenie s Oblomovom už prebehlo v predchádzajúcich lekciách. Zistili sme, že náš hrdina je pomalý, lenivý, nesústredený. Dajme mu podrobnejší popis. (odpovede študentov)

(O Stolzovi sa dozvedáme v prvej časti románu skôr, ako predstúpi pred čitateľov, teda v neprítomnosti:

V súvislosti s Oblomovovými hosťami, ktorých Iľja Iľjič „nemal rád“, na rozdiel od svojho priateľa z detstva Andreja Ivanoviča Stoltsa, ktorého „úprimne miloval“;

V spojení so snami hlavného hrdinu, kde Stolz, ktorý poznal a ocenil najlepšie vlastnosti Iľju Iľjiča, bol neoddeliteľnou súčasťou obrazov šťastného života na panstve, plného lásky, poézie, priateľských citov a pokoja;

Stolz sa objavuje aj v Oblomovovom Sne, zapadá do idylickej, sladkej a zároveň tajomnej atmosféry detstva, ktorá hrdinu formovala.

Učiteľ: Nečakane, objavenie sa hrdinu vo finále prvej časti a kapitolách 1 - 2 druhej časti hovorí o Stolzovi.

3. Fotografie z filmu "Niekoľko dní v živote II Oblomova"

(stretnutie medzi Oblomovom a Stolzom).

Vidíme, že títo dvaja ľudia sú skutoční priatelia. Ale tieto postavy sú iné, nepodobné. Spolu s autorom použijeme metódu charakterizácie hrdinu známu v literatúre – porovnávaciu charakteristiku. Pred vami je pracovný list, ktorý obsahuje kritériá výchovy, zmysel života, náplň činnosti, postoj k ženám, ich rodinný život a postavenie v živote. Vo výstupnom stĺpci si urobíme poznámky, keď zvážime všetky tieto kritériá a porovnáme hlavné postavy.

4. Zvážte všetky vlastnosti hrdinov.

(Odpovede študentov: Oblomov a Stolz).

Porovnávacie charakteristiky

Oblomov

Stolz

Vzhľad

Pôvod

Výchova

Vzdelávanie

Sľubovaný program

Výhľad na život

Zmysel života

priateľstvo

Vnímanie života

Test lásky

a) Vzhľad: ( keď sa objavili pred čitateľom)

- Na čo nás I.A. Goncharov upozorňuje, keď opisuje vzhľad hrdinov?

"... tridsaťdva-triročný, priemernej výšky, príjemného vzhľadu, s tmavosivými očami, no bez akejkoľvek konkrétnej predstavy, ... v celej tvári sa mu zablyslo rovnomerné svetlo bezstarostnosti", ten istý vek ako Oblomov, „štíhly, jeho líca sú takmer žiadne, ... pleť je rovnomerná, tmavá a bez červenania; síce trochu zelenkasté oči, ale výrazné “

b) Pôvod:

rodák z buržoáznej vrstvy (jeho otec opustil Nemecko, potuloval sa po Švajčiarsku a usadil sa v Rusku, stal sa správcom panstva). Sh. Brilantne vyštudoval univerzitu, úspešne slúžil a odišiel do dôchodku, aby sa venoval vlastnému biznisu; zarába dom a peniaze. Je členom obchodnej spoločnosti, ktorá posiela tovar do zámoria; ako agent spoločnosti cestuje Sh do Belgicka, Anglicka, po celom Rusku. Obraz Sh. je postavený na myšlienke rovnováhy, harmonického súladu medzi fyzickým a duchovným, rozumom a pocitom, utrpením a potešením. Ideálom Sh. je miera a harmónia v práci, živote, odpočinku, láske. (alebo ... z chudobnej rodiny: jeho otec (rusifikovaný Nemec) bol správcom bohatého panstva, jeho matka bola chudobná ruská šľachtičná. Polovičný Rus, nie šľachtic.

c) Vzdelávanie.

- Aké vzdelanie získali I. Oblomov a A. Stolz? Povedz nám o tom.

Rodičia chceli Ilju prezentovať všetky výhody „nejako lacnejšie, rôznymi trikmi.“ Rodičia ho naučili nečinnosti a pokoja (nedovolili mu zdvihnúť spadnutú vec, obliecť sa, naliať si vodu). otroctvo. v rodine bol kult jedla a po jedle - hlboký spánok.

Oblomov nesmel ani vyjsť na ulicu. — A načo sú sluhovia? Čoskoro si Ilya uvedomil, že rozkazovanie bolo pokojnejšie a pohodlnejšie. Šikovné, šikovné dieťa neustále zastavujú rodičia a pestúnka zo strachu, že chlapček „spadne, neublíži si“ alebo prechladne, bolo opatrované ako skleníkový kvietok. "Hľadači prejavov moci sa obrátili dovnútra a poškriabali, chradli." (Oblomov)

Otec mu dal výchovu, ktorú dostal od svojho otca: učil všetky praktické vedy, nútil ho pracovať skoro a syna, ktorý vyštudoval univerzitu, poslal preč. jeho otec ho naučil, že hlavnou vecou v živote sú peniaze, prísnosť a presnosť ... (Stolz)

Pomenujte epizódy, scény, ktoré názorne ilustrujú, ako prešlo Stolzovo detstvo, ako prebiehal proces jeho výchovy.

Čítanie epizódy (Stolzova rozlúčka s otcom) podľa rolí.

Aký dojem na vás robí táto scéna?

Ako to môžeš komentovať?

Čo ho naučil jeho otec? Čo cítil A. Stolz?

Gončarov vytvára Stolza, nedobrovoľne vychádzajúceho z Oblomova, ako protipól hlavnej postavy; so Stolzom je všetko inak.

Jeho výchova je pracovná, praktická, bol vychovaný samotným životom (porov.: „Ak by Oblomov syn zmizol ...“).

Vyžaduje sa osobitný rozhovor: postoj matky; mama a otec; Oblomovka, kniežací hrad, následkom čoho „nevyšla burina“, ktorá nahradila „úzku nemeckú trať“ „širokou“.

Stolz - Stolz („hrdý“). Dostojí svojmu priezvisku?

Pracovný list (v spodnej časti stĺpca: „Vzdelanie“, označte protinožca).

d) Vzdelanie:

študoval v malom penzióne, ktorý sa nachádza päť míľ od Oblomovky v dedine Verkhlev. Obaja vyštudovali Moskovskú univerzitu.

Od ôsmich rokov sedel s otcom pri zemepisnej mape, triedil sklady Herder, Wieland, biblické verše a zhŕňal negramotné správy o roľníkoch, buržoáznych a továrenských robotníkoch a s matkou čítal posvätnú históriu, učil Krylovove bájky a analyzoval sklady Telemaku.

Na základe výchovy a vzdelávania bol stanovený určitý program.

Aké je to pre Oblomova a Stolza?

e) Sľúbený program.

Oblomov

Sen. Stagnácia a spánok – pasívny začiatok nachádzal útechu vo svojich obľúbených „zmierlivých a upokojujúcich“ slovách „možno“, „možno“ a „nejako“ a chránil sa nimi pred nešťastím. Bol pripravený vec posunúť komukoľvek, nestaral sa o svoj výsledok a slušnosť vyvolenej osoby (takto dôveroval podvodníkom, ktorí okradli jeho majetok).

"Lehnutie pre Iľju Iľjiča nebolo ani nutnosťou, ako pacient alebo človek, ktorý chce spať, ani nehodou, ako niekto unavený, ani potešením, ako lenivý človek: to bol jeho normálny stav."

Čoho sa Stolz najviac bál?

Študenti odôvodňujú svoje odpovede textom a tvrdia, že sny, predstavivosť („optická ilúzia“, ako povedal Stolz) boli jeho nepriateľmi. Ovládal svoj život a mal „skutočný pohľad na život“ (porov. Oblomov).

Stolz

Stolz sa bál snívať, jeho šťastie spočívalo v stálosti, energii a energickej činnosti - aktívny princíp

„Je neustále v pohybe: ak spoločnosť potrebuje poslať agenta do Belgicka alebo Anglicka, pošlú ho; potrebujete napísať projekt alebo prispôsobiť nový nápad prípadu - vyberú si to. Medzitým cestuje do sveta a číta: keď má čas - Boh vie."

- Čo znamená život a aký je podľa Stolza zmysel človeka?

Študenti: „Žiť štyri ročné obdobia, to znamená štyri veky, bez skokov a niesť nádobu života do posledného dňa, bez márne vypustiť jedinú kvapku ...“ (porovnaj s Oblomovom, ktorého ideálom je ...v pokoji a radosti ; pozri o Oblomovových snoch v 8. kapitole prvej časti).

Učiteľ: 3-4 kapitola druhej časti. Úloha týchto kapitol v románe. Rozhovor je spor, kde sa zrazili názory a pozície hrdinov.

Podstata sporu - AKO ŽIŤ?!

- Ako vzniká spor?(Oblomovova nespokojnosť s prázdnym životom spoločnosti.)

Toto nie je život!

- Kedy príde zlom v spore?(Cesta práce: Stolzov nesúhlas s ideálom priateľa, to je predsa „oblomovizmus“; ideál strateného raja, ktorý nakreslil Oblomov, a práca ako „obraz, obsah, prvok a zmysel života.“)

(Telesná výchova)

Úvod do zmyslu života.

Fotografie z filmu „Pár dní zo života I. I. Oblomova“ ( druhý monológ. Oblomovova spoveď, s. 166. "Vieš, Andrey ..."

V akom prostredí sa konverzácia odohráva?

O čom hovorí I. Oblomov?

Ako každý z hrdinov vyšiel najavo v spore?

f) Názory na život

Oblomov

"Život: život je dobrý!" Hovorí Oblomov, "Čo tam hľadať? záujmy mysle, srdca? Pozrite sa, kde je stred, okolo ktorého sa to všetko točí: nie je tam nič, nie je tam nič hlboké, čo by sa dotýkalo živých. Všetko sú to mŕtvi ľudia, spiaci ľudia horší ako ja, títo členovia sveta a spoločnosti!... Nespia celý život v sede? Prečo som vinný viac ako oni, keď ležím doma a nenakazím si hlavu trojkami a zdvihákmi?"

Stolz.

g) Zmysel života

Žite svoj život šťastne; aby sa "nedotýkala". (Oblomov)

"Práca je obraz, obsah, prvok a účel života, aspoň môj." (Stolz)

g) Vnímanie života

Oblomov chce robiť to, po čom túži duša a srdce, aj keď je myseľ proti; nikdy sa neobťažuj. (Oblomov)

Stolz chce mať „jednoduchý, teda priamy, skutočný pohľad na život – to bola jeho stála úloha...“, „Predovšetkým vytrvalosť pri dosahovaní cieľov...“, „... bude merať priepasť alebo múr, a ak neexistuje žiadny istý spôsob, ako ho prekonať, odíde."

- S ktorým z hrdinov a v akej fáze hádky ste pripravený súhlasiť?

- Existuje na túto otázku jedna odpoveď?

(V priebehu hádky chlapci dospejú k záveru, že oba princípy majú právo na existenciu.)

Učiteľ: V rozhovoroch (sporoch) dáva autor často posledné slovo Stolzovi, ale zdá sa, že sa nemôže hádať s Oblomovom. prečo? Nemôže, aj keď je posledné slovo jeho. Vnútorne cítime, chápeme, že Stolz nedokáže zlomiť Oblomovov odpor (pripomeňme si epizódu nočnej večere, keď sa Stolz vzdáva a sadá si s Oblomovom a Zakharom, sú tam zábery z filmu.).

Koho filozofia je pozitívna a konštruktívna?

Porovnajte postavu Stolza s postavou Oblomova:

Oblomov

Stolz

Mier (apatia)

"...je neustále v pohybe..."

spánok (nečinnosť)

"Vyváženosť praktických aspektov s jemnými potrebami ducha"

Sen - "škrupina, sebaklam"

"Bál sa každého sna...chcel vidieť ideál bytia a túžby človeka v prísnom chápaní a smerovaní života"

Strach z okolností

„Pripisoval príčinu všetkého utrpeniaseba"

Bezcieľnosť existencie

„Uprednostnil som vytrvalosť pri dosahovaní cieľov“ (Stolz)

Práca je trest

„Práca je obraz, prvok, obsah, zmysel života“ (Stolz)

Urobte záver, že , na akých úrovniach, v akých detailoch sa odhaľuje

- Nie je Stolz vo svojich názoroch príliš pozitívny?

Alebo možno má Oblomov pravdu: ľudia hľadajúci zmysel sladký život- mŕtvy, taký život je zbytočná márnosť. Prečo horšie leží na gauči?!

Je poetické vnímanie Oblomovovho života zušľachťovaním hrdinovej duše, „jemnou poetikou“ alebo spôsobom, ako sa skryť pred realitou?

Sila a slabosť postáv Oblomova a Stolza: hrdina a okolnosti, falošný a pozitívny zmysel existencie?

výsledok:

- Koho pozíciu považujete za prijateľnú pre seba?

(Argument. Aké hodnotové postoje (ktorého z hrdinov) zaujmete vo svojej životnej batožine?)

- Čo boli naši hrdinovia v láske? Prešli ste skúškou lásky alebo nie?

Odpovede študentov:

Oblomov a Stolz

Oblomov vzdal lásky. Vybral si oddych. „Život je poézia. Ľudia to môžu skresľovať." Bol vystrašený, nepotrebuje rovnakú lásku, ale materskú lásku (takú, akú mu dala Agafya Pshenitsyna).

Stolz miloval nie srdcom, ale rozumom „Vyvinul som si presvedčenie, že láska silou archimedovej páky hýbe svetom; že vo svojom nepochopení a zneužívaní obsahuje toľko univerzálnej, nevyvrátiteľnej pravdy a dobra ako lož a ​​škaredosť." Potrebuje ženu rovnocennú v názoroch a sile (Olga Ilyinskaya). Som rád, že som ju stretol v zahraničí, som rád, že ho počúva a ani si nevšimne, že niekedy nerozumie Oľginmu smútku.

- Ako pozorujeme našich hrdinov v priateľstve a vo vzťahoch s ostatnými?

(Odpovede študentov: Oblomov a Stolz)

h) Priateľstvo

- Na základe toho, čo bolo povedané, podáme opis Oblomova a Stolza.

Vlastnosti hrdinov:

Oblomov a Stolz

1. Oblomov. Milý, lenivý človek sa najviac obáva o svoj pokoj. Šťastím je pre neho úplný pokoj a dobré jedlo. Svoj život trávi na pohovke, bez toho, aby si vyzliekol pohodlný župan, nič nerobí, nič ho nezaujíma, rád sa sťahuje do seba a žije vo svete snov a snov, ktoré si vytvoril, úžasnej detskej čistote duše a introspekcie. , hodný filozofa, stelesnenie jemnosti a miernosti.

2. Stolz ... Silný a inteligentný, je neustále aktívny a nevyhýba sa ani tej najšpinavšej práci, vďaka svojej tvrdej práci, sile vôle, trpezlivosti a podnikavosti zbohatol a slávna osoba... Sformoval skutočnú „železnú“ postavu, ale v niečom pripomína stroj, robota, tak jasne naprogramovaný, overený a vypočítaný celý život pred nami je suchopárný racionalista.

Odpoveď na problematickú otázku: Oblomov a Stolz - dvojníci alebo protinožci? (slová študenta).

V Zhrnutie.

Áno, Goncharov chcel postaviť nečinnému Oblomovovi praktický a obchodný Stolz, ktorý mal podľa jeho názoru prelomiť „oblomovizmus“ a oživiť hrdinu. No román má iný koniec. Práve v závere diela sa prejavuje autorov postoj k hrdinovi.

- Spomeňme si, kam prišli hrdinovia románu?

Oblomov zomiera a zanecháva svojho syna.

Pshenicyna je pripravená urobiť všetko pre Oblomova a dokonca dáva svojho syna, aby ho vychovával jej brat, čo považuje za požehnanie pre svojho syna.

Olga je veľmi zlá (Oblomov chýba), neexistuje láska a bez nej život nemá zmysel.

Andrei Stolts je tiež zničený, bez priateľa sa cíti zle, Oblomov bol pre neho „srdcom zo zlata“.

Takže všetci hrdinovia v dôsledku toho prišli k rovnakému „oblomovizmu“!

Učiteľ: Chlapci! Pripravte sa už teraz na ďalší nezávislý dospelý život. Vezmite si od Stolza energiu, inteligenciu, odhodlanie, silu charakteru, obozretnosť, vôľu vo svojom živote, ale nezabudnite na svoju dušu, vezmite si od Ilju Oblomova láskavosť, čestnosť, nehu, romantiku. A pamätajte na slová N.V. Gogoľa "Odneste si so sebou na cestu, nechajte mäkké mladistvé roky v drsnej, tvrdnúcej odvahe, vezmite všetky ľudské pohyby, nenechávajte ich na ceste, nezoberte to neskôr!"

VI . Domáca úloha :

Roman I.A. Goncharov "Oblomov":

Jednotlivé úlohy:

1 .. Príbeh o O. Ilyinskaya (kapitola 5)

2. Vývoj vzťahov medzi Oblomovom a Oľgou (Kap. 6-12)

3. Obraz Pshenitsyna (časť 3), nový byt na Vyborgskej strane neďaleko Pshenicyny.

hodnotenia

Oblomov a Stolz).

Porovnávacie charakteristiky

Oblomov

Stolz

Vzhľad

"... asi tridsaťdva-tri roky, priemernej výšky, príjemného vzhľadu, s tmavosivými očami, no bez akejkoľvek konkrétnej predstavy... po celej tvári sa mi rozžiarilo rovnomerné svetlo bezstarostnosti."

v rovnakom veku ako Oblomov, „štíhly, nemá takmer žiadne líca, ... pleť je rovnomerná, tmavá a bez začervenania; síce trochu zelenkasté oči, ale výrazné “

Pôvod

z bohatej šľachtickej rodiny s patriarchálnymi tradíciami. jeho rodičia, podobne ako starí otcovia, nerobili nič: pracovali pre nich nevoľníci. Skutočne ruský muž, šľachtic.

z chudobnej rodiny: otec (rusifikovaný Nemec) bol správcom bohatého panstva, matka bola chudobná ruská šľachtičná

Výchova

rodičia ho navykli na nečinnosť a pokoj (nedovolili mu zdvihnúť spadnutú vec, obliecť sa, naliať si vodu), práca v troskách bola za trest, verilo sa, že nesie stigmu otroctva. v rodine bol kult jedla a po jedle - hlboký spánok.

jeho otec mu dal výchovu, ktorú dostal od svojho otca: učil všetky praktické vedy, prinútil ho pracovať skoro a poslal svojho syna, ktorý skončil univerzitu, preč. otec ho naučil, že hlavnou vecou v živote sú peniaze, prísnosť a presnosť.

Vzdelávanie

študoval v malom penzióne, ktorý sa nachádza päť míľ od Oblomovky v dedine Verkhlev. Obaja vyštudovali Moskovskú univerzitu

Sľubovaný program

vegetácia a spánok – pasívny začiatok

Od ôsmich rokov sedel s otcom pri zemepisnej mape, triedil biblické verše v skladoch v Herdere vo Wielande a zhŕňal negramotné správy o roľníkoch, buržoáznych a továrenských robotníkoch a s matkou čítal posvätné dejiny , učil Krylovove bájky a rozoberal Telemak v skladoch.

energia a energická aktivita - aktívny princíp.

Výhľad na život

"Život: život je dobrý!" - hovorí Oblomov, - "Čo tu hľadať? záujmy mysle, srdca? Pozrite sa, kde je stred, okolo ktorého sa to všetko točí: nie je tam nič, nie je tam nič hlboké, čo by sa dotýkalo živých. Všetko sú to mŕtvi ľudia, spiaci ľudia horší ako ja, títo členovia sveta a spoločnosti!... Nespia celý život v sede? Prečo som vinný viac ako oni, keď ležím doma a nenakazím si hlavu trojkami a zdvihákmi?"

Stolz sa učí život, pýta sa jej: „Čo robiť? Kam ďalej? "A ide to! Bez Oblomova...

Zmysel života

Žite svoj život šťastne; aby sa "nedotýkala".

"Práca je obrazom, obsahom, prvkom a účelom života, aspoň môjho."

priateľstvo

Sú známi, ale nie je tam ani jeden skutočný priateľ, okrem Stolza.

Stolz mal vždy a všade veľa priateľov – ľudí to k nemu ťahalo. Ale cítil blízkosť len k ľuďom-osobnostiam, úprimným a slušným.

Vnímanie života

Ten váhavý – od „príjemného darčeka pre potešenie“ po „palí sa ako tyran: kradmo to štípne, potom zrazu vyletí priamo z čela a posype ho pieskom ... žiadny moč!“

Oblomov chce robiť to, po čom túži duša a srdce, aj keď je myseľ proti; nikdy sa neobťažuj.

Život je šťastie v práci; život bez práce nie je život; "..." život sa dotýka!" "A vďaka Bohu!" - povedal Stolz."

Stolz chce mať „jednoduchý, to znamená priamy, skutočný pohľad na život - to bola jeho neustála úloha ...“, „Predovšetkým kládol vytrvalosť na dosahovanie cieľov ...“, „... bude merať priepasť alebo múr, a ak neexistuje istý spôsob, ako ho prekonať, odíde."

Test lásky

potrebuje lásku nie rovnakú, ale materskú (takú, akú mu dala Agafya Pshenitsyna)

potrebuje ženu rovnocennú v názoroch a sile (Olga Ilyinskaya)

Porovnávacie charakteristiky

Oblomov

Stolz

Vzhľad

Pôvod

Výchova

Vzdelávanie

Sľubovaný program

Výhľad na život

Zmysel života

priateľstvo

Vnímanie života

Test lásky

Oblomov a Stolz

Stolz - protinožec Oblomova (Princíp protikladu)

Celý obrazový systém románu Ivana Gončarova Oblomov je zameraný na odhalenie charakteru a podstaty hlavného hrdinu. Iľja Iľjič Oblomov je znudený pán, ktorý leží na gauči, sníva o premenách a šťastnom živote so svojou rodinou, no nerobí nič pre to, aby sa sny stali skutočnosťou. Antipódom Oblomova v románe je obraz Stolza. Andrej Ivanovič Stolts je jednou z hlavných postáv, priateľom Iľju Iľjiča Oblomova, syna Ivana Bogdanoviča Stoltsa, rusifikovaného Nemca, ktorý spravuje panstvo v dedine Verkhlevka, ktorá je päť míľ od Oblomovky. V prvých dvoch kapitolách druhej časti ide podrobný príbeh o Stolzovom živote, o podmienkach, v ktorých sa formovala jeho aktívna postava.

1. Všeobecné vlastnosti:

a) vek („Stolz má rovnaký vek ako Oblomov a už má viac ako tridsať rokov“);

b) náboženstvo;

c) školenie v penzióne Ivana Stoltsa vo Verkhlev;

d) služba a rýchly odchod do dôchodku;

e) láska k Olge Ilyinskej;

f) láskavý vzťah k sebe navzájom.

2. Rôzne funkcie:

a ) portrét;

Oblomov ... „Bol to muž vo veku okolo tridsaťdva alebo troch rokov, strednej postavy, príjemného vzhľadu, s tmavosivými očami, ale s nedostatok: akejkoľvek konkrétnej myšlienky, akéhokoľvek sústredenia na črty tváre."

«… ochabnutý po svojich rokochči už z nedostatku pohybu alebo vzduchu. Všeobecne platí, že jeho telo, súdiac podľa matného, tiež biely krky, malé bacuľaté ruky, mäkké ramená na muža sa zdalo príliš rozmaznané. Jeho pohyby, keď bol dokonca vystrašený, boli tiež obmedzené. mäkkosť a nie zbavený akejsi milosti lenivosti."

Stolz- v rovnakom veku ako Oblomov, už má viac ako tridsať. Sh. portrét kontrastuje s Oblomovovým: „Všetko sa skladá z kostí, svalov a nervov, ako pokrvný anglický kôň. Je chudý, nemá takmer žiadne líca, teda kosť a svaly, ale ani náznak tukovej guľatosti...“

Keď sa zoznámime s portrétnymi charakteristikami tohto hrdinu, pochopíme, že Stolz je silný, energický, cieľavedomý človek, ktorému je cudzia snovosť. Ale táto takmer ideálna osobnosť pripomína mechanizmus, nie živú osobu, a to čitateľa odpudzuje.

b) rodičia, rodina;

Oblomovovi rodičia sú Rusi, vyrastal v patriarchálnej rodine.

Stolz. - rodák z buržoáznej triedy (jeho otec opustil Nemecko, potuloval sa po Švajčiarsku a usadil sa v Rusku, kde sa stal správcom panstva). „Stolz bol od otca len polovičný Nemec; jeho matka bola Ruska; vyznával pravoslávnu vieru, jeho rodným jazykom bola ruština ... “. Matka sa bála, že sa Stolz pod vplyvom otca stane hrubým mešťanom, no Stolzov ruský sprievod tomu zabránil.

c) vzdelávanie;

Oblomov sa presťahoval „z objatia do objatia rodiny a priateľov“, jeho výchova mala patriarchálny charakter.

Ivan Bogdanovich prísne vychovával svojho syna: „Od ôsmich rokov sedel s otcom pri zemepisnej mape, triedil sklady Herdera, Wielanda, biblické verše a zhŕňal negramotné správy o roľníkoch, buržoáznych a továrenských robotníkoch a s matkou čítal posvätnú históriu, učil Krylovove bájky a triedil sklady Telemacu.“

Keď Stolz vyrástol, otec ho začal brávať na pole, na trh, nútil ho pracovať. Potom Stolz začal posielať svojho syna do mesta s vybavovačkami, „a nikdy sa nestalo, že by niečo zabudol, pozmenil, prehliadol, pomýlil sa“.

Výchova, rovnako ako vzdelanie, bola dvojaká: sníval o tom, že z jeho syna vyrastie „dobrý krušpán“, otec všetkými možnými spôsobmi podnecoval chlapčenské bitky, bez ktorých by sa syn nezaobišiel ani deň. Ak by sa Andrej objavil bez pripravenej hodiny “ naspamäť“, poslal Ivan Bogdanovič svojho syna späť, odkiaľ prišiel – a mladý Stltz sa zakaždým vrátil s naučenými lekciami.

Od otca dostal „pracovné, praktické vzdelanie“ a matka ho zoznámila s krásou, snažila sa vložiť do duše malého Andreja lásku k umeniu, ku kráse. Jeho matka „v synovi... vysnívala ideál majstra“ a otec ho naučil tvrdej, nie panskej práci.

d) postoj k štúdiu v internáte;

Oblomov študoval „z núdze“, „vážne čítanie ho unavilo“, „ale básnici mu ubližovali ... na živobytie“

Stolz sa vždy dobre učil, všetko ho zaujímalo. A bol učiteľom v penzióne môjho otca

e) ďalšie vzdelávanie;

Oblomov žil v Oblomovke do svojich dvadsiatich rokov, potom vyštudoval univerzitu.

Stolz vyštudoval univerzitu brilantne. Rozlúčka so svojím otcom, ktorý ho posielal z Verkhleva do Petrohradu, Stolz. hovorí, že určite poslúchne otcovu radu a pôjde k starému priateľovi Ivana Bogdanoviča Reingoldovi – ale až keď bude mať, Stolz, ako Reingold štvorposchodový dom. Taká samostatnosť a nezávislosť, aj sebavedomie. - základ charakteru a svetonázoru mladšieho Stolza, ktorý jeho otec tak horlivo podporuje a ktorý Oblomovovi tak veľmi chýba.

f) životný štýl;

"Ležať u Iľju Iľjiča bol jeho normálny stav"

Stolz má smäd po akcii

g) upratovanie;

Oblomov v obci nepodnikal, poberal nepatrný príjem a žil na úver.

Stolz úspešne slúži, odchádza do dôchodku, aby sa venoval svojmu podnikaniu; zarába dom a peniaze. Je členom obchodnej spoločnosti, ktorá posiela tovar do zámoria; ako agent spoločnosti cestuje Sh do Belgicka, Anglicka, po celom Rusku.

h) životné túžby;

Oblomov sa v mladosti „pripravoval do terénu“, premýšľal o úlohe v spoločnosti, o rodinnom šťastí, potom zo svojich snov vylúčil spoločenské aktivity, jeho ideálom bol bezstarostný život v jednote s prírodou, rodinou, priateľmi.

Stolz si v mladosti zvolil aktívny princíp... Ideálom Stolzovho života je nepretržitá a zmysluplná práca, je to „obraz, obsah, prvok a zmysel života“.

i) názory na spoločnosť;

Oblomov verí, že všetci členovia sveta a spoločnosti sú „mŕtvi, spiaci ľudia“, vyznačujú sa neúprimnosťou, závisťou, túžbou akýmkoľvek spôsobom „získať hlasné hodnosti“, nie je zástancom progresívnych foriem ekonomického riadenia. .

Podľa Stolza by sa pomocou organizácie „škôl“, „mól“, „jarmkov“, „diaľníc“ mali staré patriarchálne „trosky“ zmeniť na pohodlné usadlosti, ktoré generujú príjem.

j) postoj k Oľge;

Oblomov chcel vidieť milujúca žena schopný vytvoriť pokojný rodinný život.

Stolz sa ožení s Olgou Iljinskou a Gončarov sa v ich aktívnom, pracovnom a krásnom zväzku snaží predstaviť ideálnu rodinu, skutočný ideál, ktorý Oblomov v živote zlyhá: „Pracovali sme spolu, jedli, chodili na polia, hrali hudbu< …>ako Oblomov sníval ... Len tam nebol spánok, skľúčenosť, trávili svoje dni bez nudy a bez apatie; nebol tam žiadny pomalý pohľad, žiadne slovo; rozhovor s nimi nekončil, často to bolo horúce."

k) vzťah a vzájomné ovplyvňovanie;

Oblomov považoval Stolza za svojho jediného priateľa, schopného pochopiť a pomôcť, počúval jeho rady, ale Stolzovi sa nepodarilo zlomiť Oblomovizmus.

Stolz vysoko ocenil láskavosť a úprimnosť duše svojho priateľa Oblomova. Stolz robí všetko preto, aby Oblomova vyburcoval k aktivite. V priateľstve s Oblomovom Stolzom. ukázal sa tiež v tom najlepšom: nahradil darebáckeho manažéra, zničil intrigy Tarantyeva a Muchojarova, ktorí oklamali Oblomova, aby podpísal falošný pôžičkový list.

Oblomov je zvyknutý žiť na Stolzov príkaz v najmenších záležitostiach, potrebuje radu priateľa. Bez Stolza sa však Iľja Iľjič nemôže o ničom rozhodnúť a Oblomov sa neponáhľa riadiť sa Stolzovou radou: majú príliš odlišné predstavy o živote, o práci, o použití sily.

Po smrti Ilya Ilyicha sa priateľ ujme vzdelávania Oblomovovho syna Andryusha, pomenovaného na jeho počesť.

m) sebaúcta ;

Oblomov o sebe neustále pochyboval. Stolz o sebe nikdy nepochybuje.

m) povahové vlastnosti ;

Oblomov je nečinný, zasnený, nedbalý, nerozhodný, jemný, lenivý, apatický, bez jemných emocionálnych zážitkov.

Stolz je aktívny, drsný, praktický, úhľadný, miluje pohodlie, otvorený v citových prejavoch, rozum víťazí nad citom. Stolz dokázal ovládať svoje pocity a „bál sa každého sna“. Šťastím pre neho bola dôslednosť. Podľa Gončarova, „poznal hodnotu vzácnych a drahých nehnuteľností a plytval nimi tak striedmo, že ho nazvali egoistom, necitlivým ...“.

Význam obrazov Oblomova a Stolza.

Gončarov odrážal typické črty v Oblomove patriarchálnej šľachty... Oblomov absorboval rozporuplné črty ruského národného charakteru.

Stolzovi v Gončarovovom románe bola pridelená rola muža schopného prelomiť oblomovizmus a oživiť hrdinu. Podľa kritikov nejednoznačnosť Goncharovovej myšlienky o úlohe „nových ľudí“ v spoločnosti viedla k nepresvedčivému obrazu Stolza. Podľa Gončarova je Stolz novým typom ruskej progresívnej osobnosti. Hrdinu však nezobrazuje v konkrétnych činnostiach. Autor iba informuje čitateľa o tom, čím Stolz bol a čo dosiahol. Gončarov, ktorý ukazuje Stolzov parížsky život s Olgou, chce odhaliť šírku svojich názorov a v skutočnosti znižuje hrdinu

Obraz Stolza v románe teda nielen objasňuje obraz Oblomova, ale je pre čitateľov zaujímavý aj svojou originalitou a úplným opakom hlavnej postavy. Dobrolyubov o ňom hovorí: „Nie je to človek, ktorý nám môže v jazyku zrozumiteľnom pre ruskú dušu povedať toto všemocné slovo“ vpred! Dobroľubov, ako všetci revoluční demokrati, videl ideál „človeka činu“ v službe ľudu, v revolučnom boji. Stolz má od tohto ideálu ďaleko. Stolz bol však popri Oblomovovi a oblomovizme stále progresívnym fenoménom.

Román „Oblomov“ je jedným z ikonických diel 19. storočia, ktorý pokrýva mnohé sociálne a filozofické témy... Dôležitú úlohu pri odhaľovaní ideologický význam diela hrá analýzu vzťahu v knihe dvoch hlavných mužské postavy... V románe „Oblomov“ charakterizácia Oblomova a Stolza odráža ich úplne odlišné povahy, proti ktorým stojí autor.
Podľa sprisahania diela sú hrdinovia najlepší priatelia od útleho veku si navzájom čo najviac pomáhali aj v dospelosti: Stolz Oblomov - riešením mnohých svojich naliehavých problémov a Iľja Iľjič Andrejovi Ivanovičovi - príjemnými rozhovormi, ktoré Stolzovi umožnili obnoviť pokoj.

Portrétne charakteristiky hrdinov

Porovnávaciu charakteristiku Oblomova a Stolza v Gončarovovom románe Oblomov podáva sám autor a najpozoruhodnejšia je pri porovnaní ich portrétnych charakteristík, ako aj postáv. Iľja Iľjič je mäkký, tichý, milý, zasnený, reflexívny hlupák, ktorý robí akékoľvek rozhodnutie na príkaz svojho srdca, aj keď jeho myseľ vedie hrdinu k opačným záverom. Vzhľad introvertného Oblomova plne zodpovedá jeho povahe - jeho pohyby sú mäkké, lenivé, okrúhle, obraz sa vyznačuje prílišnou zženštilosťou, pre muža netypickou.

Stolz, interne aj externe, je uplne iny ako Oblomov. Hlavná vec v živote Andreja Ivanoviča je racionálne zrno, vo všetkých veciach sa spolieha iba na rozum, zatiaľ čo diktáty srdca, intuícia a sféra citov pre hrdinu nie sú len niečím druhoradým, ale sú aj nedostupné, nepochopiteľné pre jeho racionálne úvahy. Zdá sa, že na rozdiel od Oblomova, „ochabnutého po rokoch“, Stolza tvoria „kosti, svaly a nervy“. Jeho život je rýchly beh vpred, ktorého dôležitým atribútom je neustály sebarozvoj jednotlivca a nepretržitá práca. Zdá sa, že obrazy Oblomova a Stolza sú Zrkadlový obraz navzájom: aktívny, extrovertný, úspešný v spoločnosti aj v kariérnom poli, Stolz je proti lenivým, apatickým, neochotným s nikým komunikovať, nieto ešte nastúpiť do služby, Oblomovovi.

Rozdiely vo výchove hrdinov

Pri porovnaní Ilju Oblomova a Andreja Stolza, ako aj pre lepšie pochopenie obrazov postáv je dôležité stručne opísať atmosféru, v ktorej každá z postáv vyrastala. Napriek „návykovosti“, akoby zahaľovaniu závojom polospánku a lenivosti, bolo prostredie oblomovky malého Ilju veselým, aktívnym a zvedavým dieťaťom, ktoré sa na prvý pohľad veľmi podobá na Stolza. Chcel sa o svete okolo seba dozvedieť čo najviac, no prehnaná starostlivosť rodičov, „teplárska“ výchova, vštepovanie zastaralých, zastaraných a zameraných na ideály minulosti, urobili z dieťaťa dôstojného nástupcu tradície „oblomovizmu“, nositeľa „oblomovského“ svetonázoru – lenivého, introvertného, ​​žijúceho vo vlastnom iluzórnom svete.

Stolz však tiež nerástol tak, ako mohol. Na prvý pohľad kombinácia prísneho prístupu nemeckého otca a nehy ušľachtilej matky ruského pôvodu vo výchove umožnila Andrejovi stať sa harmonickou, všestranne rozvinutou osobnosťou. Napriek tomu, ako uvádza autor, Stolz vypestoval „kaktus zvyknutý na sucho“. Mladému mužovi chýbala láska, vrúcnosť a jemnosť, keďže ho vychovával najmä otec, ktorý neveril, že človeku treba vštepovať citlivosť. Stolzove ruské korene však až do konca života hľadali toto teplo, našli ho v Oblomove a potom v myšlienke Oblomovky, ktorú poprel.

Vzdelanie a kariéra hrdinov

Nejednotnosť postáv Stolza a Oblomova sa prejavuje už v dospievania keď sa Andrej Ivanovič v snahe dozvedieť sa čo najviac o svete okolo seba pokúsil vštepiť Iľjovi Iľjičovi lásku ku knihám, zapáliť v ňom plameň, ktorý by ho prinútil napredovať. A Stolz uspel, no na veľmi krátky čas – akonáhle Oblomov zostal sám sebou, kniha sa pre neho stala menej dôležitou ako napríklad sen. Akosi, skôr pre svojich rodičov, Ilya Ilyich vyštudoval školu a potom univerzitu, kde ho to absolútne nezaujímalo, pretože hrdina nechápal, ako by mu matematika a iné vedy mohli byť v živote užitočné. Aj jediný neúspech v službe bol pre neho koniec kariéry - pre citlivého, mäkkého Oblomova bolo príliš ťažké prestavať sa podľa prísnych pravidiel sveta hlavného mesta, ďaleko od noriem života v Oblomovke.

Na druhej strane Stolz so svojím racionálnym, aktívnym pohľadom na svet sa po kariérnom rebríčku posúva oveľa ľahšie, pretože akýkoľvek neúspech bol pre neho skôr motiváciou ako prehra. Nepretržitá aktivita, vysoká výkonnosť, schopnosť potešiť ostatných z neho urobili užitočného človeka na akomkoľvek pracovisku a príjemného hosťa v každej spoločnosti, a to všetko vďaka cieľavedomosti, ktorú stanovil jeho otec, a neustálej túžbe po vedomostiach, ktorú rozvíjali jeho rodičia. v Stolzi už v detstve.

Charakteristika Oblomova a Stolza ako nositeľov dvoch protikladných princípov

V kritickej literatúre sa pri porovnávaní Oblomova a Stolza všeobecne verí, že postavy sú dva protiklady, dva typy „nadbytočných“ hrdinov, ktorých v „čistej“ podobe nemožno nájsť v skutočnom živote, hoci Oblomov je realistický román, a preto musia byť opísané obrázky typickými obrázkami. Pri rozbore výchovy a formovania každej z postáv však vychádzajú najavo dôvody Oblomovovej apatie, lenivosti a zasnenosti, ale aj prílišnej suchoty, racionality, ba až podobnosti s istým Stolzovým mechanizmom.

Porovnanie Stolza a Oblomova umožňuje pochopiť, že obaja hrdinovia sú osobnosťami nielen typickými pre svoju dobu, ale aj tendenčnými obrazmi pre každú dobu. Oblomov je typický syn bohatých rodičov, vychovaný v atmosfére lásky a zvýšenej starostlivosti, chránený rodinou pred potrebou pracovať, niečo rozhodovať a aktívne konať, pretože vždy sa nájde „Zakhar“, ktorý zaňho urobí všetko. . Stolz je na druhej strane človek, ktorý je od malička zvyknutý na potrebu pracovať a pracovať, pričom je zbavený lásky a starostlivosti, čo vedie k určitej vnútornej bezcitnosti takéhoto človeka, k nepochopeniu. povahy citov a citovej deprivácie.

Test produktu

VitálnyIdeály Oblomova a Stolza

I.A.Goncharov počas svojho života sníval o tom, že ľudia nájdu harmóniu citov a rozumu. Onreflektoval na silu a chudobu „človeka kedysimyseľ “, o šarme a slabosti„ muža srdca “.V Oblomove sa táto myšlienka stala jednou z vedúcich,V tomto románe sú proti sebe postavené dva typy mužských postáv: pasívny a slabý Oblomov, sjeho srdce zo zlata a čistá duša a energický Stolz, schopný prekonať každéhostojíc silou svojej mysle a vôle. Však čoGončarovov ľudský ideál nie je zosobnenýdodávka v žiadnom z nich. Stolz sa nezdáspisovateľ s ucelenejšou osobnosťou ako Opáčidlo, na ktoré sa tiež pozerá „triezveoči." Nezaujaté odhaľovanie „extrémov“povahu oboch, Gončarov obhajovalvernosť duchovnému svetu človeka so všetkou rozmanitosťou jeho prejavov.

Každá z hlavných postáv románu mala svoje vlastnépochopenie zmyslu života, vašich životných predstávžiaľ, že snívali o realizácii. Na začiatkurozprávania Iľjovi Iľjičovi Oblomovovi, ktorý má niečo vyše tridsať rokov, je stĺpovitý šľachtic, vlastniacitelo tristopäťdesiatich duší nevoľníkovjang zdedený ním. Po absolvovaní Moskovskej univerzity tri rokyrokov v oyne z metropolitných oddelení, on vásodišiel do dôchodku v hodnosti kolegiálneho tajomníka.Odvtedy žil bez prestávky v Petrohrade. románzačína opisom jedného z jeho dní, jeho zvykov a charakteru. Oblomov život k tomučas sa zmenil na lenivé plazeniezo dňa na deň“. Po energickej činnosti si ľahol na pohovku a bol podráždenýhádal sa so Zakharom, poddaným sluhom, ktorýry sa mu dvoril. Odhaľujúce sociálnekorene oblomovizmu, ukazuje Gončarov

„Všetko to začalo neschopnosťou obliecť si pančuchy a zdalo sa mi to ako neschopnosť žiť."

Vychovaný v patriarchálnom šľachticovirodiny, Iľja Iľjič vnímal život v ObleMovka, jeho rodinná usadlosť, s pokojom i bezkonanie ako ideál ľudskej bytostiniya. Norma života bola pripravená a poučenárodičia, a oni to prevzali od svojich rodičov. Pred malým Iľjušom sa neustále odohrávali tri hlavné dejstvá života detstvo; vlasť, svadby, pohreby. Potom boli dané ich členením: krstiny, meniny,rodinné prázdniny. Zamerajte sa na totovšetok pátos života. Toto bolo „shiskalnatá rozloha panského života „s jehoness, ktorý sa stal navždy ideálom života pre Ob lomov a.

Všetci oblomovci považovali prácu za trest a nemali ju radi, považovali ju za niečo ako poníženienym. Preto život v očiach Iľju Iľjiča razbola rozdelená na dve polovice. Jeden pozostával z trua nuda a boli preňho synonymá.Druhý je mimo mieru a pokojnej zábavy. Asi lomov ke Iľja Iľjič bol tiež vštepený do cituv nadradenosti nad ostatnými ľuďmi. "Ďalší"čistí si čižmy, oblieka sa, utekána to, čo potrebujete. Tento „iný“ máneúnavne pracovať. Iľjuša bol naopak „vychovaný nežneale, ani zima, ani hlad, nevydržal, nebolo trebavedel, nezarobil na chlieb pre seba, čiernu prácuNeurobil som to." A štúdium považoval za trest zoslaný nebom za hriechy a škole sa vyhýbaltriedy vždy, keď je to možné. Po absolvovaní uni verzii sa už nezaoberal svojou vzdelanie, nezaujímala sa o vedu, umenie, politiku.

Keď bol Oblomov mladý, očakával od neho veľaosud a odo mňa. Pripravené na servírovanie vlasti, zohrávajú významnú úlohu na verejnosti

život, sníval o rodinnom šťastí. Ale dni plynulipo dňoch, a stále sa chystal začať život, všetkonakreslil moju budúcnosť v mojej mysli. Avšak „kvet života rozkvitol a nepriniesol ovocie“.

Budúca služba sa mu vo formulári nezjaviladrsné aktivity, a v podobe nejakých „rodínlekcia“. Zdalo sa mu, že úradnícizamestnanci spolu tvoria priateľský a blízkyrodina, ktorej členovia sa neúnavne starajú o vzájomné potešenie. Avšak jeho mladistvýnázory boli oklamané. Nie tyťažkostí, odstúpil,žije iba tri roky a nič nerobí telesný.

Len Stolzov mladícky zápal ešte moholzasiahol Oblomova a v snoch niekedy vyhorelsmäd po práci a vzdialená, ale atraktívna cenači. Stalo sa, ležiac ​​na gauči, vzplanultúžba poukázať ľudstvu na jeho neresti.Rýchlo vymení dve pózy so žiarenímoči stúpajú na posteľ a inšpirujú saobzerá sa okolo. Zdá sa, že jeho vysoké wuxichystá sa to zmeniť na hrdinský čin a priniesť ľudstvu dobré následky. Niekedy si predstavujesám neporaziteľný veliteľ: vymyslí vojnu, usporiada nové križiacke výpravy, vykoná skutky dobra a veľkorysosti. Alebo predstaveniesám mysliteľ, umelec, on vo svojej mysližne vavríny, všetci ho uctievajú,dav sa ženie za ním. V skutočnosti ním však nebolschopní prísť na to, ako spravovať svoje vlastnépanstvo a ľahko sa stal korisťou takých podvodníkov ako Tarantyev a ebrattovci „jeho byt strelnica pani.

Postupom času sa u neho objavili výčitky svedomia, ktoré ho prenasledovali. Bolelo ho topre jeho nedostatočný rozvoj, pre prísnosť, ktorá mu bránilanaživo. Hrýzla ho závisť, že ostatní takto žijúplné a široké a niečo mu bráni smelo kráčať

cez život. Bolestne to cítil dobrekrk a svetlý začiatok sú v ňom pochované, ako v hrobe. Pokúšal sa nájsť vinníka mimo seba a nenašielzried. Rýchlo sa však vystriedala apatia a ľahostajnosť v jeho duši je úzkosť a je opäť pokojnýspal na svojom gauči.

Ani láska k Oľge ho neoživila k praktickostitický život. Tvárou v tvár potrebeMôžem konať a prekonávať tých, ktorí mi prekážaliťažkosti, dostal strach a ustúpil. Po vyrovnanína strane Vyborg sa úplne prenechal starostlivosti Agafya Pshenitsyna, oknáúmyselne vyradený z aktívneho života.

Okrem tejto panstvom vychovanej neschopnosti napr.Oblomovovi bráni byť aktívny mnohými ďalšímiísť. Naozaj sa objektívne cíti su existujúcu nejednotnosť „básnického“ a„Praktický“ v živote, a to je dôvod jeho trpkého sklamania. Je pobúrený, že najvyšší zmysel ľudskej existencie v spoločnosti je často nahradený falošným, vymyslenýmobsah „Hoci Oblomov nemá s čím polemizovaťStolzove výčitky, nejaký druh duchovnej spravodlivosti za kľúč v priznaní Iľju Iľjiča, že on nedokázal pochopiť tento život.

Ak na začiatku románu Gončarov hovorí viac rit o Oblomovovej lenivosti, potom na konci znie téma Oblomovho „zlatého srdca“ čoraz nástojčivejšie,ktoré si niesol bez ujmy životom. nieOblomovovo šťastie je spojené nielen so sociálnymprostredia, ktorého vplyvom nedokázal odolaťyat. Je obsiahnutý aj v „smrteľnom nadbytku srdcatsa“. Mäkkosť, jemnosť, zraniteľnosť hrdinu odzbrojiť jeho vôľu a urobiť ho bezmocným tvárou v tvár ľuďom a okolnostiam.

Na rozdiel od pasívnosti a nečinnosti do Oblomova, Stolz bol koncipovaný ako autorum ako úplne nezvyčajná postava, Gončapriekopa sa snažila urobiť ju príťažlivou pre

čitateľ s jeho "efektívnosťou", racionálnympraktickosť. Tieto vlastnosti ešte nebolicharakteristické pre hrdinov ruskej literatúry.

Syn nemeckého mešťana a ruskej šľachtičnej,Andrei Stolts od detstva vďaka svojmu otcovi sexudetská práca, praktické vzdelávanie. Je to vv kombinácii s poetickým vplyvom jeho matkyurobil z neho výnimočnú osobu. Na rozdiel odNavonok zaoblený Oblomov, Stolz bol tenký, všetko pozostávalo zo svalov a nervov. Od nehovdýchol trochu sviežosti a sily.<«Как в орга­ v hyzme a jeho nálade nebolo nič zbytočnéhľadal podstatné funkcie svojho životavyváženie praktických stránok s jemnýmipotreby ducha." "Stále kráčal životom"veselo, žil s rozpočtom a snažil sa minúť všetkokaždý deň, ako každý rubeľ." Príčinu akéhokoľvek zlyhania pripisoval sebe, „a nie vešál ako kaftan na klinec niekoho iného." Zamierilvytvoriť jednoduchý a priamy pohľad naživota. Najviac zo všetkého sa bál predstavivosti,"Tento dvojtvárny spoločník" a každý sen,preto všetko tajomné a tajomné nie jev jeho duši bolo miesto. Čokoľvek, čo neodhaľujeanalýza skúseností nezodpovedá praktickýmktorú pravdu považoval za podvod. Práca bola imidžzom, obsah, prvok a účel jeho životaani jedno. Predovšetkým dal vytrvalosť v dossledovanie cieľov: bol to znak charakteruv jeho očiach. Podľa autorovho myslenia osobnostibudúcnosť musí patriť Stolzovi:„Koľko Stoltov by sa malo objaviť pod ruským v mojich menách!"

Zdôrazňovanie racionalizmu a vôľových vlastnostíjeho hrdina Gončarov si však bol vedomý serStoltzova detská bezcitnosť. Vraj muž„Rozpočet“, emocionálne obsiahnutý v tesných a tesných medziach, nie hrdina Gončarova, spisovateľ hovorí o „morálnom

váš hrdina ako fyziologické dielo opalebo odoslanie úradných povinnostínost. Priateľské pocity nemožno „odoslať“.Vo vzťahu k Stolzovi k Oblomovovi však totoodtieň je prítomný.

Vo vývoji akcie je Stolz kúsok po kúskuzjavuje sa ako „nie hrdina“. Pre Gončarova, ktorýry spieval svätú hlúposť Chatského a prečerveno pochopil úzkosť veľkého duchovnéhožiadosti, bol to znak vnútorného zlyhania. Nedostatok vysokého cieľa, chápemzmysel ľudského života sa neustále objavujeponáhľa, napriek bujnej aktiviteStolz v praktickej sfére. Nemá čo skazavolajte Oblomova ako odpoveď na priznanie, že jehopriateľ nenachádzal zmysel v okolitom živote. Po získaní súhlasu Olgy so sobášom Stolz vyhlásilzarážajúce slová: „Všetko nájdené, ničpozri, už niet kam ísť." A neskôr sa bude opatrne snažiť presvedčiť vystrašenýchOľga rezignuje na „rebelskú otázkumi ", s výnimkou "faustovského"úzkosť.

Buďte objektívni o všetkýchsvojich hrdinov, spisovateľ skúma vnútromožnosti rôznych moderných ľudítypy, nájsť silu a slabosť v každom z nichich. Ruská realita však zatiaľ niečakala na svojho pravého hrdinu. Podľa DoBrolyubov, skutočný historický prípad v Ruskuto nebolo v oblasti praktickosti a vyjednávania, alev oblasti boja za obnovu verejného trestného poriadkurozčuľovať sa. Aktívna existencia a nové, aktívum niektorí ľudia boli stále len vyhliadkouveľmi blízko, ale stále nie skutočnédusiť. Už sa ukázalo, aký druh človeka nie je potrebnýRusko “, ale taký dečinnosti a typ herca, ktorého potrebuje sú.

Úvod

Gončarovovo dielo Oblomov je sociálno-psychologický román založený na literárnej metóde antitézy. Princíp opozície možno vysledovať tak pri porovnaní postáv hlavných postáv, ako aj ich základných hodnôt a životnej cesty. Porovnanie spôsobu života Oblomova a Stolza v románe „Oblomov“ umožňuje lepšie pochopiť ideologický koncept diela, pochopiť dôvody tragédie osudu oboch hrdinov.

Vlastnosti životného štýlu hrdinov

Ústrednou postavou románu je Oblomov. Iľja Iľjič sa bojí životných ťažkostí, nechce nič robiť ani sa rozhodovať. Akékoľvek ťažkosti a potreba konať vyvolávajú v hrdinovi smútok a ešte viac ho ponoria do apatického stavu. Preto sa Oblomov po prvom neúspechu v službe už nechcel pokúšať o kariéru a schovával sa pred vonkajším svetom na svojom obľúbenom gauči a snažil sa nielen nevychádzať z domu, ale ani sa dostať von. postele, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Spôsob života Iľju Iľjiča je podobný pomalému umieraniu – duchovnému aj fyzickému. Osobnosť hrdinu postupne degraduje a on sám je úplne ponorený do ilúzií a snov, ktoré nie sú predurčené naplniť sa.

Naopak, Stolzove ťažkosti ho povzbudzujú, každá chyba je pre neho len zámienkou ísť ďalej a dosiahnuť viac. Andrei Ivanovič je v neustálom pohybe - služobné cesty, stretnutia s priateľmi a spoločenské akcie sú neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Stolz sa na svet pozerá triezvo a racionálne, v jeho živote neexistujú žiadne prekvapenia, ilúzie a silné šoky, pretože si všetko vopred vypočítal a v každej konkrétnej situácii chápe, čo môže očakávať.

Životný štýl hrdinov a ich detstvo

Vývoj a formovanie obrazov Oblomova a Stolza ukazuje autor od najstarších rokov hrdinov. Ich detstvo, dospievanie a dospelosť plynú rôznymi spôsobmi, sú im vštepované iné hodnoty a životné zásady, čo len zdôrazňuje odlišnosť postáv.

Oblomov rástol ako skleníková rastlina, ohradená pred možnými vplyvmi okolitého sveta. Rodičia rozmaznávali malého Ilyu všetkými možnými spôsobmi, oddávali sa jeho túžbam, boli pripravení urobiť všetko pre to, aby bol ich syn šťastný a spokojný. Osobitnú pozornosť si vyžaduje samotná atmosféra Oblomovky, hrdinovho rodného statku. Pomalí, leniví a slabo vzdelaní dedinčania považovali prácu za istý druh trestu. Preto sa mu snažili všemožne vyhýbať a ak museli pracovať, pracovali neochotne, bez akejkoľvek inšpirácie a túžby. Prirodzene to nemohlo ovplyvniť Oblomova, od útleho veku absorboval lásku k nečinnému životu, absolútnej nečinnosti, keď Zakhar môže vždy urobiť všetko pre vás - taký lenivý a pomalý ako jeho pán. Ani keď sa Iľja Iľjič ocitne v novom, mestskom prostredí, nechce zmeniť svoj životný štýl a začať intenzívne pracovať. Oblomov sa jednoducho uzatvorí pred vonkajším svetom a vo svojej predstavivosti si vytvorí istý idealizovaný prototyp Oblomovky, v ktorej naďalej „žije“.

Stolzovo detstvo pokračuje inak, čo je spôsobené predovšetkým koreňmi hrdinu – prísny nemecký otec sa snažil zo syna vychovať dôstojného meštiaka, ktorý mohol v živote dosiahnuť všetko sám, bez strachu z akejkoľvek práce. Rafinovaná matka Andreja Ivanoviča naopak chcela, aby jej syn dosiahol skvelú svetskú povesť v spoločnosti, a tak v ňom od útleho veku vštepovala lásku ku knihám a umeniu. To všetko, ako aj večery a recepcie, ktoré sa pravidelne konajú na panstve Stoltsev, ovplyvnili malého Andreja a vytvorili extrovertnú, vzdelanú a cieľavedomú osobnosť. Hrdina sa zaujímal o všetko nové, vedel s istotou napredovať, takže po absolvovaní univerzity ľahko zaujal svoje miesto v spoločnosti a stal sa pre mnohých nepostrádateľnou osobou. Na rozdiel od Oblomova, ktorý akúkoľvek činnosť vnímal ako priťažujúcu nevyhnutnosť (aj vysokoškolské štúdium či čítanie dlhej knihy), pre Stolza boli jeho aktivity impulzom pre ďalší osobnostný, spoločenský a kariérny rozvoj.

Podobnosti a rozdiely v spôsobe života hrdinov

Ak sú rozdiely v životnom štýle Iľju Oblomova a Andreja Stolza takmer okamžite viditeľné a zrejmé, korelujú s pasívnym životným štýlom vedúcim k degradácii a aktívnym životným štýlom zameraným na všestranný rozvoj, potom je ich podobnosť viditeľná až po podrobnom analýza postáv. Obaja hrdinovia sú na svoju dobu „nadbytoční“ ľudia, obaja nežijú súčasnosťou, a preto neustále hľadajú seba a svoje skutočné šťastie. Introvertný, pomalý Oblomov zo všetkých síl lipne na svojej minulosti, na „raji“, zidealizovanej Oblomovke – na mieste, kde sa bude vždy cítiť dobre a pokojne.

Stolz sa naopak usiluje výhradne o budúcnosť. Svoju minulosť vníma ako cennú skúsenosť a nesnaží sa na nej lipnúť. Dokonca aj ich priateľstvo s Oblomovom je plné nerealizovateľných plánov do budúcnosti - o tom, ako môžete zmeniť život Iľju Iľjiča, urobiť ho jasnejším a skutočnejším. Stolz je vždy o krok vpred, a tak je pre Oľgu ťažké byť ideálnym manželom (prekážkou rozvoja vzťahov s Oľgou sa však stáva aj Oblomovova „extra“ povaha v románe).

Takáto izolácia od ostatných a vnútorná osamelosť, ktorú Oblomov napĺňa ilúziami a Stolza myšlienkami na prácu a sebazdokonaľovanie, sa stávajú základom ich priateľstva. Postavy v sebe nevedome vidia ideál vlastnej existencie, pričom úplne popierajú životný štýl svojho priateľa, považujúc ho za príliš aktívny a nasýtený (Oblomov bol dokonca naštvaný, že musel dlho chodiť v čižmách, a nie v jeho obvyklé mäkké papuče), potom nadmerne lenivý a nečinný (na konci románu Stolz hovorí, že Iľju Iľjiča zabil práve „oblomovizmus“).

Záver

Goncharov na príklade životného štýlu Oblomova a Stolza ukázal, ako sa môžu líšiť osudy ľudí, ktorí pochádzajú z rovnakej spoločenskej vrstvy, no dostali inú výchovu. Autor zobrazuje tragédiu oboch postáv a ukazuje, že človek nemôže žiť, skrývajúc sa pred celým svetom v ilúzii, alebo sa prehnane oddávať druhým, až do psychického vyčerpania - aby bol šťastný, je dôležité nájsť medzi nimi súlad. dva smery.

Test produktu