Mimoškolská aktivita na základnej škole Pippi Long Stocking. Zhrnutie lekcie

MIMORIADNA ČÍTAČKA

Téma. A. Lindgren „Dlhá pančucha Pippi“

Cieľ: rozšíriť literárne obzory detí, pokračovať v oboznamovaní sa s dielom A. Lindgrena; práca na expresivite čítania; naučiť sa analyzovať umelecké dielo, určiť hlavnú myšlienku; naučiť sa cítiť slovo, humor; dať deťom príležitosť predvádzať svoje čítanie; vzbudiť záujem o štúdium ruštiny.

Plánované výsledky:študenti sa naučia vedome a expresívne čítať diela; charakterizovať hrdinov a ich činy; povedzte obsah textu na základe ilustrácií; zúčastniť sa diskusie o problémových situáciách.

Forma lekcie: konverzácia, kvíz.

Metóda: vysvetľujúce a názorné.

Forma práce: kolektívny, individuálny, skupinový.

Vybavenie: tabuľa, písomky, detské kresby.

Počas vyučovania:

I. Komunikácia témy a cieľov hodiny.

I I. Nový materiál.

1. Čo ste sa dozvedeli o Astrid Lindgrenovej? (odpovede detí)

13. augusta 2005 obyvatelia Štokholm , hlavné mestá Švédska zaznamenali nezvyčajné sprievod ... Ulicami kráčali deti rôzneho veku, všetky v červených parochniach s vrkočmi a maľovanými pehami. Tak to poznamenalo Švédsko 60. výročie navždy mladá hrdinka Astrid Lindgrenová Peppilots-Victualins-Rollerguards-Long-Stocking.

Nedá sa predstaviť, že by na svete boli deti, ktoré knihy o Pipi dlhej pančuche nikdy nečítali.

A tento príbeh sa začal takto ...

Zima, ľad. Mestom kráča neznáma žena, povolanie sekretárka-písačka ...

Zrazu - fuj! Šmykla sa, spadla, prebudila sa - sadrový odliatok! Zlomil som si nohu. Dlho ležala v posteli, a aby sa nenudila, vzala zošit, ceruzku a začala písať rozprávku.

Vymyslela to skôr, keď bola jej dcéra chorá a donekonečna sa pýtala:

Mami, povedz mi niečo!

Čo vám môžem povedať?

Povedz mi niečo o Pipi dlhej pančuche, odpovedala.

S týmto menom prišla práve v tú chvíľu, a keďže meno bolo neobvyklé, Astrid Lindgren, a bola to ona, prišla s neobvyklým dieťaťom.

A keď sa rovnaký problém stal s jej nohou, rozhodla sa napísať knihu - k narodeninám svojej dcéry.

Potom bola kniha vydaná a celý svet spoznal a zamiloval sa do spisovateľky Astrid Lindgrenovej a úžasného dievčaťa Pipi Dlhej pančuchy.

Pravda, vo Švédsku ju volajú Pippi, takto znie názov v rodnom jazyku.

Knihu sme čítali v ruštine. Kto nám s tým pomohol?

Knižničný komponent

Štruktúra knihy

Zopakujme si informácie o tom, kto je:

Prekladateľ odborník na preklad z jedného jazyka do druhého.

Kde môžeme nájsť meno prekladateľa knihy? Na titulnej strane, na zadnej strane titulnej strany, v bibliografickom popise, v obsahu (ak ide o zbierku).

Ako sa volá prekladateľ?

Naši prekladatelia sa rozhodli, že hovoriť po rusky je harmonickejšie Peppy ... A pre niekoľko generácií detí našej krajiny sa tak hovorí ryšavému dievčaťu.

2. Kvíz podľa produktu.

Aké smutné a nudné to bolo v malom švédskom meste: miestne dámy dlho pili kávu a viedli prázdne rozhovory, školský dôverník Fröken Rosenblum vštepil strašný strach všetkým deťom, deti dlho smutne stáli pred cukrárňou. okno a chuligán Laban na veľtrhu beztrestne konal. Ale zároveň boli všetci obyvatelia veľmi spokojní so sebou, predovšetkým si vážili pokoj a ticho, vždy opakovali tie isté slová a nemohli vystáť deti.

    Toto mesto je také malé, že existuje iba 3 atrakcie. Ktoré? / Múzeum miestnej tradície, mohyla, vila "Chicken".

    V záhrade vily hrdý meno, stojí dub. V dobrom roku sa z neho dajú odstrániť neobvyklé plody: ..? / Limonáda, čokoláda, ak sa dobre zalejú, môžu na nej rásť francúzske závitky a teľacie kotlety.

    Práve tu sa Peppy usadil. Koľko má rokov? / 9 rokov.

Diskusná otázka:

Je Peppy obyčajné dievča? Potvrďte to na príkladoch z textu:

    najsilnejší, najzábavnejší, najzábavnejší, najmilší a najčestnejší;

    vrtieť sa, flákať sa, labužník, miluje klamstvo.

    Farbou sú jej vlasy mrkva, spletené v dvoch tesných vrkočoch trčiacich v rôznych smeroch. Ako zelenina vyzerá jej nos? / Na malom zemiaku .

    A ak jej nos zbelie, potom to môže znamenať iba jedno ...? / Peppy je veľmi nahnevaný.

    Na tejto dievčine je všetko neobvyklé. Dokonca spí po svojom. Ako? / S nohami na vankúši a hlavou pod pokrývkami.

Diskusná otázka:

Mama Peppy je anjel v nebi, otec je černošský kráľ na ďalekom ostrove. Tommy a Annika tomu veria Je Peppy sám? Peppy nesúhlasí. A ty? / Odpovede detí.

    Pamätáte si, že Carlson mal vo svojom dome obraz „Veľmi osamelý kohút“? V Peppyho dome je aj obraz. Kto je na ňom zobrazený? / Obraz, namaľovaný priamo na tapete, zobrazuje tučnú dámu v čiernom klobúku a červených šatách. V jednej ruke drží dáma žltý kvet a v druhej mŕtva krysa.

    Peppy mal sen: keď vyrastie, stane sa ...? / Námorný lupič.

    Pred usadením sa vo vile „Chicken“ Pippi navštívila najviac rozdielne krajiny... Práve v tejto krajine sa Pippi naučila spať s nohami na vankúši. ( Guatemala )

    V tejto krajine každý kráča dozadu. ( Egypt )

    Nie je tu nikto, kto by povedal aspoň jedno pravdivé slovo. ( Belgické Kongo )

    Malí obyvatelia tejto krajiny v škole nerobia nič iné, iba jedia sladkosti. ( Argentína )

    A v tejto krajine nikto nevyjde na ulicu bez toho, aby si na hlavu nenamazal husté vajíčko. ( Brazília )

    Tu podľa Peppyho všetky deti sedia v kalužiach. ( Amerika )

    V tejto krajine každý kráča po rukách. ( India )

Diskusná otázka:

Prečo sa dospelí v meste rozhodli, že dievča bude poslané do sirotinca? Súhlasíte s ich názorom? / "Všetky deti musia mať niekoho, kto ich vychováva." Všetky deti by mali ísť do školy a naučiť sa multiplikačnú tabuľku. “

    Mimochodom, škola v tomto meste je podľa Pippi úžasná. Dieťa plače, ak nemalo dovolené chodiť do školy alebo ho učiteľ zabudol požiadať o problémy. A samotná učiteľka je šampiónka. Aký šport? / Na trojitý ražeň so skokom.

    Peppy strávil v tejto škole iba jeden deň a podarilo sa mu to spoznať multiplikačná tabuľka? So znalosťou tejto záležitosti povedala obyvateľom Veselie, že 7 × 7 = 102. Prečo? / "Tu (vo Veselii) je všetko iné, podnebie je úplne odlišné a krajina je taká úrodná, že 7 × 7 musí byť nevyhnutne viac ako naše. “

    "Mal na sebe bedrovú rúško z lyka, zlatú korunu na hlave, niekoľko radov veľkých perál na krku, v jednej ruke držal oštep a v druhej štít." Nemal na sebe nič iné a jeho husté chlpaté nohy boli ozdobené zlatými náramkami na členkoch. “ Kto je to? / Papa Ephroim, černošský kráľ.

    Ako sa stal kráľom ostrova Veselia? / Papa Ephroima vlna zmyla zo svojho škunera, ale neutopil sa. Bol vyplavený na breh. Miestni ho chceli zajať, ale keď holými rukami vytrhol zo zeme palmu, rozmysleli si to a dokonca si ho vybrali za kráľa.

    Papa Efroim je veľmi silný a odvážny. Existuje však niečo, čoho sa veľmi bojí. Toto je…? / Šteklenie.

CVIČENIE MINUTA

3. Práca s učebnicou.

Prečítajte si pasáž „Ako Pippi hľadá Cucarambu“ od dobre vyškolených študentov podľa rolí.

    Prekvapenia od Peppyho “.

Dostal som listy od tých, ktorí súvisia s príbehom „Pipi dlhá pančucha“. Iba tri písmená. A v každom liste je otázka. Na týchto problémoch budete teraz pracovať v skupinách.

Prvá obálka... Otázka od Peppyho priateľa Tommyho. "Náš priateľ Peppy je výnimočné dievča." Je veľmi milá, je veľkým snílkom, vynálezcom, je vždy zaujímavé byť s ňou. Ale Pippi má tiež takú kvalitu, že by jej každý chlapec závidel. Čo je to za kvalitu a kedy ju uplatňuje? “ (Veľká fyzická sila, používa sa vtedy, keď je potrebné chrániť slabých, obnoviť spravodlivosť).

Druhá obálka. List dievčaťa Anniky: „Ako viete, Pippi je veľmi milé dievča. Veľmi rada dáva deťom darčeky. A tak mi a Tommymu dala veľa elegantných a cenných vecí. Ale raz sme s Tommym dali Peppymu darček: na jej narodeniny. "Peppy schmatol tašku a horúčkovito ju rozložil." Bola tam veľká hudobná skrinka. Pippi s šťastím a radosťou objala Tommyho, potom Anniku, potom hudobnú skrinku a potom zelený hnedý papier. Potom začala otáčať gombíkom - s cinkajúcou a pískajúcou melódiou, ktorá sa vyliala ... “Aká melódia znela z hudobného boxu? Rovnaká melódia znie v jednej z vašich známych Andersenových rozprávok. Pomenujte ju ... („Ach, môj drahý Augustín, Augustín ...“ Andersenova rozprávka „Ovčiar“.

Tretia obálka. Otázka od samotnej Pippi Longstocking. Každé dieťa premýšľa o tom, kým bude, keď vyrastie. Myslel som na to viac ako raz. Najprv som mal dve túžby - stať sa Vznešenou dámou alebo námorným lupičom, ale vybral som si námorného lupiča. Čoskoro som však zistil, že je najlepšie zostať navždy v detstve a nikdy nezostarnúť. S Tommym a Annikou sme prehltli špeciálne pilulky a skandovali zaklínadlo: „Tabletku prehltnem, nechcem zostarnúť“.

Prečo si myslíte, že som sa rozhodol zostať navždy v krajine svojho detstva, prečo som sa nechcel stať dospelým? („Dospelí nikdy nie sú naozaj zábavní. Sú zaneprázdnení nudnými pracovnými alebo módnymi časopismi, kazia si náladu všetkými možnými hlúposťami a hlavne nevedia hrať.“)

Za správne odpovede dostanú chlapci ceny a suveníry „od Pippi“.

    Mimoškolská činnosť prácou

    Astrid Lindgrenová

    Pippi dlhé pančuchy.

    anotácia

    Vo všeobecnom systéme literárnej výchovy v škole zohrávajú okrem hlavných hodín dôležitú úlohu aj hodiny mimoškolského čítania. Žiaci sa na nich zoznámia s prácami, ktoré presahujú rámec školskej učebnice, ktorá pomáha rozširovať obzory školákov, formovať záujem o čítanie mimo školy. Ani tieto hodiny však nedokážu plne uspokojiť rozmanité záujmy školákov, uspokojiť ich potreby v nezávislej komunikácii s knihou. Upozorňujeme na skutočnosť, že najobľúbenejšími a najpamätnejšími dielami detskej literatúry sú tie, ktoré neboli prečítané podľa programu, ale z ich vlastnej iniciatívy. V poslednom desaťročí sa zároveň stále viac prejavuje ďalšia tendencia - pokles záujmu o čítanie, pokles autority knihy. Prednosť majú televízia, video, počítačové hry. Spravidla na otázku - čítate voľný čas mimoškolské práce - odpovede znejú: z času na čas čítam len to, čo sa pýta, nemám chuť čítať atď. V tejto súvislosti vzniká problém rozvoja samostatných čitateľských schopností študentov.

    Lekcie mimoškolského čítania podľa metodiky ich vedenia by sa mali líšiť od bežných lekcií literatúry. Tieto hodiny sa nekonajú každý deň, dokonca ani každý týždeň, ale niekoľkokrát za štvrťrok, a preto by mali byť svojou formou neštandardné, pre študentov dlho zapamätateľné. Je veľmi dôležité upútať pozornosť školákov na nezávislé čítanie, naučiť ich vnímať sa ako čitateľa, vyhodnotiť ich výhody a nevýhody, uvedomiť si objem aj kvalitu čítania.

    Súťaživý “a kreatívny charakter literárnych úloh umožňuje učiteľovi realizovať na hodinách mimoškolského čítania rôzne ciele: identifikovať úroveň čítania školákov a ich literárny vývoj, formovanie schopnosti žiakov estetického vnímania umelecké dielo, stanovenie stavu držania teoretických základov študovaného predmetu, rozvoj praktických zručností pri práci s textom a mnohé ďalšie.

    Astrid Lindgren „Dlhá pančucha Pippi“


    « Čítanie ešte nič neznamená;

    to je hlavné. "

    K. D. Ushinsky

    Cieľ : povzbudiť študentov, aby čítali beletriu.

    Úlohy:

    vyučovanie : naučiť kompetentnú prácu s knihou;

    rozvíjajúci sa : rozvíjať kreativitu študentov;

    vzdelávacie : vzdelávanie medzi študentmi úctivý prístup do knihy;

    odvaha, pravdivosť, vzájomná pomoc, schopnosť vážiť si priateľstvo.

    Vybavenie:

      Knižná výstava diel Astrid Lindgrenovej.

      Projektor, obrazovka, počítač, multimediálna prezentácia.

    Ja. otvárací príhovor učitelia.

    Pokračujeme v tradícii hodín knižnice.

    Dnes je výročie knihy švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej

    Pipi dlhá pančucha.

    "Dúfam, že možno

    moje knihy pomôžu inšpirovať tých najmenších

    čitatelia veľkého ľudstva,

    lepšie porozumenie druhým ľuďom “.

    Astrid Lindgrenová

    "Peppy aj v tom najhoršom."

    žarty zostávajú dojemné a

    bezbranné dievča, s veľmi milým

    Srdce ".

    Greta Bulin a Eva von Zweigberg

    II. Príbehy študentov.

    1 študent:

    "Ak sa pozriete na mapu sveta, potom na severozápade, takmer na samom severnom póle, uvidíte veľkého chlpatého psa ...

    Toto je Škandinávsky polostrov. Obsahuje dve najsevernejšie krajiny Európy - Nórsko a Švédsko. Tento polostrov vyzerá na mape huňato, pretože jeho brehy sú veľmi nerovnomerné: je ich veľmi veľa

    úzke zátoky - fjordy, skalnaté polostrovy - skerry ...

    Švédsko zaberá „brucho“ psieho polostrova a jeho obrovskú zelenú „prednú labku“. Je na tejto „labke“ - inými slovami, na východnom pobreží Škandinávskeho polostrova - a existuje

    hlavným mestom Švédska je Štokholm ... “

    2 študenti:

    Škandinávsky polostrov je najväčší v Európe. Švédske kráľovstvo sa rozprestiera na tomto polostrove 1600 km od severu

    Juh.

    Hlavným mestom Švédska je Štokholm. Je to najväčšie mesto v krajine, veľký prístav a priemyselné centrum.

    Štokholm sa nachádza na brehu prielivu spájajúceho jazero

    s morom, na 14 ostrovoch spojených mostmi.

    "Narodil som sa v starom červenom dome obklopenom jablkovým sadom." Bol som druhým dieťaťom v rodine ... Panstvo, v ktorom sme žili, sa volalo - a stále sa volá - Nes, a nachádza sa veľmi blízko mestečka Vimmerbyu, v Smålande ... “

    Astrid Lindgrenová

    Budúca známa spisovateľka Astrid Lindgren - Astrid Anna Emilia Eriksson - sa narodila 14. novembra 1907 v provincii Småland v južnom Švédsku v rodine farmárov.

    Jej rodičia, Samuel a Hannah Erikssonovci, sa nezištne milovali navzájom a ich deti: syn Gunnara a dcéry Astrid, Stiny a Ingegerda.

    3 študenti:

    Astrid napísala svoju prvú knihu vo veku 37 rokov a nazývala sa „Britt-Marie vylieva svoju dušu“. Kniha nečakane obsadila druhé miesto v súťaži literatúry pre deti a mládež.

    Ale jej druhá kniha priniesla spisovateľovi senzačnú slávu -

    Dlhá pančucha Pippi (1945).

    „Pippi dlhá pančucha“ sa narodila vďaka dcére Karin

    Astrid Lindgrenová. Dievča ochorelo a Astrid každý deň dlho trvá

    strávená pri posteli svojej dcéry, jej rozprávala všetky druhy príbehov. Jeden deň

    dievča ma požiadalo, aby som ti povedal o Pipi dlhej pančuche. Takže Astrid

    Lindgren začala písať príbeh o dievčati, ktoré neposlúcha

    žiadne zmluvné podmienky.

    Kvíz číslo 1

    jeden. Aké sú hlavné postavy príbehu?

    (Peppy, Annika, Tommy, pán Nilsson, kôň atď.)

    2 ... Kto je Pippi dlhá pančucha?

    Koľko má rokov?

    Kto sú jej rodičia?

    (Dievča. Má 9 rokov. Matka jej zomrela, keď bola veľmi malá. Otec je námorný kapitán, ale raz ho počas silnej búrky spláchla vlna a zmizol. Zostala sama.)

    3 ... Kto sú Tommy a Annika? Ako sa s nimi Peppy stretol?

    (Sú to brat a sestra. Bývali v blízkosti vily „Chicken“. Stretli sme sa na prechádzke.)

    4 ... Ako vyzeral Peppy?

    (Dva vrkôčiky, zemiakový nos, pehy, rôzne pruhované pančuchy, veľké čierne topánky.)

    5 ... Čo si so sebou zobrala Peppy, keď opustila loď svojho otca?

    (Pán Nilsson, veľký kufor plný zlatých mincí.)

    6 ... Kto uložil Peppyho do postele? A ako spala?

    (Uložila sa do postele. Spala: nohy mala na vankúši a hlavu tam mala,

    kde majú ľudia nohy.)

    7. Čo je Syrk a čo sa tam stalo?

    (Pippi jazdila na koni, išla po lane, zasahovala do silného muža.)

    8 ... Ako Peppy zachránil deti z horiaceho domu?

    (Nilsson jej pomohla priviazať lano o strom a lanom a doskou zachránila deti.)

    9 ... Prečo Peppy neodišla s otcom?

    (Bolo jej ľúto rozlúčiť sa s priateľmi, nechcela, aby kvôli nej niekto na svete plakal a cítil sa nešťastný.)

    10 ... Kam šli Annika a Tommy s Peppym? A prečo ich mama pustila?

    (Tommy a Annika boli chorí, boli chudobní. Preto ich matka nechala ísť na černošský ostrov s Peppym a jej otcom, kapitánom Ephroimom.)

    11 ... Prečo je podľa hrdinov príbehu zlé byť dospelým?

    (Peppy: „Dospelí sa nikdy naozaj nebavia ...“

    Annika: „Hlavnou vecou je, že nevedia hrať.“)

    12 ... O kom z hrdinov príbehu a rozprávky môžeme povedať, že má „teplé srdce“? Dokážte na príkladoch.

    (Darčeky pre Anniku a Tommyho, kúpené všetky sladkosti pre deti v obchode.)

    13 Kde žil kôň Pippi Longstocking?

    Na verande

    Kvíz číslo 2

    1. Kto bol pán Nilsson?

    a) opice

    b) kôň

    c) ľudský

    2 Čo urobili Tommy a Annika
    nalákať hrdinku do školy?

    a) láskavosťou Frökena

    b) prázdniny

    c) prísľub zábavy

    3 .V cirkuse hrdinka stále

    vyskočil do arény. Kto by nebol úžasné dievča?

    a) klaun

    b) silný muž

    c) chodítko na lane

    d) bojovník

    4. Naša hrdinka ukázala skutočné hrdinstvo pri záchrane detí. Kedy to bolo?

    a) v prípade povodne

    b) v prípade požiaru

    c) v prípade lúpeže

    5 .Ako sa volá škuner?

    a) „Problém“

    b) „Skákanie“

    c) „Beh na vlnách“

    6. Čo používala Pippi pri písaní, keď nebolo dosť písmen?

    a) hieroglyfy

    b) výkresy

    c) čísla

    III. Čítanie esejí o novom dobrodružstve Peppyho.

    Deti čítajú.

    Shagidullina Aliya, študentka 3. B triedy.

    Peppyho cesta.

    Zobudil som sa a myslel som si, že ráno bude to najobyčajnejšie. Ale nevedel som, ako veľmi sa mýlim. A zrazu som si začal všímať zvláštnosti. Najprv zmizli hodiny, ktoré viseli na stene. Tá posteľ s pánom Nilsonom záhadne zmizla. Na steny boli zavesené kresby s kohútmi. Vstal som a prešiel k oknu. Aký šok: dom bol na streche. Teraz som s istotou vedel, že nie som vo svojom malom a pokojnom meste. Tu je dôkaz: v mojom meste bola zima, cesty, domy, stromy boli pokryté mäkkou a bielou prikrývkou a tu svietilo slnko a pravdepodobne bolo leto. Moja prvá myšlienka bola, že ma uniesli piráti. Myslel som si, že už nikdy nebudem hrať s Tommym a Annikou, že už nikdy nebudem hladkať huňatú hlavu pána Nilsona, nikdy sa nebudem plaviť po mori s otcom na Skákacej lodi. A potom som počul bzučanie, zľakol som sa a schoval som sa za oponu. Do miestnosti vletel malý muž s vrtuľou na chrbte. Nikdy som nevidel taký zázrak a nahlas som sa smial. Carlson a ja sme rýchlo našli spoločný jazyk. Ukázalo sa, že je rovnaký zabávač a zlomyseľný človek ako ja. Celý deň sme frflali, behali po strechách a lietali. Nepamätám si, že by som zaspával na Carlsonovej postieľke.

    Zobudil som sa, natiahol som sa, poobzeral som sa okolo a bol som zhrozený. Bol som v drevenom dome so siedmimi posteľami v rade, obrovským stolom v strede, siedmimi veľkými miskami na stole a siedmimi portrétmi na stenách. A dalo by sa hádať, že to boli hrdinovia a, samozrejme, bratia. Vyšiel som na verandu a videl som, že dom je v hlbokom lese. Kráčal som po ceste, ale čoskoro to skončilo. Uvedomil som si, že som sa stratil. Za stromami bolo počuť tupé vrčanie a objavil sa medveď. Chcela som ho odstrčiť ale nešlo to. V tomto lese som nebol najsilnejší. Teraz som sa naozaj bál. A potom medveďa prebodli kopijou. Ukázalo sa, že sú siedmimi hrdinami. Vzali ma domov, cestou som zaspal.

    Zobudil som sa už doma. Všetko bolo rovnaké. Vstal som, obliekol sa a šiel k Tommymu a Anniku. Rozprával som im o svojom dobrodružstve, ale Tommy a Annika povedali, že to bol len sen.

    Otázky:

    1. Aký druh ponožiek nosil Peppy? (Viacfarebné).

    2. Ako sa volala loď, na ktorej Peppy cestoval? (Skákajúce dievča)
    Z. O akom dievčati Peppy sledoval hru? (Aurora).

    4. Koľko peňazí mal Peppy? (Áno, kufor).

    5. Aké zviera mala Pippi? (Kôň).

    6. Ako sa volal otec Peppy? (Kráľ Efroim - Dlhá pančucha, Pane
    Zábava).

    7. Koľkokrát sa Tommy a Annika plavili na Skákacej lodi? (Raz).

    Aké sú pozitívne povahové vlastnosti Pippi?

    Ako sa vám páčila táto kniha?

    „Ak ťa postihli problémy, buď odvážny, staraj sa o svojich priateľov a všímaj si ľudí.“

    R. I. Fraerman

    " Akadémia rozprávkových vied “:

    Lekcia z knižnice o knihe A. Lindgrena „Pipi dlhá pančucha "

    Cieľ: zoznámenie sa s dielom švédskeho spisovateľa A. Lindgrena

    Smer: propagácia čítania

    Vybavenie: výstava spisovateľových diel, projektora, plátna

    Priebeh akcie

    Dobré popoludnie všetkým, ktorí prišli do našej knižnice! Priatelia, radi cestujete? A niektorí z vás môžu povedať, kde ste dovolenkovali (cestovali?). A my chlapi sa dnes vydáme na výlet do Švédska - rodiska Astrid Lindgrenovej. Celý názov tejto krajiny je Švédske kráľovstvo. Hlavným mestom je Štokholm. Oficiálnym jazykom, ako asi tušíte, je švédčina.
    Hlavnou črtou ľudí v tomto národe je presnosť. Švédi sa snažia byť vo všetkom presní. Chcete byť v tejto krajine cez prázdniny?
    Poďme teda do Švédska! Vykonáme literárnu cestu a navštívime švédsku spisovateľku a malú kúzelníčku Astrid Lindgrenovú. Jej knihy sú známe po celom svete, boli preložené do 80 jazykov sveta. Má veľmi vtipný poriadok - Rad úsmevu, ktorý deti dávajú svojim obľúbeným spisovateľom. Astrid Lindgren bola ocenená hlavnou cenou pre rozprávkarov - H.K. Andersena ako jedného z najlepších detských spisovateľov na svete. Na oblohe je dokonca pomenovaná hviezda.
    Astrid Lindgren sa narodila 14. novembra 1907 v južnom Švédsku v malom meste Vimmerby v provincii Småland v jednoduchej roľníckej rodine. V roku 1914 šla Astrid do školy. Študovala dobre a vynálezcovi sa dala predovšetkým literatúra. Jedno z jej diel dokonca vyšlo v novinách jej rodného mesta. Astrid považovala svoje detstvo za neobvykle šťastné. Astridini rodičia nielenže cítili k sebe a svojim deťom hlbokú náklonnosť, ale neváhali to dať najavo, čo bolo v tej dobe vzácnosťou. Ako dospelá sa presťahovala do hlavného mesta Štokholm, kde dlho pracovala ako sekretárka-písačka v kancelárii svojho manžela. Mala dve deti: syna a dcéru.

    Jedného dňa v marci 1944 si Astrid Lindgrenová vykĺbila nohu a lekári jej povedali, aby zostala v posteli tri týždne.

    Súhlasíte: tri týždne ležať je veľmi nudné. Astrid premýšľala, čo bude robiť. Začala písať rozprávku, ktorú rozprávala svojej dcére. Bola to rozprávka - Pipi dlhá pančucha. Kniha sa stala obľúbenou rýchlosťou blesku.

    Astrid Lindgrin napísala mnoho kníh pre deti. Chlapci, viete, ktorá kniha priniesla spisovateľovi veľkú popularitu? (Odpovede detí)
    Presne tak, dobre urobené! Bola to rozprávka Chlapi „Pipi dlhá pančucha“, pamätáte si mená hlavných postáv? (Odpovede detí) A Hlavná postava knihy - Peppy. „... Ryšavé veselé dievča so vzpriamenými vrkôčikmi. Nosí rôzne pančuchy a nadrozmerné topánky. Má celý kufor zlatých mincí a môže si kúpiť sto kíl cukríkov na liečbu mestských detí. Prakticky nechodí do školy, ale dokáže oklamať každého dospelého ... “
    (Objaví sa Peppy.)
    Peppy: Tu som! Ahojte dievčatá a chlapci, tí, ktorí majú na nose 100 pih a tí, ktorí žiadne nemajú. Ahojte, tí s vrkočmi a mašľami, ahoj všetci, všetci. Poznáte ma všetci? Dobre!
    Som Peppy - dievča ako dievča, aj keď nie najobyčajnejšie.
    Knihovník: Ahoj Peppy, sme radi, že ťa vidíme. Chlapci, neprišlo nás navštíviť len dievča, ale aj dievča, celé meno ktorý pozostáva zo šiestich slov. Uveďte jej celé meno. (Odpovede detí)
    A celé meno tejto dievčiny je Peppilotta-Victualia-Rolgardina-Krusmunta-Ephraimsdotter-Longstocking. Nezvyčajné meno, naozaj chlapci.

    Peppy, povedz nám o sebe.
    Peppy: S radosťou. Mám 9 rokov. Bývam vo svojej vile, kde si robím, čo chcem. Moja opica žije so mnou. Kto vie ako sa vola (Odpovede detí). Správne, pán Nilsson, a ja mám tiež koňa. Veľmi ľúto. Že nemám mamu, ale mám otca - kapitána, búrku morí. Pravda, obrovská vlna ho zmyla z paluby. Ale som si istý. Že sa môj otec neutopil, ale odplával na ostrov a stal sa černošským kráľom. Chlapci, viete, že som najsilnejšie dievča na svete? Pochybnosti? Ale ja som zo žartu zhodil zlodejov, ktorí na mňa vyliezli, na skriňu. Čo vám hovorím, čítali ste o mne knihu? (Odpovede detí).
    Knihovník: Teraz to však skontrolujeme. Chlapci, ale dávajte si pozor, Peppy je veľmi šibalské dievča a vymýšľa si takéto otázky ... Počúvajte pozorne a vyberte správnu odpoveď.

    Kvíz

    1. Kde žil kôň Peppy?

      v obývacej izbe;

      v stajni;

      na terase;

    2. Aké bolo Peppyho obľúbené jedlo?

    • rebarborový krém;

      krupicová kaša;

      zeleninová polievka

    3. Čo Peppy ošetril políciu?

      buchty;

      buchty;

      kefa;

      koláče

    4. Vymenujte peniaze, ktoré boli použité v krajine, kde žil Peppy.

      koruny;

    5. Akú hru hrali deti na Peppyho narodeniny?

    • nestúpajte na podlahu;

      nepáčiť;

    6. Čím chcela byť Peppy, keď vyrastie?

      učiteľ;

      námorný lupič;

      skutočná dáma;

    7. Koľko rokov mal Peppy?

      deväť;

      dvadsať;

    8. Kde Pippi vyvaľkala cesto na tortilly?

      na stole;

      na hrudi;

      na podlahe;

    9. Ako Peppy rád spal:

      vyložiť nohy na vankúš a prikryť si hlavu dekou

      na podlahe pod posteľou

      v záhrade v hojdacej sieti

    Dobrá práca, chlapci, s touto úlohou ste sa vyrovnali.

    Chlapci, teraz vyriešime krížovku „Peppyho triky“.

    Kto čítal knihu o Pipi dlhej pančuche, ľahko to vyrieši.

    Horizontálne:

      Akú hru hral Peppy s políciou? (Salochki.)

      Ryby, s ktorými Peppy bojoval (žralok.)

      Že šaty Peppy boli rôznych farieb? (Pančuchy.)

      Villa Peppy. (" Kura")

      Škuner otca Peppyho („Jumping Girl“)

      Krajina, do ktorej sa Peppy plavil. (Veselia.)

      Čo jej Peppy zavesil na krk vo zverinci? (K hadovi.)

      Čo si raz Peppy nasadila na hlavu? (Do banky.)

      Peppyho hádanka: „Idú, prídu, neopustia svoje miesto.“ (Hodiny)

    Vertikálne:

    Slovo, ktoré vynašiel Peppy ( Kukaryamba)

    Knihovník: Peppy, povedz nám, prečo si so sebou priniesol tento kufor.

    Peppy: Nepáči sa ti môj kufor? Je taký úžasný, môžete ho hrať zaujímavo!

    Knihovník: Ako to hrať?

    Peppy: Páči sa ti to! Otvoríte, vyberiete, čo potrebujete, znova zatvoríte.

    Knihovník: Je to všetko?

    Peppy: Nie, potom otvoríte, vložíte všetko a zatvoríte.

    Knihovník: Aká hra! Ste vynálezca!

    Peppy: A tiež do nej môžete dať, čo chcete: bublinky, škatule, dózy, sladkosti. Stále mám veľa tajomstiev, ale jedno vám prezradím. Na cesty si vždy beriem prázdnu fľašu, pretože otec ma naučil nezabudnúť na prázdnu fľašu.

    Knihovník: Prečo je potrebná?

    Peppy: Nikdy ste nepočuli o pošte z fľaše? Chlapci, počul niekto z vás o pošte z fľaše? Keď požiadajú o pomoc, napíšu poznámku. Zapečatia ho vo fľaši a hodia do mora. Potom sa dostane do rúk tým, ktorí vás zachránia. Páči sa ti to!

    (Priblíži sa k chlapom.) Z nejakého dôvodu sedíte smutní, zrejme vás bolí brucho. Pomôžem ti. Som veľmi dobre oboznámený so všetkými chorobami a myslím si, že musíte žuť horúcu handru - tento liek určite pomôže. Skúšal som to mnohokrát.

    Knihovník: Ach, nemusíte chlapcov strašiť takýmito radami.

    Peppy: Srandoval som. Aký som klamár, vždy niečo zložím. Upútať pozornosť.

    Knihovník: Tiež vieme. Že vašou obľúbenou zábavou je rozdávanie darčekov.

    Peppy:Áno, je to tak a mám pre vás prekvapenie. Mám veci v kufroch. Ktoré vám budú v škole užitočné, ale ktoré, skúste uhádnuť.

    1. Čarovná palička

    Ja mám kamarátov

    S touto prútikom

    Môžem postaviť:

    Veža. Lietadlo

    A obrovský parník.

    Urobiť to

    Vyžaduje grafit a drevo.

    2. Tento predmet je majstrom na vymazanie napísaného. (Guma)

    3. Najprv to boli voskové tabule, písalo sa na ne oceľovými tyčinkami, potom to boli dosky, na ktoré písali ceruzkou a prali handrou, a teraz sú z papiera. (Notebooky.)

    A nakoniec hádajte moju najobľúbenejšiu hádanku:

    4. S nohami, ale bez rúk, s chrbtom, ale bez hlavy. (Stolička.)

    Peppy: Kukaryamba! Aký si múdry! To je to, čo znamená ísť do školy! No, je čas, aby som išiel. Koniec koncov, stále je čo sa učiť a nachádzať. Veľmi ma to zaujalo. Škoda len, že nie všetky deti ma poznajú. Ale to je v poriadku. Čakám vás na stránkach mojej knihy. Vidíme sa.

    Knihovník: Zbohom Peppy! Čakáme na vás viac ako raz.

    Rozlúčka s ABC v 1. ročníku. Scenár

    Panova Natalia Yurievna, učiteľka primárne ročníky MBOU „Stredná škola Shakhovskaya“
    Popis práce: Toto metodický vývoj je podrobný scenár prázdnin, ktoré sa konali na konci štúdia prváčikov o prvej vzdelávacej knihe „ABC“. Skript môže byť užitočný pre učiteľov základných škôl, rodičov a všetkých, ktorí sa podieľajú na organizovaní školských prázdnin. Scenár obsahuje hry, vzrušujúce úlohy, piesne, drobnosti, básne.
    Ciele:- vytvárať podmienky na opakovanie a upevňovanie vedomostí detí v kurze „Výučba čítania a písania“, udržať záujem o učenie;
    - formovať schopnosť komunikovať, rozvíjať tvorivé schopnosti žiakov;
    -vypestovať si pozitívny vzťah k čítaniu; úctivý prístup k učiteľom, rodičom.
    Vybavenie: slávnostne vyzdobená trieda: balóny, nápis „Zbohom, ABC!“, Písmená vyrobené deťmi z rôznych materiálov

    Výstava kresieb „Prostredníctvom stránok ABC“, hudobný dizajn, projektor, počítač, kostýmy Pippi, Dunna, Matroskin Cat, ABC, Baba Yaga a Kikimora.
    Priebeh prázdnin
    Úvodná časť.
    Znie pieseň „Čo učia v škole“, deti si sadnú.
    Učiteľ: Dobré popoludnie, milí hostia a hostitelia sviatkov. Dnes sa lúčime s prvou vzdelávacou knihou - ABC. Naše rozlúčenie však nie je smutné, ale vtipné, pretože ste sa naučili čítať a dokážete prečítať akúkoľvek knihu.
    Znie pieseň „Pippi dlhá pančucha“ a Pippi vychádza.
    Hlavná časť.
    Peppy: Ahojte deti, dievčatá a chlapci. Som Pippi Dlhá Pančucha, najzábavnejšia a super dievča vo svete. Dnes je sviatok ABC, ktoré ste si prečítali od začiatku do konca. Gratulujeme k tejto udalosti! Mimochodom, videli ste môjho priateľa Dunna?
    Peppy: Tak je to vždy! Len čo sa začne chystať - obliecť sa, kým si oblieka klobúk, oblieka šortky a zaväzuje si topánky, zmešká celú dovolenku! Či už som to ja - jeden, dva, a je hotovo.
    Neviem: Ako zmešká prázdniny? A ona povedala, že sme priatelia.
    Peppy: Ach, chlapci, pozrite sa, toto je môj priateľ Dunno! Ahoj môj priateľ! (povedz ahoj)
    Peppy: A povedz mi, neviem, prečo si taký hrubý?
    Neviem: Som zle vychovaný?
    Peppy:Áno ty. Prišli ste, ale chlapcov ste nepozdravili.
    Neviem: Ach, koľko chlapov sa tu zhromaždilo. Áno, nepovedal som ahoj, teraz idem pozdraviť. (ide pozdraviť, Pippi ho nasleduje).
    Peppy:Čo robíš? Pred dôchodkom sa teda pozdravíte.
    Neviem: Ale ako? Nemôžem to urobiť inak.
    Peppy: Naučte sa: vyjdete do stredu a hlasno zakričíte: Ahoj! Jasný?
    Neviem: Ahoj! Jasný?
    Peppy:
    Neviem: Bolo pochopiteľné nehovoriť.
    Peppy: Ja nehovorím jemu, ale vám.
    Neviem: Ja nehovorím jemu, ale vám. (ukazuje na jedno z detí)
    Peppy: Ja nehovorím jemu, ale vám.
    Neviem:Áno, nehovorím mu, ale vám. (Ukazuje na jedno z detí)
    Peppy: Ty, neviem, ty.
    Neviem: Ach, rozumiem! Prečo sa tak často pozeráte na hodinky?
    Peppy: Pozval som sem ďalšieho priateľa a ten má pre niečo meškanie.
    Neviem: A kto to je?
    Peppy: Toto je…. Dovoľte mi urobiť o ňom hádanku.
    Záhada: Toto je najchytrejšia mačka, ktorá žije v Prostokvashine.
    V dedine má dom, čistý a pohodlný.
    Rovnako ako vo veste je pruhovaná.
    Toto je múdra mačka ... ... (Matroskin)
    Neviem: Mačka Leopold.
    Deti: Matroskin.
    Matroskin: Páni, sotva ste mali čas. Som mačka Matroskin, toto je meno. Odpusť mi, že meškám, vôbec nie je dosť času: krava, Murka, moja milovaná, farma a ja som vlastne psychik.
    Neviem: Neváhaj, neverím.
    Matroskin: Ak chcete, ukážem, čo môžem, teraz budem hádať myšlienky chalanov. A pomôž mi s tým ... ... ale aspoň tvoj klobúk.
    Neviem: Moja čiapka? A čo je na tom magické?
    Matroskin: Teraz uvidíte. (Kráča s klobúkom v triede, v tejto dobe učiteľ zahŕňa rôzne piesne-myšlienky detí, napríklad „Či to ešte bude“, „Počítač“ z kresleného filmu „Fixies“, „Oci, daj mi bábika!")
    Matroskin: Tiež milujem darčeky.
    Neviem: A ja, ja darček?
    Peppy: Prečo je to pre teba darček?
    Neviem: Sama povedala, že dnes sú sviatky a darčeky sa vždy dávajú.
    Peppy: Viete vôbec, aký máme dnes sviatok?
    Neviem: Nový rok.
    Matroskin: Nový rok sa stáva iba v zime.
    Neviem: Potom 23. februára dostali všetci chlapci darčeky.
    Peppy: Opäť som neodhadol správne, takže vám to teraz s chlapmi povieme.
    (Deti recitujú poéziu)
    1 študent:
    Dnes sme veľmi šťastní
    Všetci chlapci, otcovia, mamy!
    Vítame hostí
    Vážení učitelia!
    Prvá trieda, prvá trieda
    Pozval som vás na dovolenku!
    2 študenti:
    V jesenný deň, v nádherný deň
    Nesmelo sme vošli do triedy.
    "ABC" - prvá učebnica
    Na stoloch si našli svoje.
    3 študenti:
    Zabudli sme na loptu
    Nie je na tebe a mne, aby sme hrali
    ABC z nás v magickom svete
    Povedie každého!
    4 študenti:
    Písmena, slabiky a hádanky
    Žijú v dobrom ABC.
    Na schodoch, postupne
    Sme vedení do sveta rozprávok.
    5 študent:
    Pri tejto knihe som prvýkrát
    Prišiel som do svojej prvej, svetlej triedy,
    Zamiloval som sa do tejto knihy,
    Študoval som v nej všetky písmená.
    A ako rád hovorím:
    „Teraz môžem čítať!“
    6 študent:
    Prečítal si túto knihu
    školáci včera,
    A dnes je deň rozlúčky
    s ABC, priatelia!
    Neviem: Hurá! Prázdniny ABC! Skvelé!
    Neviem: Ach, chlapci, úplne som zabudol, mám pre vás list od kráľovnej ABC. (pozerá do svojich vreciek) Nohy, hlavu mám plnú dier, zabudol som si opäť zašiť vrecká a stratil list.
    Peppy: Zase si to všetko zamotal, Dunno.
    Matroskin: A stratil som také dôležité písmeno. Čo urobíme teraz?
    (Hudba zahŕňa Baba Yaga a Kikimora)
    Baba Yaga: Ach, kam sme sa to dostali? Áno, máte tu prázdniny ... Aké múdre a šikovné deti. Nie je to to, čo ste stratili? (vlnené písmeno)
    Neviem: Vráťte to teraz, toto je list pre chlapcov! (pokúša sa odniesť)
    Peppy: Počkaj, neviem, skúsim: Babka, Yagulechka, naša kráska, daj nám prosím list.
    Baba Yaga: Pozrite sa, čo chcete! Len im dajte list! Sami to potrebujeme. (šepká) Mimochodom, dobre, list vám vrátime, ak sa s naším testom vyrovnáte.
    Neviem: My to zvládneme! Chlapci, môžete nám pomôcť?
    Kikimora: Máme pre vás hádanky, chlapi, nechodili ste skoro rok do školy márne, poznáte všetky písmená ústami?
    1) Aibolit ako prvý
    Hovorili listom ...
    (ALE)
    2) Obruč, lopta a koleso,
    List vám bude pripomenutý ...
    (O)
    3) Všetkým deťom je už dlho známe:
    Krava pozná písmeno ... (M)
    4) Bzučí to už hodinu
    Na kvete je písmeno ...
    (F)
    5) stojí na jednej nohe,
    Husi milujú písmeno ...
    (G)
    6) Dobré na syčanie
    V abecede je písmeno ...
    (NS)
    7) Hneď ju spoznáte -
    List dvoma očami ...
    (Hej)
    8) Prechádzky s palicou, bohužiaľ,
    Prostredníctvom stránok listu ...
    (NS)
    Peppy: Výborne, chlapci, podarilo sa!
    Baba Yaga: Nech sa páči, prečítajte si svoj list, ale aj tak vám pokazíme dovolenku. (odísť)
    Neviem, Pippi, Matroskin, prečítal som si list.
    Peppy: Chlapci, aká katastrofa! Baba Yaga a Kikimora uniesli kráľovnú ABC! Ale čo naša dovolenka bez ABC?
    Neviem: Viem! Musíme zachrániť ABC, preto sa musíme vyrovnať s úlohami Baba Yaga a Kikimora! Viete nám pomôcť?
    Peppy: Prvá úloha: hádajte hádanku:
    Aby ste mali v poriadku zdravie
    Nezabudnite na ... ... (nabíjanie)
    Neviem: Samozrejme, samozrejme, o nabíjaní!
    Aby sme boli silní
    Šikovný, šikovný,
    Vyrastať zdravý
    Robíme cvičenia. Pozrite sa, ako to robíme. (cvičiť)
    Peppy: Dobre chlapci! Úloha druhá: Hra „Vyberte si“.

    ,

    ,


    Matroskin: Výborne, chlapci, a zvládli ste túto úlohu! Tretia úloha: „Hádaj rozprávkového hrdinu“
    Čakali na mamu s mliekom
    A pustili vlka do domu ...
    Kto boli títo?
    Malé deti? (Sedem detí)
    Hltanie rohlíkov
    Ten chlap išiel na sporáku.
    Valil sa dedinou
    A vzal si princeznú. (Emelya)
    Zajac aj vlk -
    Všetci k nemu bežia na ošetrenie. (Aibolit)
    Išiel som navštíviť svoju babičku,
    Priniesla jej koláče.
    Sivý vlk ju nasledoval,
    Podvádzaný a prehltnutý. (Červená čiapočka)
    V blízkosti lesa, na okraji,
    Tri z nich žijú v kolibe.
    Sú tu tri stoličky a tri hrnčeky,
    Tri postieľky, tri vankúše.
    Hádaj bez stopy,
    Kto sú hrdinovia tejto rozprávky? (Tri medvede)
    Narodila sa dcéra matky
    Z nádherného kvetu.
    Dobre, dieťa je jednoduché!
    Dieťa bolo vysoké asi palec.
    Ak ste čítali rozprávku,
    Viete, ako sa volala moja dcéra. (Thumbelina)
    Tento úžasný hrdina
    S chvostom, fúzy,
    V klobúku má pierko
    Sám celý pruhovaný,
    Kráča po dvoch nohách,
    V jasne červených čižmách. (Kocúr v čižmách)
    Peppy: Hurá! Dokončili sme úlohy Kikimora a Baba Yaga!
    Kikimora: Tieto deti prešli všetkým. Hádali sa dokonca hádanky a rozprávky. (rozčúlený)
    Baba Yaga: Ah-ah-ah, viem, kde sú slabí: nikto tu nepozná básne! Je ťažké a ťažké si ich zapamätať, pre mňa je to také nemožné!
    Peppy: Nebudeme vám hovoriť poéziu, ale spievať drobnosti. (deti spievajú maličkosti)
    Nabehni si uši
    Pozorne načúvať.
    Zaspievame vám drobnosti
    Veľmi dobre!

    Zhromaždili sme otca a mamu,
    Ale nie pre zábavu.
    Hlásime sa dnes
    O vašich úspechoch.

    Dnes sme v nových outfitoch,
    A každý vyzerá šťastne
    Predsa len, dnes sme v predstihu
    Študovali sme abecedu.

    V noci ma zobuď
    V úplnom strede
    Poviem vám abecedu
    Bez jediného zaváhania!

    Milujeme samohlásky
    A každým dňom viac a viac
    Nečítame ich len -
    Tieto listy spievame!

    Teraz tisíc slov za minútu
    Ako písací stroj píšem.
    Som akákoľvek z vašich kníh
    Zhltnem to na jeden šup!

    Rozlúčime sa s ABC
    A mávneme rukou
    A ďakujem desaťkrát
    Povedzme jednohlasne!

    Spievali sme pre vás drobnosti
    Je to dobré alebo zlé?
    A teraz sa vás pýtame
    Aby si nás potľapkal.
    Baba Yaga: To je hrozné! Proste hrozné! Teraz neviem, ako mám žiť, tu jednoducho umieram! Podľa všetkého budeme musieť túto školu navždy opustiť. (odísť)
    Záverečná časť.
    ABC:Ďakujem vám priatelia
    Za záchranu.
    Absolvovali ste všetky testy
    Baba Yagi a Kikimora po splnení úloh.
    Vždy buďte láskaví
    Nikdy nebojuj
    A študuj päťky,
    Byť vždy prvý.
    Učiteľ:
    Dnes sú neobvyklé sviatky:
    Ďakujem vám, ABC.
    Dali ste toľko znalostí
    Chlapci si vás budú pamätať.
    ABC: Veľa šťastia na ceste poznania! Na pamiatku vám chcem všetkým predložiť osvedčenia potvrdzujúce, že ste si skutočne preštudovali všetkých 33 písmen ruskej abecedy a naučili ste sa čítať a písať, ako aj knihy na pamiatku tohto nádherného dňa! Teraz si ich môžete prečítať sami. (Ruky nad knihami) Prečítajte si! Vychovávajte múdre deti! Dobre, ja už musím ísť! Zbohom!
    Učiteľ: Chlapci, zaspievajme si s ABC. (Pieseň „Rozlúčka s ABC“, texty L. Nekrasovej, hudba I. Kalashnikovej)
    Učiteľ: Chlapci, ešte raz vám blahoželám k prvému školskému víťazstvu, ktoré ste získali vďaka svojej usilovnosti, tvrdej práci a chuti učiť sa. Náš vzrušujúci sviatok sa blíži ku koncu, pozývam vás na náš slávnostný stôl. (Čajová párty)

    Elena Volonkina
    Zábavný scenár „Hráme s Pippi“

    « Hra s dlhou pančuchou Pippi» .

    Deti vstupujú do sály za hudby.

    Ved. Vstúpte radšej, vítajte hostí,

    Zahoďte všetky starosti pri vchode!

    Nechajte šťastné tváre blikať všade!

    Nech sa dnes s nami každý pobaví!

    Počúvajte, počúvajte, počúvajte všetkých!

    Dnes je dovolené robiť grimasy

    Žartovať hrať a bubnovať!

    Sviatok humoru sútry, -

    Kričme všetko spolu: (v refréne) Ha Ha!

    Ved. Pozdravme sa neobvyklým spôsobom "Chrbtom k sebe"

    Hra"Chrbtom k sebe"... Deti sa presúvajú k hudbe. Na prestávku sa navzájom dotýkajú chrbtom, čelom, kolenami ... na signál.

    Ved. Pozrite sa, chlapci, podľa mňa zázraky už začínajú.

    Kráčanie po chodbe dlhými krokmi Peppy dlhé pančuchy... V rukách má kufor.

    Peppy: 64, 65, 66 ... Tam alebo tam? (Otočí sa.) 67, 68, 69 ... Takže teraz je napravo 18 kurčiat. (Ide to po malých krokoch.)Čip, kuriatko, kuriatko ... Myslím, že som stratený, vrátim sa. (Pohybuje sa dopredu chrbtom, narazí do vodcu.) Ahoj!

    Ved. Dobrý deň, prečo kráčate dozadu?

    Peppy: Ako prečo žijeme v slobodnej krajine, však? Je to tak? každý nemôže chodiť tak, ako sa mu páči?

    Ved. Áno, je.

    Peppy: Dovoľte mi predstaviť sa… Peppilot Dlhá pančucha Rolgardina. A ako povedal môj otec Ephraim Longstocking, každý chodí, ako uzná za vhodné, ale bez toho, aby spôsoboval iným nepríjemnosti.

    Ved. A na Peppy v kufri

    Päť vreciek alebo šesť.

    Vreckovka?

    Peppy: Neviem,

    Prešívaný popruh bundy.

    Vypínač, zapaľovač,

    Nefunguje to, ale je to škoda.

    Krieda v krabici a guma

    Bublina a pulca.

    Ceruzka, pero, strúhadlo,

    Tu je háčik, lupa.

    Koláč v celofáne -

    Jedno šteniatko mu je dlžné. (V priebehu slov Peppy vykladá položky z kufra.)

    Ved. Tu je čo Peppy náš,

    A aká je jej batožina

    Pre ňu a sklápač

    Očividne ich bude málo.

    Potrebujem ju pre batožinu

    Päť áut z garáže!

    Tancuj „Všetci jej volajú Peppy»

    Ved. Sviatok otvoríme dnes,

    Vietor a dážď pre nás nie sú prekážkou.

    Predsa len, dlho sme čakali, nebudeme sa skrývať

    Vtipný, zábavný prvý apríl!

    Peppy... Gratulujem ti,

    Veselé žartovné prázdniny!

    Nikto sa nenudil

    Vtipy z 1. apríla

    A skôr naopak -

    Ľudia sa radi smejú!

    Ved. Oslavujeme sviatok smiechu

    Tu je zábava taká zábava!

    Ako celé biele svetlo

    Na obed som sa smial!

    Nie každý deň, ale každý rok

    Stáva sa to naopak.

    A prvého apríla

    Neveríme nikomu!

    Peppy... Žijeme najlepšie

    Pretože smiech je s nami!

    Nikde sa s ním nerozchádzame,

    Nech sme kdekoľvek - smejeme sa!

    Ved. Nestrácajte ani minútu

    Veselo sa smejte, až k slzám.

    Každý vtip má svoj podiel na vtipu

    Ostatné je vážne!

    Peppy. (Prechádzky, skúmanie detí, žmurkanie, mierne zdvihnutie)

    Posielame teda tých nudných späť,

    Nudiť sa môžete aj doma - zadarmo!

    Ten, kto je pochmúrny a neusmieva sa

    Na dovolenke nie je dovolené!

    No, dospelí a deti,

    Bavme sa zo srdca.

    Všetci bez výnimky

    Dnes na vás čaká dobrodružstvo!

    Poďme hrať hry hrať,

    Budeme spievať a tancovať.

    Nikoho tu nebudeme mať

    Nevpúšťajte, nevypúšťajte!

    Ved. Robte si srandu zo svojich priateľov -

    Tancuj s nami!

    Tancuj „Veselé slonie dieťa“

    Ved. Chlapci, teraz vám poviem, čo som videl v zoo, a ak mi veríte, potom hovorte nahlas "Videli sme!"... A ak mi neveríte, potom hovoriť: „Hlúpe!“.

    1 Za mrežami pri bráne

    Obrovský hroch spí.

    2 Videl som kačicu a líšku,

    Že koláče sa piekli v lese.

    3 Hyena škvrnitá

    Brúsi pazúry na polienku.

    4 Aké divoké a divoké.

    Dravá šelma je veľká ťava.

    5 opíc visí na chvoste,

    Deti sú šťastné.

    6 A včera - to je tento prípad!

    Prasiatko letelo po oblohe!

    7 poníkov, malé poníky,

    Aké krásne sú kone.

    8 Za morami, za dolinami,

    Kráča kura s rohmi.

    9 Nad smrekom a osikou

    Tučniaky zrazu odleteli.

    Peppy... Áno, takýchto pozorných chlapov je ťažké oklamať.

    Ved. Ale moje podvody nie sú podvody, ale jednoducho výmysly pre veselý smiech a pre dobrú náladu.

    Peppy... Takéto hádanky sa robia iba malým deťom!

    Navrhujem uhádnuť záludné hádanky

    Víťazom bude ten, kto má všetko s pozornosťou dobre:

    Náročné hádanky: Kto vie veľa o malinách?

    Palica hnedá ... vlk (medveď)

    V húštine, so zdvihnutou hlavou,

    Kvíli od hladu ... žirafa (Vlk)

    Dcéry a synovia

    Učí grcať ... mrav (prasa)

    Kto rád behá po pobočkách?

    Samozrejme, červená ... líška (veverička)

    Rýchlejšie ako ktokoľvek so strachom

    Rúti sa ... korytnačka (Zajac)

    Kráčal som strmo po hore

    Vlnený ... krokodíl (baran)

    Vo vašej teplej kaluži

    Hlasno kvákajte ... vrabec (žaba)

    Z palmy - opäť na palmu

    Šikovne skáče ... krava (opica)

    Ved. Teraz je čas povedať

    Ukážte sa v piesni.

    Pieseň "Supermouse"

    Peppy... Si majster v spievaní

    A teraz pre teba hra.

    Kto je nie je šťastný hrať?

    Hry milujú malí aj veľkí!

    Chceš so mnou frflať

    Hrajte a bavte sa?

    Držané hra„Ak sa ti to páči“.

    Ved. Aby nezasahovali do zábavy,

    Je potrebné vyzdobiť dovolenku.

    Smiech, tanec, vtip

    A vtipný, milý vtip.

    Žijeme najlepšie

    Pretože smiech je s nami!

    Peppy... Smiech-smiech, smiech-smiech,

    Náš priateľ je s nami všade!

    Choďte čoskoro ľudia

    Zvoniaca pieseň volá!

    Pieseň „Osol a opica“

    Peppy... Pozor! Pozor!

    Začnime vtipnú súťaž!

    Súťaž „Rýchle vreckovky“.

    Dievčatá z tímov stoja v 2 radoch oproti, v strede sú na poschodí vreckovky. Dievčatá tancujú na hudbu. Na konci hudby musíte rýchlo chytiť vreckovku a rýchlo si uviazať vreckovku na hlavu?

    Súťaž pre chlapcov „Je ľahké byť dievčaťom?“

    1 pár z tímu. 2 stoličky, sukne na stoličkách, stuhy visia na chrbte. Na povel každý 1 chlapec beží k stoličke, oblečie si sukne, sadne si na stoličku, 2 chlapci pribehnú, vezmú stužku a uviažu ju k 1 chlapcovi, kto je rýchlejší? - 2 krát.

    Ved. Vy si robte srandu, veselo spievajte

    A nečakajte na pozvanie.

    Pieseň „Kotletový sen“ ("Koza")

    Ved. Aby horlivosť zábavy nezmizla,

    Takže ten čas plynie rýchlejšie

    Opäť pozývame všetkých

    Dajte sa čoskoro dohromady v kruhu!

    Peppy: Bavte sa zo srdca,

    Všetky tance sú pre nás dobré!

    Tra-ta-ta, tra-ta-ta,

    Ale najlepší tanec je „Lavata!“

    Tancuj "Lavata".

    Ved. Je ti horúco? Červenať sa na lícach?

    Z tanca musíte byť unavení!

    Teraz k zvyšku - hra,

    Je čas, aby ste si oddýchli!

    Hádajme niekoľko zábavných hádaniek.

    Počúvajte a počítajte:

    1. Na čistinke pri rieke

    Májové chrobáky žili.

    V dome je syn, otec a matka.

    2. Babička Dáša má vnučku Mášu,

    Mačacia vata, psí priateľ.

    Koľko vnúčat má babička? (1, mačka a pes nie sú vnúčatá)

    3. Po oblohe lietajú dva krokodíly.

    Jeden je modrý a druhý zelený.

    Ktorý bude lietať rýchlejšie? (Neletieť)

    Peppy: Usmej sa: Sasha, Masha, Kolya, Nina a Natasha

    Z akéhokoľvek rohu nech je počuť: ha ha!

    Smiech a humor, zábava-nahraďte vitamíny!

    Ved. Budeme pokračovať v dovolenke. Miluješ hrať?

    Pýtam sa tých, ktorí milujú hrať, tlieskajte rukami raz.

    A kto miluje sledovanie karikatúr, tiež si raz zatlieskajte! (Deti vystupujú)

    A kto miluje koláče, dupnite raz!

    Kto rád pláva? (dupot)

    A kto si rád dopraje?

    Žiadam tých, ktorí milujú hry a vtipy, aby hovorili nahlas - ja! Takže!

    Kto miluje hry?

    Kto má rád karikatúry?

    Žuvačka?

    Gumy?

    Koše?

    Tortu? Zmrzlina? Čokoláda? Marmeláda?

    Poklad? A manžety?

    Kto sa rád opaľuje? Kto rád kričí?

    Plávať v bahnitej kaluži? Kto si neumýva uši?

    Spievať a tancovať? Ako lietať?

    Ved. Je tu ešte jeden hra,

    Nie je to ľahká úloha:

    Preneste vajíčko na lyžicu,

    Ukážte usilovnosť.

    Hra„Preneste vajíčko na lyžicu“

    Ved. Hej dievčatá, ruky sú širšie

    Sadnime si na zem ako v byte.

    A potom sa všetci spoločne postavili,

    Ruky boli odobraté k pásu.

    Vykročte všetci doprava

    Vykročte všetci doľava

    Dnes ste kráľovné!

    Hej chlapci, prekrížme si nohy

    A skočme na miesto.

    A ruky hore a dole

    Poďme všetci tlieskať po prídavku!

    A potom spolu kýchnite,

    A teraz sa musíte smiať!

    To je všetko ruky spolu na ramenách,

    Že tam nebola ani túžba, ani nuda.

    Pravá noha dopredu,

    A potom naopak.

    Všetci si sadli na zem,

    Otočil sa, vstal, sadol si,

    Akoby sme boli na kolotoči!

    Teraz počúvajte príkaz:

    Chyť sa za uši

    A vonkajšie jazyky

    A širšie lakte,

    A takto je všetko pohromade spolu

    Skáčete na mieste!

    Ved. A teraz priatelia, priatelia,

    Poďme si zatancovať „Boogie Woogie“!

    Boogie-woogie tanec

    Ved. Sviatok smiechu je slávny!

    Je to úžasné a zábavné!

    Je s nami veľká zábava

    Vtipy, piesne, tanec.

    Ale zábava je vždy hodina

    Rozchod je akurát

    A pokyn na rozlúčku s vami:

    Vždy buďte priatelia

    V obchode skúste

    Usmievajte sa jeden na druhého častejšie

    Ale ak sa to stalo z nejakého dôvodu

    Pre niekoho je to zrazu veľmi smutné

    A nevieš, ako byť

    Takže to rozveseliť... Dáme radu:

    Vezmite si pohár smiechu

    Hlasný smiech z košov

    Sypká lyžica

    A malé smiech.

    Veselo ich premiešajte

    Prejdite do jemného humoru,

    Roll všetko vo vtipoch

    Pečte v horúcich vtipoch.

    Kto ochutná sústo

    Určite sa bude smiať!

    Úsmev, úsmev

    Usmievajte sa všetkými ústami.

    Usmej sa, neváhaj-

    A veľa šťastia k vám príde.

    Nech sa vám žije najlepšie!

    Nech je s vami vždy smiech!

    Peppy: No priatelia, rozlúčime sa.

    Na vašu dovolenku dlho nezabudnem!

    Počkám na nové stretnutie

    želám ti: nenechajte si ujsť!

    Deti odchádzajú zo sály za hudby.