Vymenujte 5 sôch na tému obrazov zápasu. Obrazy boja a víťazstva v umení

Téma hodiny je „Obrazy boja a víťazstva v umení“

Trieda: 5. stupeň

Cieľ:

Podpora vlastenectva, pocitu hrdosti na svoju krajinu, za svoju

ľudí. Oboznámiť študentov s vynikajúcim dielom sveta

vážnej hudby, definovať jej historickú úlohu.

Úlohy:

Vzdelanie:

podporovať emocionálnu odozvu na hudbu;

pestovať hrdosť na svojich ľudí, na ich odhodlanie a odolnosť v boji proti silám zla.

Vývoj:

rozvoj kognitívneho záujmu o danú historickú skutočnosť, rozvoj pamäti, myslenia, schopnosti vyjadrovať svoje myšlienky a úsudky;

rozvíjať kultúru počúvania študentov, imaginatívne vnímanie prostredníctvom malieb, grafík, hudby a slov;

rozvíjať výkonné schopnosti.

Vzdelanie:

oboznámiť študentov s hudobnými dielami vytvorenými v obkľúčenom Leningrade;

rozšíriť vedomosti študentov o histórii Veľkej vlasteneckej vojny.

Plánované výsledky:

Vec: predstaviť deťom hrdinskú minulosť našej krajiny; o skladateľovi, ktorý písal počas vojny.

Metasubjekt:formovať schopnosť zdôrazňovať dôležité informácie, vyvodzovať závery a poskytovať spätnú väzbu.

Osobné:formovať úctu k vlasti, hrdosť na ňu; životné sebaurčenie jednotlivca; morálna a etická orientácia.

Integrácia vzdelávacích predmetov: história, hudba, literatúra, výtvarné umenie.

Metódy a formy práce: kolektívne, individuálne, hľadanie problému, dialóg.

Využitie TCM (technológia kritického myslenia: porozumenie výzve - reflexia).

Hudobný materiál:

„Epizóda invázie“ z prvej časti Symfónie č. 7, DD Šostakovič, „Kaťuša“ od M. Blantera, „Svätá vojna“ od A. Aleksanlrova, pieseň „Vlčie maky“ od N. Meiho.

Dodatočný materiál: po blokádebásnik Lev Boleslavsky, báseň „Veríme, že si pamätáme“ O. Zabusov, piesne druhej svetovej vojny.

Vybavenie: multimediálny projektor, počítač, gombíková harmonika, informačný sprievodca.

Počas vyučovania.

Šmykľavka 1.

Organizácia času.

Šmykľavka 2.

Hudobný pozdrav.

Učiteľ. Chlapi, dnes ideme neobvyklou cestou. Zoznámime sa s epigrafom našej hodiny:

(epigraf sa číta k hudbe „Svätá vojna“)

Aktualizácia znalostí.

Šmykľavka 3.

"Svet sa valila búrka."
Zatiaľ nikdy na koncerte
Hala sa necítila tak blízko
Prítomnosť života a smrti. ““

M. Matušovského

Učiteľ. Na základe epigrafu a hudby, ktorá práve zaznela, premýšľajte, aký čas opustíme?

Deti: Zaznela pieseň „Sacred War“, ktorá vznikla počas druhej svetovej vojny.

Učiteľ. Máte pravdu, Svätá vojna bola napísaná 25. júna a popravená 26. júna 1941. Na tretí deň vojny. Čo si myslíte, o čom sa bude diskutovať na hodine? Aké sú vaše predpoklady?

Deti: Pravdepodobne si povieme niečo o hudbe počas Veľkej vlasteneckej vojny, o vojnovej piesni.

Štúdium a konsolidácia nového materiálu.

Informačná fáza .

Učiteľ: A dnes s vami budeme hovoriť na tému „Obrázky ... ... ... ... ... a .................. v umení.“

Neprekvapuje vás nič v znení témy?

Deti: Chýbajúce slová.

Učiteľ: Počas hodiny sa pokúsime nájsť tieto stratené slová.Ano, naozaj. Pôjdeme s vami do XX. Storočia, počas Veľkej vlasteneckej vojny, konkrétne 9. augusta 1942, do obkľúčeného Leningradu, do Veľkej siene Leningradskej filharmónie.

Snímka 4.

Učiteľ.

Tento rok, v tejto sále, sú to ľudia prítomní na tomto koncerte. Poďme si predstaviť, že sme tiež v tejto miestnosti. Poďme sa bližšie pozrieť na tváre ľudí, ktorí prišli na koncert, a pokúsme sa pochopiť, aká hudba znie v tejto hale.

Učiteľ. V strede kompozície sa nachádza obrázokmuž s impozantnou tvárou... Aké pocity vyvolala hudba v jeho duši?

Deti: Pocit zúrivosti, nenávisť k nepriateľovi: lícne kosti má zovreté, obočie stiahnuté, ruka na taške napätá, zdá sa, že sa chystá vstať a vrhnúť sa do boja.

Učiteľ. Naľavo od nehomuž si zakrýva tvár rukami... Aký pocit vyvolala hudba v jeho duši?

Deti: Trpké spomienky na smrť blízkych, priateľov, možno plače.

Učiteľ. Pri kolóne sedí mladé dievča... Kompozične sa nachádza na najjasnejšom mieste obrázka. Čo to znamená?

Deti: Že jej duša je bystrá, čistá, že je mladá a romantická.Učiteľ. Aké pocity vyvolala hudba v jej duši?

Deti: Pocit bolesti, smútku, jasných snov o šťastí narazil do strašnej reality vojny.

Učiteľ. Dievča stojace pri stĺpe. Čo na ňu povieš?

Deti: Je oblečená vo vojenskej uniforme, čo znamená, že sa zúčastňuje nepriateľských akcií, je uzavretá do seba.

Učiteľ. Aké pocity vyvoláva hudba v jej duši?

Deti: V jej očiach smútok zmiešaný s bolesťou a horkosťou pripomína všetko, čo musela vo vojne prežiť.

Učiteľ. Pozri, chlapci, všetky postavy na obrázku sú na jednom mieste, sedia vedľa seba a počúvajú rovnakú hudbu, ale vyvoláva táto hudba v každej z nich rovnaké pocity?

Deti: Nie, hudba vyvoláva pre každého z nich iné pocity.

Učiteľ. Počúvajme teraz tiež túto hudbu. Aké pocity to vyvolá vo vašej duši?

Snímka 5.

Vypočutie „Leningradská symfónia D. Šostakoviča“ 4. časť.

Po vypočutí deti

vyjadriť svoje dojmy z toho, čo počuli.

Učiteľ. Ďakujem vám, chlapci, hudbu ste počúvali veľmi pozorne a emotívne a svoje myšlienky ste vyjadrili veľmi obrazne. A teraz ti poviem pravdu. 9. augusta 1942 v obkľúčenom Leningrade, vo veľkej sále Leningradského konzervatória, zaznela 7. symfónia vynikajúceho ruského skladateľa Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča.

Snímka 6.

Praktická etapa.

Učiteľ: Oboznámime sa s prácou skladateľa a jeho úžasnou hudbou hľadaním informácií. V lekcii nemáme OkeyGoogle a nie je tu žiadna Alica, ale je na vašich stolochpríručka na vyhľadávanie informácií s ktorými máte možnosť pracovať. Obsah sprievodcu je rovnaký pre všetkých účastníkov hodiny, ale každá skupina bude mať svoj vlastný okruh otázok. (Druhá časť symfónie znie v pozadí )

1. skupina - skupina historikov. Vašou úlohou v zdroji informácií je nájsť odpovede na otázky týkajúce sa situácie v Leningrade v čase, keď žil D. Šostakovič.

2. skupina - skupina životopiscov. Vyberte najdôležitejšie a najkurióznejšie fakty o skladateľovom živote.

Skupina 3 - skupina muzikológov. Vašou úlohou je vybrať a pomenovať hudobné diela D. Šostakoviča. Vezmite prosím ceruzky a v texte podčiarknite informácie, ktoré potrebujete. Dostať sa do práce.

Časový limit 3 minúty. R zbierka odpovedí na otázky.

Učiteľ: Ďakujeme skupinám za prácu.

Snímka 7.

Symfónia je stelesnená v 4 vetách. Časť I má mimoriadny význam. Šostakovič o nej napísal: „Prvá časť hovorí o tom, ako do nášho úžasného mierového života vtrhla hrozivá sila - vojna.“ A teraz si vypočujme tému symfonického orchestra a odpovedzme na otázky: Čo predstavuje hudba? Aká je jej postava?

Deti si pred epizódou fašistického vpádu vypočujú 1 diel symfónie.

Učiteľ. Chlapi, čo si myslíte, hČo predstavuje hudba? Aká je jej postava?Deti : Hudba zobrazuje hroziacu nepriateľskú lavínu. Myslím, že toto je témafašistická invázia,ktorý sa mnohokrát opakuje pod neutíchajúcim úderom bubienka, ale v upravenej podobe.

Učiteľ. Koľko obrázkov sme počuli v téme invázie?

Deti: Jeden.

Učiteľ. Aký je obraz?

Deti: Obraz boja, obraz rozvíjajúcej sa invázie divokých barbarských síl.

Učiteľ: Takže mynašiel prvé chýbajúce slovo témy lekcie. Obraz zápasu!

Učiteľ: Aká bola podľa vás Šostakovičova myšlienka tejto symfónie? Čo chcel ľuďom povedať?

Deti: Myšlienkou symfónie je boj sovietskeho ľudu proti fašistickým útočníkom a viera vo víťazstvo.

Snímka 9.

Učiteľ. Áno, myšlienkou symfónie je v skutočnosti boj sovietskeho ľudu proti fašistickým útočníkom a viera vo víťazstvo. Takto definoval myšlienku symfónie sám skladateľ: „Moja symfónia bola inšpirovaná hroznými udalosťami z roku 1941. Zákerný a zradný útok nemeckého fašizmu na našu vlasť zhromaždil všetky sily nášho ľudu, aby odrazili krutého nepriateľa. Siedma symfónia je báseň o našom boji, o našom budúcom víťazstve. ““

Učiteľ: Chlapi, odpoveď: rezignovali ľudia na rany osudu?

Deti: Č.

Učiteľ: Čo iné je v Šostakovičovej tvorbe?

Deti: Obrázok Víťazstva.

Snímka 10.

Učiteľ:

Básnik Lev Boleslavsky napísal do básne Šostakovič nasledujúce riadky:

Aha, Dmitrij Dmitritch! Je to vojna na dvore
Odpusť mi drahý, ale komu, priateľu,
Potrebujete svoju hudbu dnes?
Míny sólujú. Guľky pískajú
Obrovské peklo. Dediny horia.
Pret protivník. Nie k večným harmóniám.
Keď, drahá, hovoria zbrane
Múzy stíchnu. Samozrejme s hudbou.

Stíchajú? Skutočne nie! Nie!
Nemôžeš mlčať! -

Otočením sa ho odrežte. Na okuliare
Zdalo sa, že oči nehoria,
A z duše praskol plameň.

Učiteľ: Prečo Šostakovič odpovedá „Nie! Nemôžeš mlčať! “. O čom to hovorí?
Deti: Každý tvorivý človek reaguje na udalosti odohrávajúce sa prostredníctvom svojich diel. Skladateľ prenáša svoje myšlienky a pocity, svoj postoj k dianiu prostredníctvom hudby.

Zovšeobecňujúce štádium.

Učiteľ: Podľa môjho názoru to bol skvelý nápad - ukázať nepriateľom, že mesto žije a bojuje, že obyvateľov Leningradu to neodradilo, ale dúfali vo víťazstvo. Aké meno by ste dali symfónii?Deti: Môžete pomenovať „Symfónia víťazstva“, „Symfónia odvahy“, „Venovanie Leningradu“, „Obliehanie Leningradu“.

Učiteľ: Všetci ste mali takmer pravdu, Šostakovič nazval Symphony No. 7 „Leningradskaya“. A na titulnej stránke skóre Dmitrij Šostakovič napísal:„Svoju siedmu symfóniu venujem nášmu víťazstvu nad fašizmom, nášmu budúcemu víťazstvu nad nepriateľom, môjmu milovanému mestu Leningrad.“

Učiteľ: Povedzte mi, počúvajú dnes symfóniu, pretože vojna je už dávno za nami. Je táto hudba aktuálna dnes?
Deti: Myslím si, že symfónia znie dnes vo filharmónii, na konzervatóriu, možno v televízii. Toto je pripomienka veľkej vojny a odolnosti sovietskeho ľudu.

Učiteľ: Počnúc predstavením v obkľúčenom Leningrade mala symfónia pre sovietske a ruské orgány veľký agitačný a politický význam. 21. augusta 2008 sa v juhoosetskom meste Cchinvali, ktoré zničili gruzínske jednotky, uskutočnil fragment prvej časti symfónie Mariinského divadelného orchestra pod vedením Valeryho Gergieva.

Dynamická pauza.

Učiteľ: Nemecký skladateľ L. Beethoven napísal: „Náš čas potrebuje ľudí so silným duchom!“ A verím, že ich kedykoľvek potrebuje. Prečo? Pretože iba silní duchom sa môžu povzniesť nad okolnosti a v zložitej situácii urobia viac, ako môžu.

Snímka 11.

Učiteľ: Narodili sme sa a boli sme vyrastaní v mieri, je pre nás ťažké uveriť, že je tak ľahké ukončiť ľudský život, ako ráno spať. Vojna je pre nás históriou a pamäťou. A symbolom pamäti pre tých, ktorí zahynuli vo vojne, je červený mak. O červených vlčích makoch už bolo napísaných veľa piesní, teraz sa zoznámime s piesňou „Vlčie maky“, ktorej slová a hudbu k nej napísala Natalia May.

Chlapci, poprosím vás, aby ste sa postavili, zobrali maky a zopakovali pohyby po mne.

„Zbor rúk“ k piesni „Vlčie maky“

Vokálna práca.

Snímka 12.

Učiteľ: Každú jar žije veľa ľudí na planéte v predvečer najjasnejšieho sviatku - Dňa víťazstva. Pre našich ľudí to bolo ťažké, veľmi ťažké. Neexistovala rodina, ktorá by nebola ovplyvnená vojnou. Osud piesní bol úzko spätý s osudom ľudí. Hudba a vojna. Zdanlivo nezlučiteľné pojmy. Ale aj A.V. Suvorov poznamenal: "Hudba sa zdvojnásobuje, strojnásobuje armádu, s rozloženými transparentmi a hlasnou hudbou som vzal Ismaela." Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa práve pieseň stala jednou z účinných zbraní v boji proti nepriateľovi. Pomohla prekonať ťažkosti, pozdvihla morálku vojakov, zhromaždila ich, vybrala sa do boja s vojakom, vliala do neho novú silu, odvahu a odvahu. Piesne o Veľkej vlasteneckej vojne: aj teraz, po viac ako 74 rokoch, stále vzrušujú duše veteránov, sú milované ľuďmi dnešnej generácie.
Aké piesne z vojnových rokov poznáš?

Deti: (odpovede študentov)

Učiteľ:

Kto povedal, že musíte hodiť pieseň do vojny?

Po bitke si srdce pýta hudbu dvojnásobne.

Tieto slová z básne „Vasilija Terkina“ Alexandra Tvardovského naznačujú, že ľudia čerpali svoju duchovnú silu z piesní vojnových rokov. Všetci naši ľudia bojovali a bojovala aj pieseň. Keď už hovoríme o piesňach s vojenskou tematikou, nemožno si spomenúť na jednu z populárnych piesní - pieseň „Kaťuša“ od Matveyho Isaakovicha Blantera a Michaila Vasiljeviča Isakovského. Táto pieseň posilnila vieru vo víťazstvo, vzbudila odvahu, pomohla ľuďom vydržať a zvíťaziť. A pomohla a vyhrala! A dnes sa to s vami naučíme.

Snímka 13.

Naučiť sa pieseň „Kaťuša“

Odraz.

Snímka 14.

Učiteľ: Naša hodina sa chýli ku koncu a aby som to zhrnula, chcem to povedaťdnes sa mi s vami veľmi páčilo. Vo svojich odpovediach ste boli aktívny, pohotový, originálny. S úlohami prijatými na hodine sme sa rýchlo vyrovnali. Skladbu „Kaťuša“ sme predviedli veľmi emotívne a expresívne. Poďakujme si potleskom, dnes si to zaslúžiš! Ďakujem mnohokrát! Ale rád by som od vás počul aj odpovede na niekoľko otázok:

Čo si pamätáte z hodiny?

Akú hudbu ste chceli počuli by ste (vystúpili) znova? Prečo?

Myslíte si, že je možné povedať, že hudba priblížila Deň víťazstva?

Domáca úloha .

Nakreslite obrázok hrdinu symfónie alebo hrdinu piesne, aby ste vyjadrili svoj postoj k hudbe hranej na hodine.

Snímka 15.

Učiteľ: A svoju lekciu chcem zakončiť slovami miestneho básnika Olega Zabusova, z básne „Veríme, pamätáme si“

Nechajte zvuky bombardovania a vôňu požiarov

Navždy zostane pre všetkých v minulosti!

A možno ani jeden stratený súdruh

Na nič sa nezabudne, nikdy!

Snímka 16.

Ďakujeme za lekciu!

Trieda: 5

Ciele lekcie:

  • Odhaliť obrazovú štruktúru jednej z najslávnejších symfónií - Symfónie č. 5 od Ludwiga van Beethovena.
  • Sledujte tvorivý proces skladania hudby skladateľom, vlastnosti jeho symfonického vývoja.

POČAS TRIED

Hudobný pozdrav

U.:Aká je téma sekcie za posledný štvrťrok?
D.:Hudba a vizuálne umenie.
U.: Aké výrazové prostriedky spájajú tieto umenia?
D.:Tempo, rytmus, dynamika, žáner, štruktúra ...
U.:Hudobné vystúpenie má veľký význam. Nielen práca tvorcu, ale aj umelca. Spomeňme si na hudbu Georga Gershwina „Clap to the Beat“.

Prednes piesne J. Gershwina „Clap to the Beat“.

U.:V akom štýle je skladba, ktorú sme predviedli?
D.:Jazz.
U.: A čo si myslíte, podarilo sa nám to správne pochopiť, rozpoznať a hlavne vykonať? Uveďte dôvody prečo?
D.:Zdá sa mi, že sme uspeli, pretože sme boli emotívni a dokonca sme chceli tancovať!
U.:Možno s tebou súhlasím. Prejdime k téme dnešnej hodiny a zapíšme si ju do zošita.
Chlapi, pred mnohými rokmi, počas druhej svetovej vojny, český spisovateľ Julius Futchik, ktorý bol fašistickým väzňom, tajne pred svojimi mučiteľmi napísal knihu, v ktorej sa niekoľkokrát zmienil o Beethovenovej hudbe. Prečo si myslíte, že sa to stalo?
D.:Možno preto, že sa mu páčila Beethovenova hudba?
U.:Túto otázku nateraz ponecháme bez diskusie a prejdime k ďalšej ...
„Och, moja duša, teraz - Beethoven je s tebou!“

Ludwig van Beethoven sa narodil v roku 1770 v nemeckom meste Bon. Ludwigovi príbuzní mali hudobné schopnosti: napríklad jeho starý otec hral na husle a spieval v zbore dvornej kaplnky kniežaťa, guvernéra Bonnu. Otec skladateľa Johanna van Beethovena tu pôsobil aj ako tenorový spevák. Ludwig začal prejavovať svoj hudobný talent veľmi skoro a jeho otec sa zaoberal rozvojom talentu malého hudobníka, ale robil to veľmi neobratne a kruto. Často sa vracajúci zo zábavnej zábavy v noci, vyzdvihol Ludwiga z postele, prinútil ho hrať sa, ale ak to jeho syn odmietol, bol potrestaný. Takéto „hodiny hudby“ mali potlačiť túžbu malého Beethovena študovať hudbu, v hudbe si však našiel svojho najvernejšieho priateľa. Po rokoch bol nútený o sebe hovoriť ako o vynikajúcom hudobníkovi, jeho matka však zomrela a všetky starosti s výchovou dvoch mladších bratov padli na jeho plecia ... Rodina Beethovenovcov prežíva ťažké časy nedostatku peňazí, ale Ludwig osudu odoláva a vstáva. Vo veku tridsiatich rokov k nemu prichádza nový test - to je rastúca hluchota a nešťastná láska, ale s týmito testami sa vyrovnáva. Jedinú radosť v živote vidí Beethoven teraz v hudbe. Miluje ju, venuje sa jej ako najhodnejšej žene na zemi. Veľký skladateľ zomrel v roku 1827 v úplnej samote a jeho posledné slová boli: „Počul som búrku ... Ráno.“
Symfónia č. 5 je venovaná osudu Zeme, osudu ľudstva. Prečo píšem? To, čo je v mojom srdci, musí nájsť cestu von. Preto píšem, “uviedol Beethoven.
Chlapci, žiadam vás, aby ste sa zmienili o úlohách-úlohách na našej tabuli.
Naším dnešným cieľom bude „dešifrovať“ Beethovenovu hudbu: pokúsiť sa pochopiť, o čom nám rozprával s hudbou, a popísať to všetko.
Odpovedzte teda na otázky písomne:

  • Kto alebo čo je hlavná postava symfónie? Ako si to predstavuješ
  • Čo sa s ním stane v tejto časti symfónie?

Vypočutie 1. časti Beethovenovej symfónie č.

Sluch (selektívne) detské minikompozície.

U.:Chlapi, definujme si hlavnú myšlienku prvej časti symfónie (koniec koncov, toto je len začiatok príbehu), napíšme si to graficky a skúsme pre to prísť na svoje vlastné slová.

V priebehu práce sme zostavili nasledovné:
- Kto je to tu, aký hrdina?
- Kto je to tu, kto si?
Deti dospeli k záveru, že hlavnou postavou je nepochybný Hrdina, ktorý toho prežil veľa a naďalej odoláva realite ako sám Beethoven.

U.:Beethoven napísal túto symfóniu v roku 1902, pričom čoraz častejšie pociťoval hluchotu, zradilo ho jeho milované dievča - Juliet Guicciardi, ktorá uprednostňuje nielen belšieho boháča, ale tiež, ako sa domnieva, talentovanejšiu hudobníčku! Hluchota! Chudoba! „Chytím osud za krk!“ - kričí Beethoven. Myšlienky revolúcie v Európe sa preňho podobajú „Slobode, rovnosti, bratstvu!“ A na rozdiel od Napoleona Beethoven tieto ideály nezradil!
A Beethoven nazval hudobnú tému, ku ktorej sme práve skladali slová: „Takto osud klope na dvere.“

- Je čas pokračovať a dokončiť náš príbeh k Symfónii č. 5. Vypočujeme si 2. a 4. pohyb symfónie a pokračujeme v skladbe.

Vypočutie 2. a 4. časti Beethovenovej symfónie č. 5 (fragmenty)

Počúvanie (selektívne) detských skladieb. Ich hodnotenie. V prípade potreby diskusia o obsahu práce.

U.:Výborne, chlapci, dospeli ste k spoločnému názoru - koniec koncov, vo vašich dielach som videl skutočného Hrdinu, ktorý bojuje, bojuje a snaží sa zvíťaziť v boji s niečím alebo niekým.
Hrdinské obrazy Beethovenovej hudby sa často porovnávajú so sochou talianskeho umelca Michelangela „Vzkriesený otrok“ a gréckou sochou Niky zo Samothraky, bohyne víťazstva. Prečo si myslíte, že sa to deje, čo spája vizuálne umenie a Beethovenovu hudbu?

(Reprodukcie v učebnici „Hudba“ od Sergeevy-Kritskej triedy 5, strana 122).

Deti odpovedajú na otázky ústne a potom samy vyplnia tabuľku, ktorá slúži ako komparatívna analýza výrazových prostriedkov hudby a výtvarného umenia.

Ústna analýza práce v tabuľke sa nevykonáva, pretože ide o testovú úlohu.

U.:Nedávno urobil japonský vedec Masaru Emoto pozoruhodný objav. O tom dokonca vznikol film „Messages of Water: Secret Codes of Ice Crystals“. Dokázal, že voda rozumie všetkému a aj sama o sebe môže veľa napovedať. Môžete hrať hudbu pre vodu, potom ju zmraziť v tekutom dusíku a preskúmať úžasné výsledné kryštály pod mikroskopom. Voda dokáže vnímať a chápať všetky druhy hudby od rockovej po modlitbu. A takto vidí voda Symfóniu č. 5 Ludwiga van Beethovena. Ohodnoťte ...

Diskusia

U.:No, dnes sme odviedli dobrú prácu, poďme to zhrnúť a odpovedať ústne na priradenie otázok v kartách.

  • Prečo je Beethovenova symfónia č. 5 taká populárna? Aký význam má pre súčasníkov?
  • Dokázali sme definovať „čo je v srdci“ Beethovena?
  • Je Beethoven v tomto boji s osudom porazený alebo víťazný?
  • Čo môže spájať umenie rôznych časových historických období?
  • Čo sa ti dnes na hodine páčilo?
  • Čo si urobil dobre?
  • Čo by bolo treba vyplniť?
  • Aký je vzťah mien v diele Masaru Emoto „Vodné správy. Tajné kódy ľadových kryštálov “k Beethovenovej symfónii č. 5?

- A moja posledná otázka pre dnešok! Hodinu sme začali knihou českého antifašistického spisovateľa Júliusa Futchika, ktorý bol zatknutý gestapom, ale zázrakom prežil. Aká dôležitá bola pre neho Beethovenova hudba?

Fragment kapitoly 4 z knihy Júliusa Futchika „Hlásenie so slučkou okolo krku“

... májové intermezzo z roku 1943. Dnes je 1. mája 1943. A ten, s kým si má písať, je v službe. Šťastie! Aká je to radosť, byť v tento deň čo i len na minútu opäť komunistickým novinárom a písať o májovej revízii bojových síl nového sveta!
Nečakajte na príbeh vlajúcich transparentov. Nič také nebolo. Dnes to bolo oveľa jednoduchšie. Je tu iba pár komunistov - mužov a žien. Áno, nie menej, pretože toto je šou, ktorá teraz prechádza pod ohnivým hurikánom a nezmení sa na popol, ale na oceľ. Toto je pohľad do zákopov počas bitky. A v zákopoch nie je šou, nosia poľnú uniformu. Toto všetko cítiš na takých maličkostiach ... neviem, či mi budeš rozumieť, súdruh, keď budeš čítať moje slová, či si ani sám všetko nezažil. Snažiť sa porozumieť. Verte mi, to bola sila.
Ranné pozdravy z nasledujúcej cely: dnes sú odtiaľ odklepnuté dva Beethovenove bary slávnostnejšie, nástojčivejšie ako zvyčajne a múr ich tiež sprostredkuje iným neobvyklým tónom.
Snažíme sa obliekať lepšie. A tak vo všetkých bunkách.
Na raňajky sme už v plnom šate ...

Téma hodiny: „Obrazy boja a víťazstva v umení.

Kreativita Ludwiga van Beethovena. “

Typ lekcie: lekcia v štúdiu a primárnom upevňovaní nových poznatkov:

Formulár: interdisciplinárna integrovaná hodina (výtvarná, hudobná).

Cieľ: vnímanie a primárne povedomie študentov o obrazoch boja a víťazstva v diele Ludwiga van Beethovena, pochopenie súvislostí hudobných diel skladateľa (hudobné obrazy). s podobnými obrázkami v odbore.

Úlohy:

vzdelávacie:

emočne, vedome, holisticky vnímať hudbu na úrovni kľúčových poznatkov;

oboznámiť študentov s Beethovenovou hudbou, fragmentmi jeho života a diela;

vývoj:

rozvíjať schopnosť analyzovať prácu;

rozvíjať schopnosť vyjadrovať svoj postoj k Beethovenovej hudbe v procese počúvania

vzdelávacie:

vytvoriť citovo-hodnotový vzťah k hudbe hranej na hodine;

vštepovať ostatným pocit súcitu, humanizmu;

rozvíjať hudobný vkus;

formovanie duchovných a morálnych základov študentov pomocou umenia.

Metódy: analýza, porovnanie, emocionálna dráma (rytmoplastika)

Formy práce: jednotlivec, čelný, parná miestnosť, skupina.

Štruktúra lekcie:

Hudobný pozdrav.

Ahojte chlapci

Aká je tvoja nálada?

Ste pripravení cvičiť?

Skúsime to všetci?

Venujte pozornosť hosťom !!!

Úvod.

Dnes, chlapci, ako vždy vítame na tejto hodine jej hudbu Veličenstva. Prečo sa tejto umeleckej forme venuje toľko pozornosti? Pravdepodobne preto, že sa všade stretávame s hudbou, ráno nás zdvihne naša obľúbená melódia do telefónu. Prichádzame do školy, na hodinu nás pozýva hlasný zvonček. Prechádzkou parkom začujeme veselý jarný spev vtákov. Teda hudba nás obklopuje všade.

A chlapci, hudba je história - história osudu našej Zeme, história - osud úžasných hudobníkov-skladateľov.

Osud mnohých hudobníkov je tragický. Aby mohli žiť, tvoriť, musia mnohí z nich zápasiť so životnými ťažkosťami, aby išli proti svojmu osudu

Téma.

Otvárame zošity a učebnice strana 122 a píšeme si tému hodiny „Obrazy boja a víťazstva v umení. Kreativita L v Beethovene “.

Nový materiál.

„Sonáta mesačného svitu“ od L.V. Beethoven, učiteľ prečíta autorskú báseň o Beethovenovi

Hovoríme o práci Beethovena

Beethoven Ludwig van (1770-1827), nemecký skladateľ.

Narodil sa v Bonne v rodine hudobníkov. Prvým učiteľom hudby pre Beethovena bol jeho otec, ktorého temperamentná a neslušná povaha takmer úplne odvrátila chlapca od štúdia.

Oveľa viac mu dali lekcie dvorného kapelníka (vedúceho kaplnky) KG Nefe.

V roku 1785 bol Beethoven vymenovaný za organistu kurfirstskej kaplnky. V roku 1792 sa na príkaz kurfirsta (vládcu) Maxa Franza II. Vydal do Viedne zdokonaliť svoje zručnosti. Hudobník študoval u I. Schenka a J. Haydna a po Haydnovom odchode do Anglicka v roku 1794 - u A. Salieriho a I. G. Albrechtsbergera.

Najvýznamnejšie diela, ktoré vytvoril Beethoven v polovici 80. rokov. XVIII. Storočie: klavírne sonáty č. 8 („Patetické“) a č. 14 („Moonlight“; názov bol uvedený po smrti autora), oratórium „Kristus na Olivovej hore“ (1802 - 1803), „Kreutzerova sonáta“ pre husle a klavír (1803), tretia („hrdinská“) symfónia (1804; spočiatku chcel autor venovať toto dielo Napoleonovi I., ale keď sa vyhlásil za cisára, venovanie odstránil), opera „Fidelio“ (1805, dodané vo Viedni).

V roku 1809 arcivojvoda Rudolf, knieža Lobkowitz a gróf Kinský pozvali Beethovena, aby zostal pracovať a koncertovať vo Viedni. Odvtedy žil natrvalo v tomto meste. Jeho výkony sa stretávali s neustálym úspechom; v roku 1814 dosiahol skladateľ vrchol svojej slávy. Ale jeho život zatienila progresívna hluchota, ktorá sa prvýkrát prejavila už v roku 1797, choroba ho prinútila úplne opustiť koncertné aktivity.

Avšak aj keď úplne stratil sluch, Beethoven pokračoval v písaní hudby. V posledných rokoch svojho života vytvoril päť klavírnych sonát (spolu 32), päť sláčikových kvartet atď.

Deviata symfónia (1823) so zborom vo finále na slová ódy F. Schillera „Na radosť“ bola akousi syntézou a vrcholom všetkej Beethovenovej tvorby. Napísal toto dielo, už ťažko choré, trápené samotou a sklamaním v ľuďoch.

Možno možno hlavnou témou Beethovenovej práce nazvať myšlienku hrdinského boja za slobodu v súlade s revolučnou érou. Jeho hudba zároveň sprostredkuje aj najjemnejšie lyrické zážitky.

"Zrazu vypukla strašná búrka so snehovou búrkou a krupobitím ... Miestnosťou otriasla búrka osvetlená zlovestným odrazom bleskov v snehu." Beethoven otvoril oči a výhražným gestom natiahol pravú ruku so zaťatou päsťou k nebu. Výraz jeho tváre bol hrozný. Zdalo sa, že kričí: „Vyzývam ťa, nepriateľské sily! ..“ .. Vpred! “ Ruka padla. Oči zatvorené ... Padol v boji. ““

Pohreb sa konal 29. marca. V tento deň boli na znak smútku zatvorené všetky školy v rakúskom hlavnom meste. Beethovenovu rakvu sledovalo 200-tisíc ľudí - asi desatina obyvateľov Viedne.

V notebooku označujeme roky života.

Žánre: koncert. sonáta, kvarteto, opery, balety.

Ale najobľúbenejším žánrom múz bola symfónia 9 symfónií.

Symfónia - múzy. dielo pre symfonický orchester pozostávajúce z 3-4 častí spojených spoločnou témou, ale zvukovo odlišných.

Úloha... Keby som bol Beethoven? (deti z navrhovaných charakteristík si vyberajú, čo by mohlo zodpovedať Beethovenovej hudbe)

Slnečno. Hravé, znepokojujúce, tragické, tajomné, pochmúrne, hrozivé, prítulné,

Skladateľova hudba nám to pomôže potvrdiť alebo vyvrátiť.

Hráme noty. (začiatok symfónie č. 5)

Týmito znepokojivými zvukmi sa začína Beethovenova Symfónia č. Porazme rytmus tejto melódie ...

S čím je spojený tento zvuk?

Sám Beethoven povedal, že takto klope osud na dvere.

Počúvanie úryvku z prvej časti

Deti odpovedajú slovne a označia tabuľou (pražce: smutné, veselé; tempo: rýchle, pomalé, mierne: rytmus: plynulé, prudké; dynamika: hlasné, tiché, zmiešané; melódia)

Zvažujeme náčrty, rukopisy. Prečítali sme si text na strane 124.

Je potrebné poznamenať, že Beethovenove hudobné obrazy sa veľmi často porovnávajú s obrazmi iných druhov umenia.

Nika zo Samothroke - starogrécka bohyňa víťazstva

Michelangelo - „Vzkriesený otrok“

Čo myslíte, majú tieto diela spoločné? Odpovedajú.

A teraz budeme dirigenti. Kto je dirigent?

Spolu s hudobníkmi uvedieme Beethovenove diela. (rytmoplastika)

Otvárame denníky a zapisujeme si domáca úloha... Page 125 napíšte skicu, štúdiu, skicu, skicu do poznámkového bloku s definíciami.

Odraz:Na tabuľkách máte poznámky, ak vás lekcia zaujala a získali ste nové vedomosti, zdvihnite zelené poznámky a ak vás to nezaujímalo a nechápali, o čom hovorí biely učiteľ.

Rozhodol som sa ukončiť našu hodinu básňou Eleny Kamoriny „Slovo o Beethovenovi

Jeho talent je porovnateľný s blizzardom,
Búrka a oheň;
A nebude chýbať jeho hudba
Triumfálne o ňom spievajte.

V priebehu rokov, storočí
Tá hudba musí ísť
Nechaj ju chodiť
Niet krajšej cesty.

Život pre neho nebol raj,
A veľmi často peklo,
Ale neplakal
Nestonal, ale bol
Vždy rada.

Každý deň som pred ním vstával
Závistlivá stena
Bol zadusený, nalial bahnom
Je z ohovárania.

Potom bol génius napadnutý
Fyzické ochorenie
Strata sluchu priniesla
Má veľa múk.

Ale ich hrdé krídla
Beethoven neskladal;
Sloboda, svetlo a láska
Slúžil až do konca.

Napriek priemernému haluy
Zbožňoval život;
A „Óda na radosť“ moja
Dal to svetu.

A nie trpiaci, ale bojovník,
Nie obeť, ale tvorca;
Navždy sa stal idolom
Za tisíc sŕdc.

Ministerstvo školstva, MO „Baryshsky District“

Mestská vzdelávacia inštitúcia

stredná všeobecná škola r.p. pomenované podľa V.I.Lenina

mestské zoskupenie "Baryshsky okres" v Uljanovskej oblasti

VEREJNÁ LEKCIA

„… Čo je v mojom srdci, musí sa nájsť východisko…“ L. Beethovenov pamätník Beethovenovi vo Viedni. Pamätník Beethovenovi vo Viedni. () Ludwig van Beethoven






Beethoven, 30 rokov (zároveň nie celkom pokojný), šikmo sleduje, aký dojem robí na svoje okolie, na Beethovena, ktorý má dobrú náladu, smiech na plné pľúca, veselosť. “ R. Roland


Do roku 1800 sa stal najpopulárnejším skladateľom vo Viedni. Zarobil oveľa viac ako väčšina skladateľov tej doby, jeho sláva sa rozšírila ďaleko za hranice Rakúska. Všetci vyšetrujúci lekári sa zhodli, že choroba je nevyliečiteľná a jedného dňa úplne ohluchne. Pre človeka, ktorý zvuku dôveroval so svojím bohatstvom a najhlbšími citmi, to bola najkrutejšia veta. „Už dva roky sa nezúčastňujem verejného života iba preto, že nemôžem ľuďom povedať: som hluchý.“ - Beethoven napísal v roku 1801.


Symfónia 5 je venovaná osudu zeme, osudu ľudstva. 1801 ... Čiastočná strata sluchu ... 1801 ... Čiastočná strata sluchu ... Vytvára jeden kúsok za druhým, plný vôľového impulzu ... Vytvára jeden kúsok za druhým, plný vôľového impulzu ... „... Chytím osud za krk! „„ ... chytím osud za krk! “


„Ani jeden deň bez riadku ...“ „Prečo píšem? Čo je v mojom srdci, musí si nájsť cestu von. Preto píšem.“




Socha Michelangela Buonarrotiho - „Zmŕtvychvstalý otrok“ ... Obraz krásnej a silnej mladosti, ktorá sa snaží zlomiť väzby. Socha od Michelangela Buonarrotiho - „Vzkriesený otrok“ ... Obraz krásneho a silného mladého muža, ktorý sa snaží zlomiť väzby. Grécka socha Nike Samothrace - bohyňa víťazstva






Prečo je Beethovenova Symphony 5 taká populárna? Aký význam má pre súčasníkov? Prečo je Beethovenova Symfónia 5 taká populárna? Čo to znamená pre súčasníkov? Je Beethoven porazený v tomto boji s osudom, alebo je Beethoven porazený alebo víťazný v tomto boji s osudom?


Čo môže spájať umenie z rôznych historických období, čo môže spájať umenie z rôznych historických období? Ako pracuje Masaru Emoto „Vodné správy. Tajné kódy ľadových kryštálov "k Beethovenovej symfónii 5. Ako funguje práca Masaru Emota" Správy o vode. Tajné kódy ľadových kryštálov „k Beethovenovej Symfónii 5?


Fragment kapitoly 4 z knihy Juliusa Futchika „Hlásenie so slučkou okolo krku“ „... Skúste pochopiť. Verte mi, to bola sila. Ranné pozdravy z nasledujúcej cely: dnes sú odtiaľ odklepnuté dva Beethovenove bary slávnostnejšie, nástojčivejšie ako zvyčajne a múr ich tiež sprostredkuje iným neobvyklým tónom. Snažíme sa obliekať lepšie. A tak vo všetkých bunkách. Na raňajky sme už v úplnom oblečení ... “„ ... Skús to pochopiť. Verte mi, to bola sila. Ranné pozdravy z nasledujúcej cely: dnes sú odtiaľ odklepnuté dva Beethovenove bary slávnostnejšie, nástojčivejšie ako zvyčajne a múr ich tiež sprostredkuje iným neobvyklým tónom. Snažíme sa obliekať lepšie. A tak vo všetkých bunkách. Na raňajky sme už v úplnom oblečení ... “

Synopsa učiteľa hudobnej hodiny GBOU „Gymnázium č. 1 pomenované po AS Puškin „Pylova Irina Vladimirovna.

Téma: Obrazy boja a víťazstva v umení.

Typ lekcie: integrované, učenie sa nového materiálu.

Trieda: 5

Účel lekcie: odhaliť umelecký obraz jednej z najslávnejších symfónií svetovej hudobnej kultúry - Symfónie č. 5 od L. Beethovena. Na základe prieniku do tvorivého laboratória veľkého tvorcu sa uistite o rozvoji skladateľovho nápadu: „cez boj - k víťazstvu“,

Edukačná úloha: sledovať tvorivý proces komponovania hudby skladateľom, osobitosti jej symfonického vývoja.

Rozvojová úloha: rozvíjať schopnosť odhaľovať obrazovú štruktúru jednej z najslávnejších symfónií svetovej hudobnej kultúry - Symfónie č. 5 od L. Beethovena.

Edukačná úloha: podporovať úctivý a úctivý prístup k umeniu - ako k časti duchovnej kultúry ľudí, k umeniu, ktoré nesie tvorivý náboj, jeho význam pri hľadaní a výbere životnej polohy mladou generáciou.

Vyučovacie metódy: konverzácia, počúvanie zvukových nahrávok, sledovanie videa.

Formuláre organizácie lekcie: ústne výsluchy (individuálne a skupinové).

Komplexná - metodická podpora: projektor pre multimediálne diapozitívy, počítač, CD, klavír, noty.

Počas vyučovania.

    Organizácia času.

Dnes vás čakajú filozofické otázky „Čo je človek?“, „Čo je život?“

U.: Teraz prečítam báseň básnika V. Urina. Určiť, čo je hlavnou myšlienkou tejto básne? Môže to znieť ako epigraf pre akékoľvek umelecké dielo?

Báseň V. Urina

Keď sme si ublížili na dôstojnosti

A akoby sme sa bolesťou učili trpkosti,

Prekážka hovorí túžbe

Ako vietor so vznikajúcim ohňom.

A tento vzdorovitý vietor je ako odmena

Aby sa ešte viac začervenalo

Nebáli ste sa, kde sa musíte rozhodnúť

A priznal, ak si sa mýlil.

Nech sa to zdá - absurdný nápad,

Je však lepšie urobiť a potom ľutovať

Než nič nerobiť, ľutovať

A zomrieť v ťažkostiach života!

D.D .: Bude to o umeleckých dielach, ktorých hrdinami sú odvážni a zarytí ľudia, ktorí odolávajú úderom osudu, odvážne hľadia „vetru do tváre“.

David: Tieto poetické línie sa stanú epigrafom našej lekcie. V živote mnohých ľudí hrala hudba dôležitú úlohu, pre ostatných sa stala jednoducho „osud „. To najdôležitejšie, najdôležitejšie v živote. Taký je život a láska a veľké povolanie pre hudbu skladateľa Ludwiga Beethovena.

Deti, čo znamená slovo osud?

D: Životná cesta človeka, jeho ťažkosti, radosti a trápenia., Prekonávanie nešťastia. Osud môže byť šťastný alebo sa môže stať trpkým.

David: Dnes budeme počúvať hudbu, ktorú skladateľ definoval ako témuich osud ... Vypočujme si malý fragment. Popremýšľajte, o čom nám autor hovorí?Aký je jeho hrdina ? Vypočujte si obrazný systém: s akými intonáciami definoval skladateľ svoju postavu?

Metóda vyhľadávania.

SLUCHOVÝ FRAGMENT III ČASTI PIATEJ SYMFÓNIE L. BEETHOVENA.

3. Metóda - „POČÚVAM“

4. Spôsoby, ktoré študent vlastní:

Definícia:

postava

b) intonácia

c) zafarbenie (farba hudby)

d) zaregistrovať sa

e) dynamika

David: Koľko tém ste už počuli? Popíšte ich.

D .: 1. - spev, žalostne - znejú lyrické, pochmúrne, alarmujúce, bezmocné, žalostné intonácie, zazneli violončelá a kontrabasy,pianissimo, v malom prípade. Znelo to ako otázka, meditácia, pochybnosti.

2. - je počuť imperatívna, tvrdá, imperiálna, pochodová intonácia, zvuky z trúbok a dychových nástrojov, výzvy na akciu.

David: Skutočne, v prvej téme, pochmúrna, matná farba melódie a jej pomalý pohyb vytvárajú dojem pochmúrnej predtuchy, duchovnej ťažkosti. V druhej téme si mosadzný lesný roh lesných rohov a dychové nástroje vyžaduje akciu. Znie to imperatívne, prerušuje sa prejav prvej témy, ale zároveň je tu neodolateľný razantný pohyb melódie.

A ak si predstavíme, že ide o portrét, potom môžeme povedať, že človek má dve línie, dva „hlasy života“? Čo sú to za hlasy?

D .: V človeku existujú dve podstaty - je slabý aj odvážny súčasne. V hudbe počuť na jednej strane nežnosť, plachosť, bezbrannosť hrdinu a na druhej strane pochmúrna vôľa osudu, ktorá môže byť krutá a nevyhnutelná, nemilosrdná a nespravodlivá.

David: Kto vyhrá tento boj?

D: Vôľa a odvaha.

Kreslíme tabuľku: „V človeku bojujú dva princípy: slabosť a odvaha“

David: Pamätáte si, ktorý zo skladateľov bol zvláštny, charakterizovaný témou boja a premáhania, sily mysle, vôle: taký hudobný jazyk, štýl vyjadrovania?

D: Toto je Beethovenova hudba.

David: Myslíme niekedy na cenu víťazstva a sebapotvrdenia človeka? Piata symfónia rozpráva o tŕňoch na ceste človeka k hviezdnym výšinám ducha. Ako chápete hudbu symfónie? Môže byť počúvaná hudba komunikačným prostriedkom medzi skladateľom a poslucháčom? V hudobnom umení existuje veľa žánrov - opera, balet, koncert, romantika atď. A v čom spočíva zvláštnosť symfónie? Ak porovnáme symfóniu s literatúrou, potom s akým literárnym žánrom sa dá porovnať?

D.D .: Symfónia je ako veľký príbeh, príbeh, román, niečo veľmi významné, niekedy dramatické, sa stane v živote postáv.

David: Skutočne, v štruktúre symfónie sú momenty blízke kompozičnej štruktúre literárnych diel: naratívne kapitoly, t.j. časti, v symfónii sú zvyčajne štyri; dej, prológ, vývoj, vyvrcholenie a epilóg. Niekedy sa symfónia otvára úvodom, akýmsi epigrafom. Rovnako ako táto symfónia, piata. Teraz sme počúvali jej fragment tretí časti predstavujúce druhhrdinský stred symfónie.

Čo však prišlo pred tým? Čo povedal Beethoven v prvej vete symfónie? Otvára sa téma epigrafu, o ktorej skladateľ povedal: „Takže osud klope na dvere!“

METÓDA HĽADANIA. (ČO BY MALO BYŤ HUDBOU OBRÁZKOVAJÚCU OSUD)

Čím podľa vášho názoru možno stelesniť obraz osudu? Ako to počuješ?

D: Strašné, pochmúrne, silné, strašidelné ...(znak)

David: Aké intonácie presnejšie vyjadria podstatu tejto témy - pieseň, pochod, tanec?(intonácia)

D: S najväčšou pravdepodobnosťou pochoduje.

David: Vypočujte si znova Beethovenove slová: „Takže osud klope na dvere!“ Aké je kľúčové slovo? Povie vám hlavné výrazové prostriedky.

D: Slovo klope.V motíve osudu by mal byť hlavný rytmus.

David: Akú rolu prisudzuješ orchestrálnym timbrom? Aké nástroje by sa podľa vás mohli zhodovať s povahou motívu osudu?

D: Mohlo to byť vykonané pomocou dychových nástrojov; alebo pochmúrne a úzkostlivé - violončelá a kontrabasy.(zafarbenie)

David: Teraz si porovnajte svoju prezentáciu témy a jej znenie v Beethovene.

SLUCH Ja ČASTI SYMPÓNIE # 5 (motív osudu)

David: Môžeme predpokladať, že hrdinom symfónie je sám Beethoven, že je to jeho osobné, autorské postavenie, jeho zjavenie?

D: Áno, samozrejme.

U.

Pochopenie, že až do konca svojich dní ho bude pred svetom ohradzovať nepreniknuteľný múr hluchoty, sa zhodovalo s ďalšou drámou: Beethovenovi bolo odopreté vziať si svoje milované dievča. Je to Juliet Guicciardi, grófova dcéra, je len hudobník, aj keď má európsku slávu, ale živí sa prácou ...

Ludwig odchádza na svoje malé panstvo do Geiligenstadtu, kde píše svoj testament ... Rozhodne sa ukončiť skóre životom, ktorý, ako sa mu zdalo, nebol nikomu k ničomu; s hudbou, ktorú nikdy nebude počuť. Ale potom jedného dňa ...

Báseň. Slnko. Vianoce

Odkiaľ vzal tieto pochmúrne zvuky

Cez hustú oponu hluchoty?

Kombinácia nehy a múk,

Ležiace na notách!

Dotknutie sa horných klávesov levou labkou

A trasúc hustú hrivu

Hral som bez toho, aby som počul jedinú notu,

V hlbokej noci je miestnosť prázdna.

Hodiny plynuli a sviečky plávali,

Odvaha išla proti osudu ...

A je celým svedomím ľudských múk

Iba som si povedal!

A presvedčil sám seba a uveril imperatívne,

Pokiaľ ide o tých, ktorí sú na svete sami,

Existuje určité svetlo, ktoré sa nenarodí nadarmo

A hudba je zárukou nesmrteľnosti!

Veľká záhrada šuští a škrípe

Konverzujte v polospánku

A počuť v otvorenom okne lipy

Všetko, čo nepočul.

Mesiac vychádza nad mestom

Nie je hluchý, ale tento svet okolo,

Kto nepočuje hudbu,

Narodený v šťastí a mukách

Čo nám hovorí báseň?

D: Hudba začala rozprávať, znela v ňom!

David: Bola vytrhnutá z hĺbky duše, narodila sa! Dnes budeme počúvaťprvá veta piatej symfónie , ku ktorému Beethoven predniesol tempovú notáciuAllegroconbrio, t.j. Čoskoro s ohňom.

Úloha.

Sledujte intonačný pohyb motívu osudu; aké metódy vývoja používa Beethoven?

SLUCH Ja ČASTI SYFÓNIE # 5 (- vývoj. Sluch - koniec 1. časti -

5. Situácia úspechu.

Žiaci vyjadrujú svoje dojmy z dizajnu a vývoja obrazu.

Pre obraz človeka charakteristický je akýsi emocionálny diminuendo. Intonácia úzkosti, vzrušenia, prosby. Môžete počuť unavený hlas samoty (hoboj). Svet okolo sa zdal byť hluchý, všetko sa zastavilo, zamrzlo, ale existuje nádej „Čo keď to počujú?“

Pre obraz Destiny vývoj je charakteristický na vzostupe. Hudba znie ako lavínová guľa, zhromažďujúca sily, ako obloha zla (unisonotutti orchester).

Vypočutie - koniec 1. časti

D.:Zrážka dvoch tém - osud a človek, silný a slabý. Intenzita boja rastie s osobitnou silou na konci prvej časti a na vrchole dosahuje neuveriteľnú moc.

David: Aký je výsledok tohto boja?

Žiaci to chápu: Osud premohol človeka.

David: Bola to psychologická bariéra, ktorú museli prekonať Beethoven, človek, aj Beethoven, skladateľ? (aby nezomrel a pokračoval v písaní hudby).

Význam hlavného motívu, jasná expresívna hudba Symfónie, umožňuje interpretovať ju ako obraz zápasu človeka s údermi osudu. Štyri pohyby Symfónie sú prezentované ako etapy tohto boja. Duchový titán sa nenarodil okamžite.

Ak chce človek vyhrať, čo má robiť?

D: bojom pochybností, utrpenia pozbierajte vôľu do päste, aby ste zvíťazili.

Vypočutie si 2. časti symfónie.

David: Čo počujeme v tejto hudbe?

D.D .: Portrét muža, ktorý zhromažďuje svoju vôľu v päsť, boj pochybností, utrpenia a odvahy (sólové violy a violončelo), ale aj viery vo víťazstvo, pretože počuť hrdinskú pochodovú hudbu - to je hranica, po ktorej počuť kroky neporušenej vôle.

David: Akou hudbou by sa podľa teba mala skončiť symfónia, ak sa človek nepoddal osudu, ale vyšiel dôstojne v boji s ním?

VYPOČUTIE: ZÁVEREČNÁ 5. SYMFÓNIA

David: Čo sme počuli v hudbe, aká atmosféra?

D: Víťazstvo, oslava, jásot, svetlo.

David: Ale táto hudba nestráca svoje odvážne zafarbenie, prísne svojvoľné odhodlanie. To nie je smršť bezstarostnej fašiangovej zábavy; je to spojenie pýchy, veľkosti a radosti.

„Sily túžia získať späť krídla na útek ...“, „Silný a mocný je ten, ktorý zažil zúfalstvo a porazil ho“ (A.N. Scriabin).

Pokúste sa nájsť intonačné potvrdenie.

Aká je melódia a kam smeruje?

D: Melódia víťazného skladu pochodujúceho piesne sa posúva po etapách. A skutočnosť, že vrchol bol zdolaný, potvrdzuje opakovanie motívu.

David: Timbre, ktoré nástroje sú v súlade s farbou víťazných fanfár?

D: Zafarbenie mosadzných nástrojov.

David: Predstavte si, že táto hudba žije už dve storočia a ľudí vzrušuje. Aká je jeho sila vplyvu? Čo v ňom ľudia nájdu?

D: Sami! Pravdepodobne každý človek bude musieť podstúpiť ťažkosti, skúšky, môže dôjsť k pochybnostiam o sebe samom, ba dokonca k zúfalstvu. Ľudia nachádzajú v Beethovenovej hudbe hrdinu, ktorý chce napodobňovať, byť ako on.

David: Čo si myslíte, že sa stala Beethovenovou piatou symfóniou?

Jeho spása, návrat do života, premáhanie. Uvedomil si, že vie písať hudbu, a čo je najdôležitejšie, musí hudbu vytvárať, že ju ľudia potrebujú!

Výsledok: Prenikli sme do tvorivého laboratória veľkého skladateľa L. Beethovena a presvedčili sme sa o vývoji skladateľovej myšlienky: „cez boj - k víťazstvu“

Ako sa Beethoven intonačne preukázal, dal poslucháčom melodické, sluchové „potvrdenie“ o víťazstve človeka so silami temnoty, nudnej skazy, nedostatku vôle?

Téma „osudu“ sa tiahne celou symfóniou.

1. časť Prehliadka hrdinu a osudu.

2. časť. Portrét muža, ktorý zhromažďuje svoju vôľu v päsť.

3. časť V hrdinovi bojujú dvaja ľudia - silný a slabý.

4. časť. Víťazný triumf.