Hodina kreslenia v 2. juniorskej skupine rybia kosť. GCD pre kresbu v druhej juniorskej skupine „Fluffy rybia kosť

Abstrakt priamych vzdelávacích aktivít Umelecká tvorivosť (kresba)

"Krása rybej kosti"

Téma projektu: "Naše mesto"

Druhý najmladší (3-4 roky)

Pripravil učiteľ

GBOU SOSH č. 1155

Novikova Valentina Sergejevna

Cieľ. Naučte sa kresliť vianočný stromček veľký a biely nadýchaný sneh.

Úlohy.
- Rozvíjať u detí postreh, záujem o dianie v prírode v zime.

Nakreslite sami celým vlasom štetca a jeho koncom, pričom kresbu umiestnite na celý list.

Upevniť techniku ​​priľnavosti, kreslenie zaoblených tvarov netradičným spôsobom (paličkami do uší), poke techniky.

Materiály. Tónované listy papiera A4, kvaš 2 farieb (zelená, biela), štetce, tyčinky do uší, dózy s vodou, maľba s krajinkou zimného lesa.

Prípravné práce.

Pozorovanie zmien v prírode v zime (sneženie).
Posúdenie dokončených umeleckých diel.

Čítanie básní o zime, vianočnom stromčeku, snehu.

Metodika vykonávania priamej výchovno-vzdelávacej činnosti.

Učiteľka pripomína deťom, ako oslávili Nový rok. Pýta sa, v akom ročnom období, kto k nim prišiel na sviatok. Počúvame básne o zime a vianočnom stromčeku. Predstavte si obrázok zimnej lesnej krajiny, kde rastú jedle a iné stromy.

Učiteľ ponúka nakresliť krásny vianočný stromček. Pripomína, že strom je vysoký, musíte ho nakresliť zhora nadol, navrhuje ukázať pohybom rúk, ako vetvy rastú.

V procese kreslenia si učiteľ pripomína techniky práce s kvašom.

Nechajte kresbu zaschnúť. V tomto čase učiteľ recituje riadky z básne I. Nikitina „Biely nadýchaný sneh, víri sa vo vzduchu a ticho padá na zem, položí sa ...“.

Pozýva deti, aby sa zmenili na snehové vločky a ukázali, ako sa sneh krúti a ticho klesá k zemi.

Učiteľka vyzve deti, aby netradičným spôsobom (vatovými tampónmi) nakreslili padajúci sneh, pričom určí, akej farby je.

Je vhodné zorganizovať výstavu kresieb na tabuli. Na záver ponúka obdivovať, aké krásne vianočné stromčeky sa ukázali. Požiadajte deti, aby vyjadrili svoj postoj k kresbám svojich kamarátov, ktorý strom sa im páči viac. To im pomôže vyjadriť svoj postoj, emocionálne dať prvé známky („páči sa mi“, „krásny“, „dobrý vianočný stromček“ atď.)

Téma: "Vianočný stromček na sviatok"

Obsah softvéru:

Prípravné práce:

Formovanie konceptu:

Moment prekvapenia;

otázky;

Inštrukcie;

Pripomienky;

Chvála;

Skúmanie jedle;

Umelecké slovo;

Zobrazenie hotovej vzorky;

Obrázky novoročného stromu;

Ukážte postup práce.

Materiál:

Štruktúra lekcie:

1. Úvodná časť:

Vytvorenie problémovej situácie;

Moment prekvapenia;

2. Hlavná časť:

zobrazenie postupu práce;

Dokončenie úlohy;

3. Záverečná časť:

Zhrnutie;

Odraz;

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt GCD v druhej juniorskej skupine "Umelecký a estetický rozvoj" (kresba).

Téma: "Vianočný stromček na sviatok"

Integrácia vzdelávacích oblastí:

Umelecká tvorivosť (kresba), poznanie (FEMP), komunikácia, socializácia, telesná kultúra.

Obsah softvéru:

Objasniť vedomosti detí o stravovaní, zopakovať pojmy veľkosti: „vysoká“, „nízka“;

Pokračujte v učení sa jemne používať farbu a štetec;

Pokračujte v učení sa maľovať objekt úplne, bez zanechania bielych škvŕn a bez toho, aby ste prekročili obrys obrazu;

Pokračujte v učení sa nanášania farby popichovaním;

Povzbudzujte ostatných, aby pomáhali, boli vnímaví;

Prípravné práce:

1. Rozhovor o zime, o novoročnom sviatku.

2. Učenie básní a piesní o Novom roku, o Santa Clausovi;

3. Skúmanie obrázkov na tému Nový rok;

4. Pozorovanie smreka pri chôdzi;

Formovanie konceptu:

„Vysoká“, „nízka“, „pichľavá“, „nadýchaná“, „voňavá“.

Metódy a techniky: (vizuálne, verbálne, praktické)

Vytvorenie problémovej situácie;

Moment prekvapenia;

otázky;

Inštrukcie;

Pripomienky;

Chvála;

Prijatie plánovanej chyby;

Skúmanie jedle;

Umelecké slovo;

Zobrazenie hotovej vzorky;

Obrázky novoročného stromu;

Ukážte postup práce.

Materiál:

Umelý smrek; veľká hotová vzorka; obrázok vianočne ozdobeného vianočného stromčeka; vopred pripravené stravovacie návyky; zelené a biele farby; tvrdé kefy; obrúsky.

Štruktúra lekcie:

1. Úvodná časť:

Vytvorenie problémovej situácie;

Moment prekvapenia;

2. Hlavná časť:

zobrazenie postupu práce;

Porovnanie výšky vianočných stromčekov;

Telesná výchova "Buratino";

Dokončenie úlohy;

Stanovenie úlohy na ďalšiu lekciu (zdobenie vianočných stromčekov);

3. Záverečná časť:

Zhrnutie;

Odraz;

Priebeh lekcie:

V: -Ahojte chalani! (deti na oplátku pozdravia)

D: - Dobrý deň!

V: - Chlapci, dnes ráno, keď som išiel do škôlky, som stretol Santa Clausa! Vieš si predstaviť ?! Ale z nejakého dôvodu bol smutný, smutný. Spýtal som sa ho: „Santa Claus, prečo nie si vtipný? Čoskoro sviatok, Nový rok, chlapci na vás čakajú!" A on mi odpovedal: „Ako nemôžem byť smutný, nový rok sa blíži, potrebujem ozdobiť vianočné stromčeky na matiné, ale nemám vôbec čas! Je tu veľa detí a škôlok, ale sama to nezvládnem, bojím sa, že deti zostanú bez vianočného stromčeka...“A ja som mu odpovedal, deti:“ Nebojte sa, dedko Frost, pomôžeme vám s chlapmi - nakreslíme veľa novoročných stromčekov a budete včas! Naše deti vždy radi pomôžu!"

Santa Claus bol potešený mojimi slovami, pretože som mu sľúbil pomoc. Pomôžeme Santa Clausovi kreslením krásnych vianočných stromčekov?

D: - áno.

V: - aby boli vianočné stromčeky krásne, prišiel k nám vianočný stromček, pozrite sa naň! Pozrieme sa na to a nakreslíme rovnaké krásne vianočné stromčeky! (učiteľ otvorí vopred pripravený umelý vianočný stromček, stojaci na stole, prikrytý bielou látkou):

vianočný stromček

Na huňatých, ostnatých labkách

Strom prináša vôňu do domu:

Vôňa zohriateho ihličia,

Vôňa sviežosti a vetra

A zasnežený les

A sotva počuteľná vôňa leta.

Y. Ščerbakov

V: - Naozaj, chlapci, vianočný stromček je veľmi krásny? Aká je to farba? A čo vianočný stromček namiesto lístia?

D: zelená. Ihly.

Otázka: - Výborne!

Pozrite sa, aký krásny vianočný stromček som nakreslil. páči sa ti? (zobrazenie hotového diela na veľkom hárku). Teraz vám ukážem, ako som to nakreslil ja, a potom si to nakreslíte sami, páčilo by sa vám to? Potom pozorne sledujte a pamätajte!

Vezmem prázdny list papiera, umiestnim ho správne. Potom beriem do pravej ruky štetec. Ako to správne brať? Páči sa ti to? (nesprávne ukazuje, deti odpovedajú) Možno je to správne? (opäť berie štetec nesprávne, deti odpovedajú) je to správne? (berie to správne, deti odpovedajú) Výborne! Budem kresliť bodnutím. Štetec namáčam do paletky so zelenou farbou, namáčam len zdriemnutie, takto. (relácie). Je potrebné zbierať trochu farby na štetec, iba na jeho okraji.

Pri strkaní by mala byť kefa vo vzpriamenej polohe, potom je hromada sploštená a veľká"Fluffy" bod.

Chlapci, kde začnem maľovať na vianočný stromček? Správne, zdola nahor, takto. Idem za obrys? nie! Kreslím úhľadne, neprekračujem obrys, maľujem všetko, stláčam štetec zľava doprava v radoch, nezanechávam biele škvrny. A teraz zotriem štetec a vezmem bielu farbu, posypem náš vianočný stromček nadýchaným snehom.

Tak som nakreslil vianočný stromček, pozrite sa, chlapci! krásne? Teraz sa pozrite, aké vianočné stromčeky som dostal (umiestňuje práve namaľovanú šablónu na predtým nakreslený vianočný stromček, sú rôznej veľkosti) Chlapci, sú rovnaké alebo iné? (odpovede detí) Prečo ste sa tak rozhodli? (odpovede detí) Správne, chlapci, sú iní. Jeden strom je vysoký a druhý nízky. čo je to za strom? (ukazuje vysoko) Správne! A to? (mierne gestá) Dobré dievčatá!

Chlapci, poďme si oddýchnuť a potom sa pustiť do práce. Poďme všetci vstať a venovať sa zábavnej fyzickej aktivite:

Telesná výchova na básni "Jedľa"

Smrek stojí pod modrou oblohou,
Na ktorom hviezdy spia.
(Sme v stoji, ruky vystreté dole - ruky a nohy roztiahneme mierne do strán, dlane držíme rovnobežne s podlahou - predstavujeme smrek. Zdvihneme hlavu, natiahneme krk - snažíme sa vidieť hviezdy "na oblohe")

Všetko bolo natreté mrazom
Od hlavy po päty.
(Natiahnuté ruky zdvihneme nad hlavu a plynulými pohybmi dlaňami zo strany na stranu sa pomaly prehneme a ruky spustíme pred seba na zem – takto sme „namaľovali“ celý vianočný stromček s "dlaňami-kefkami")

Čisté perly trblietavé
V hlučnom, zvonivom tichu,
(Perly zobrazujeme prstami oboch rúk - palec a ukazovák každej ruky spájame v malých kruhoch. Rukami robíme prudké pohyby v rôznych smeroch, ohýbame a narovnávame ruky - ukazujeme, ako jasne sa náš strom leskne)

Taký elegantný smrek -
Ako rozprávka pri mesiaci.
(Vraciame sa do východiskovej polohy a zobrazujeme vianočný stromček: nohy sú mierne od seba na šírku ramien, natiahnuté ruky sú mierne od seba, otvorené dlane smerujú k podlahe. náš stromček!)

Dotýkať sa mrakov ramenom
(Opäť stojíme „s rybou kosťou“. Postupne zdvihnite pravé a ľavé rameno)

Chytá hustý sneh.
(Skáčeme čo najvyššie a zároveň plieskame s vystretými rukami nad hlavu – „chytanie snehu“)

Dokonca aj zajac sa postavil na labky
Pred touto krásou!
(Znázorňujeme zajačika stojaceho na labkách: prikrčíme sa, ruky držíme na úrovni hrudníka. V tejto polohe sa pozeráme hore a nakláňame hlavu striedavo na jednu a druhú stranu - ukazujeme, ako zajačik obdivuje krásne Vianoce strom)

V: -No, oddýchol si si? Posaď sa! Potom sa správne posadíme, chrbát je rovný, nohy pod stolom sedia ticho. Teraz rozdám letáky všetkým a môžete sa pustiť do práce. Tu bude Santa Claus potešený! Deti začínajú maľovať vzory vianočných stromčekov, pričom učiteľ neustále pripomína, ako držať štetec, ako používať farbu, neustále deti povzbudzuje a chváli, v prípade potreby ich komentuje a pomáha.

Akí ste všetci dobrí chlapi, tak veľmi sa snažíte pre Santa Clausa, získavate nádherné vianočné stromčeky!

Chlapci, čo sme dnes robili? komu ste pomohli? Páčilo sa ti to? Si skvelý! Obdivujte svoje vianočné stromčeky, ako krásne to dopadlo! Teraz Santa Claus určite urobí všetko vďaka vám. A ako pekne ste pracovali, všetci majú čisté stoly, ruky, nikto si nezašpinil oblečenie. Naša lekcia sa skončila.


"*******"
Abstrakt GCD pre mimovládnu organizáciu "Artistic Creativity" (kresba) v druhej juniorskej skupine "Rybia kosť - zelená ihla"

MAĽOVANIE

Téma: "Vianočný stromček je zelená ihla!"

Programové úlohy:

Naučiť deti sprostredkovať obraz vianočného stromčeka v kreslení;

Naučte sa kresliť predmety pozostávajúce z čiar (zvislé, šikmé);

Rozvíjajte schopnosť používať farby a štetec (správne držte štetec, ponorte do farby iba chĺpok štetca, odstráňte prebytočnú farbu na okraji nádoby, štetec dobre opláchnite, osušte handričkou);

Podporovať nezávislosť v práci a túžbu pomáhať zajačikovi.

Prípravné práce:

Skúmanie vianočného stromčeka pri prechádzke, skúmanie ilustrácií, hádanie, čítanie poézie, spievanie piesní.

Práca so slovnou zásobou: koruna, kmeň, konáre, krátka, dlhá.

Vybavenie:

Hračka Zajac, autíčko, vzorka v obálke, papierové siluety zajačikov, list pre každé dieťa (1/2 krajinky, zelená farba, štetce so stojanom, tégliky s vodou, handry podľa počtu deti.

Organizácia:

Deti stoja v blízkosti učiteľa.

Ozve sa klopanie na dvere. Učiteľ privezie auto s hračkárskym zajacom, má obálku a siluety malých zajačikov.

Špecialista na umenie: Chlapci, pozrite sa, kto k nám prišiel?

Deti: Zajačik.

Bunny: Ahoj deti! (Deti pozdravujú).

Umelecký špecialista: Prečo, Bunny, si taký smutný?

Zajačik: V lese je veľa rôznych stromov, ale málo jedlí. A pod nimi je veľmi dobré schovať sa pred chladom a pred vetrom. Nakreslite pre mňa a mojich priateľov - Zajac (vytiahne siluety zajačikov z auta, prosím, toto sú vianočné stromčeky (vytiahne vzorku z obálky).

Špecialista na umenie: Chlapci, pomôžme zajacom a nakreslime im vianočné stromčeky! Každý z vás nakreslí pre svojho zajačika vianočný stromček (deťom rozdávame papierové siluety malých zajačikov). Prejdite a sadnite si za stoly.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Špecialista na umenie: Teraz ideme maľovať. Poďme sa pozrieť na vianočný stromček.

Akú má farbu? - Zelená.

čo má? (ukáže na sud) - Sud.

Aký kufor? - Rovné, vysoké.

Čo ešte má stromček? (ukáže na pobočky) - Pobočky.

Kam sa ratolesti pozerajú? - Pozri dole.

Aké pobočky? - Hore krátke, dole dlhšie, spustené nadol.

Ako sa volá vrchol vianočného stromčeka? - Vrch hlavy.

Špecialista na umenie: Pozrite sa, ako nakresliť vianočný stromček:

1.

Zbierame farbu na štetec, odstraňujeme prebytočnú farbu na okraji nádoby, takto. Zhora trochu ustúpime, nanesieme štetec a vedieme bez trhania zhora nadol. Toto je kufor.

2.

Teraz, na vrchole, na samom vrchole, nakreslíme vetvy: najprv na jednej strane, potom na druhej strane, sú krátke, pozerajú sa dole.

3.

Ustúpime a nakreslíme ďalšie vetvy, sú dlhšie, pozerajú sa dole. Vetvy sú kamarátky – chovajú sa v pároch.

4.

Ustúpime a nakreslíme ďalšie vetvy na jednu a druhú stranu kmeňa, sú najdlhšie.

Ukázalo sa, že je to strom.

Štetec opláchnem, osuším na utierke, štetec po handričke „preskočí“ a navŕšenou kopou ho vložím do stojana.

Fyzická minúta. (Pri stole stoja deti).

Špecialista na umenie: A teraz sa budeme hrať s vami.

Vianočný stromček žil v lese,

Stromček bol malý.

A potom to rástlo, rástlo,

Vstal pod nebesami.

Vetvy sú naklonené nadol

Sú to priatelia v pároch.

Zajačiky bežali k stromu,

Jazdili sme na trávniku. Deti stoja blízko stoličiek.

Podrepnite sa.

Postupne vstávajú, ruky sú zdvihnuté.

Potriasť rukou zo strany na stranu.

Deti dávajú ruky dole - do strán.

Ruky si tlačia na hruď a zobrazujú nohy zajačika.

Skoky na mieste.

Výborne. Sadnite si k stolom.

Špecialista na umenie: Teraz si strom nakreslíte sami. Vezmite štetec do pravej ruky, ukážte. Nakreslíme vianočný stromček vo vzduchu. (Ústne pripomenutie obrazu vianočného stromčeka). Teraz vezmite trochu farby a nakreslite najprv kmeň, potom vetvy.

Samostatný výkon práce deťmi.

V priebehu práce remeselník a vychovávateľ pomáhajú tým, že na svoj list nakreslia smrek.

Hotové dielo vyvesí na nástenku pedagóg a odborník na umenie.

Umelecký špecialista: Pozrite sa, aký druh lesa vyšiel z vašich vianočných stromčekov. Deti, „zasaďte“ svojho zajačika pod vianočný stromček, ktorý sa vám najviac páči.

Zajačik: Výborne, máte krásne vianočné stromčeky s rovnými kmeňmi, nadýchanými vetvičkami, teraz budú všetky zajačiky v teple pod vašimi vianočnými stromčekmi.

Umelecký špecialista: Páčilo sa mi, ako ste to dnes urobili. A ty, Zay-chik, ostaň s nami, hraj sa. (Hrá sa hra „Malý biely zajačik sedí“).

Upútajte pozornosť detí na obrázok "Vianočné stromčeky na snehu":

čo je na obrázku?

Rybia kosť:

Toto sú moje sestry - lesné vianočné stromčeky.

Kde rastú?

Dvojjazyčná zložka: strom - shyrsha, zima - қys.

Prišla zima a napadlo veľa, veľa snehu. Sneh pokryl všetky stromy. Pozri, všetky vianočné stromčeky sú v snehových kabátoch. Sú teplé, dobré, mráz ich nepremŕza.

No zrazu fúkal silný, silný vietor.

Ukáž, ako fúka vietor.

Zafúkal silný vietor a odvial všetok sneh zo stromov.

Odstráňte obrázok "Jedľové stromy v snehu", siluety jedlí zostanú na doske na kreslenie. V lese sú vianočné stromčeky bez snehových kabátov, sú studené. Bez snehuliaka zimu neprežijú, vymrznú. Treba ich zahriať. Vianočné stromčeky musia nosiť snehové kabáty.

Môžeme im pomôcť?

Rybia kosť:

Áno, chlapci, pomôžte mne a mojim sestrám. Inak v zime v lese zamrzneme.

A čo treba urobiť, aby boli stromy v teple?

A čím ich zabalíme?

Dvojjazyčná zložka: sneh-ar

kde to dostaneme?

To je pravda, chlapci, môžeme kresliť sneh.

A aký sneh?

Na malý vianočný stromček je v zime v lese zima, no potom sa na oblohe objavil snehový oblak a na vianočný stromček napadol sneh. Chlapci, ukážeme vám, ako sneží z bielych oblakov?

Telesná výchova "Snehové vločky"

Pofukuje vetrík

A muchy, muchy sneh

Točil, svietil

Letel som ponad polia.

Vietor utíchol, napadol sneh.

Zobraziť spôsob kreslenia:

Chlapci, dnes budeme kresliť čarovnými prútikmi.

Ja budem čarodejník a vy budete moji pomocníci – malí čarodejníci.

Pozrite sa, ako zabalíme vianočný stromček do snehuliaka.

Akou farbou natrieme sneh?

Vezmem (veľkú) palicu, máme to magické, namočím ju do bielej farby, stačí sa dotknúť papiera, zanechá svoju stopu - snehovú guľu.

Aké vločky snehu padajú na strom, veľké alebo malé?

Vezmem (malú) čarovnú paličku, namočím ju do bielej farby, stačí sa dotknúť listu papiera a zanechá svoju stopu - snehovú guľu.

Aké vločky snehu padajú na strom?

A teraz napadlo veľa snehu, nanášame sneh po celej plachte.

Takto nakreslím snehovú guľu na vianočný stromček: prilepím - odstránim, prilepím - odstránim. Takto padá snehová guľa na vianočný stromček. Na palicu mi došla farba, ešte ju ponorím do zásuvky. A zas nalepím – upratujem, nalepím – upratujem. Na vianočný stromček treba nakresliť veľa, veľa snehu, všetko to zasypať snehom, aby nezamrzol.

Akú snehovú guľu urobím na vianočný stromček?

Primaknu - odnesiem. Primaknu - odnesiem. Tu mám vianočný stromček celý zasnežený.

Myslíte si, že je náš malý vianočný stromček teplý alebo studený?

Rybia kosť:

Áno, snehovou guľou si prikryl iba jeden vianočný stromček, ale pozri, koľko ďalších sestier mi zostalo bez kožuchov. (ukazuje na siluety vianočných stromčekov).

Chlapci, pokryjeme zvyšok vianočných stromčekov snehom.

Teraz sa všetci meníte na čarodejníkov. Teraz pripravíme vaše perá na mágiu.

Prstová gymnastika "vianočný stromček"

Zelená rybia kosť

Špicaté ihly.

Načechrané konáre,

Zasypal som to snehom.

Rybia kosť:"Ach, aká zima je pre mňa a moje sestry - vianočné stromčeky!"

Teraz ich zabalíme, nakreslíme sneh, aby bol stromček teplý.

Chlapci, vezmite svoje čarovné prútiky a začnite kúzliť.

V procese kreslenia

Poskytujem individuálnu asistenciu, pripomínam spôsoby kreslenia, ako správne držať prútik, sledujem svoj postoj, svoje deti nazývam „kúzelníci“.

Integrovaná lekcia „Ozdobte vianočný stromček“ (netradičná technika kreslenia) 2. skupina ml

Obsah softvéru:
- zlepšiť zručnosti nekonvenčného obrazu predmetu.
rozvíjať reč, predstavivosť, kreativitu.
- dať deťom príležitosť zažiť rôzne svalové záťaže imitačným opakovaním pohybov a akcií učiteľa.
- formovať zmysel pre rytmus, koordináciu pohybov.
- rozvíjať artikulačný aparát a jemnú motoriku rúk, rozvíjať reč, predstavivosť, kreativitu, rozvíjať a zdokonaľovať komunikačné schopnosti.
- vytvoriť situáciu úspechu, atmosféru radosti a láskavosti, vytvoriť pocit jednoty v skupine.
Materiál: zriedený kvaš, vodné kúpele, obrúsky, taniere, ilustrácie, papier Whatman s obrázkom vianočného stromčeka, plyšové hračky, stopy zdravia, audio nahrávka ročných období, magnetofón.
Techniky a metódy: hra, rozhovor, príbeh, vizuálny, verbálny, hra.
slovník: kruhové pohyby prstov, priľnavosť, breza
Ind.worker- upevniť pojem les, záhrada.
Priebeh lekcie
1.Organizačný moment"Ahoj" (nadviazanie citového kontaktu).
Deti vstupujú do skupiny pri tichej hudbe. Učiteľ číta báseň:
Ahoj, zlaté slnko!
Dobrý deň, obloha je modrá
Dobrý deň, voľný vánok
Ahoj, malý biely sneh!
Ahojte deti: dievčatá a chlapci,
Ahojte, poviem vám, pozdravujem vás všetkých!
Dnes k nám prišli hostia, privítame ich.
2. Psychologický výcvik:
"Zima - zima" (rozvoj prenosu emocionálneho stavu, pozitívnych emócií, rozvoj predstavivosti).
Znie zvuková nahrávka „Štyroch ročných období“ od P. Čajkovského
Vychovávateľ: Aká nádherná melódia, že? Ako to vyzerá, ako sa dá povedať o tejto hudbe? (Svetlé, radostné, zasnežené, nadýchané, zimné). Toto je zimná melódia, máte radi zimu? Čo sa ti páči, Alina? A ty, Valeria? Ako má rád zimu Kosťa a ako Vlada? Tiež milujem zimu.
Povedzte mi chlapci, čo najradšej robíte v zime, aké hry hráte? (Jazda dolu kopcom, sánkovanie, hranie snehových gúľ, váľanie sa v snehu, výroba snehovej ženy...).
Vychovávateľ: Pozývam ťa na prechádzku do zimného lesa, chceš ísť so mnou? Nuž, poďme! (Zvuky hudby na pozadí)
3. Simulačné cvičenie"Prechádzame sa cez snehové záveje" (emocionálne uvoľnenie)
Prechádzame sa závejmi
Zdvihnime nohy vysoko
Na strmých závejoch.
Zdvihnite nohu vyššie.
Kráčali sme veľmi dlho
Naše nohy sú unavené.
Teraz si sadnime, odpočívajme
A opäť poďme na prechádzku.
Pozrite, chlapci, na akej zimnej čistinke sme išli.
Pozrite sa na niektoré obrázky tu, čo je na nich zobrazené? (strom, strom)
- Aký je rozdiel medzi stromčekom a vianočným stromčekom? (vetvy rastú pri strome hore, pri strome dole).
- Kde rastú stromy? (v lese, záhrade). (zobrazuje ilustrácie)
-A aké stromy rastú v lese? - Aký druh (breza, jaseň, strom).A ako ste uhádli, že toto je breza (biely sud), Vianočný stromček (ihly, hrbole), Rowan (plody jarabiny).
- V záhrade? (stromy, na ktorých rastie ovocie)... Čo sú to za stromy?
- Aký lesný strom nás nedávno navštívil? (Vianočný stromček).
- A kto môže čítať básne o vianočnom stromčeku? (čítanie poézie).
4. Fyzické minúty
5. Moment prekvapenia
- Zajačik príde navštíviť deti.
Prišiel som vás navštíviť na žiadosť všetkých obyvateľov lesa. Veľmi ich trápi, že všetky deti mali krásny, elegantný vianočný stromček. A v lese je veľa vianočných stromčekov, ale všetci nevieme, ako to krásne obliecť, pomôžete nám? (vytiahne papier na kreslenie s obrázkom vianočného stromčeka).
- Chlapci, čo môžete zavesiť na stromček? (lopty, korálky, cencúle, vlajky).
- A teraz chcem, aby ste sa zmenili na umelcov a nakreslili ozdoby na vianočný stromček.
Zajačik: Ale ty nemáš štetce, čo použiješ na maľovanie ozdôb na vianočný stromček?
(prsty).
Poďte k stolom, sadnite si. Pred začatím práce si povedzme, akou farbou budeme kresliť gule, cencúle). Budeme mať okrúhle námrazy? (dlhá), pripomeňme si, ako správne používať farby na taniere.
(namočte si prst do vody, potom do taniera s farbou, a keď nakreslíme guľu, musíte si prst umyť a nakresliť ďalšiu farbu).
Pripravíme si prsty na prácu, zahrejeme ich.
Králiček: Chlapci, môžem s vami ozdobiť vianočný stromček?
Hra 6 prstami- masáž "Chlapec - prst"
Finger boy, kde si bol?
Kam si chodil s bratmi?
- S týmto som ležal v snehu,
- Išiel som s tým dole kopcom,
- Chodil som s týmto v lese,
- S týmto som hral snehové gule.
Všetci sme priatelia s prstami
Kde sú - tam som ja!
7. Vykonávanie práce.
- v hornom rade sú červené gule, v spodnom rade sú modré.
A práca je úžasná! Je čas, aby som ťa pochválil!
Urobili všetko tak krásne, Aký zázrak - majstri!
Pozrite sa, aký úžasný strom sme vytvorili. Vyzerá ako náš vianočný stromček, ktorý sme mali v škôlke. A teraz to zoberme do lesa a dajme to lesným zvieratkám, už na nás čakajú. A pôjdeme po ceste. Na modrej - rýchlo, na zelenej - pomaly. No poďme a zajačik nám ukáže cestu.
(deti chodia po cestičke k magnetickej tabuli, tam ich čakajú zvieratká).
8. Reflexia. Analýza lekcie.
- Páčila sa vám naša lekcia?
- Ako si to Alina zapamätala? Ako Kostya?
- Aká je vaša nálada teraz po našej lekcii? Vyberte si z ponúkaných obrázkov (vtipné, smutné, radostné).
akú máš náladu?
- In! (ukázať palec)... Doprajme hosťom našu dobrú náladu. (Deti vyfúknu náladu z dlane).