Ľudská krása kresliaca obraz ruskej krásy. Otvorená hodina na tému: „Ľudská krása (ženský obraz)“

Hodina výtvarného umenia sa viedla podľa programu B.M. Nemenského v 4. ročníku.

Ciele lekcie:

  • ukázať študentom úlohu umenia v porozumení krásy ruskej ženy;
  • oboznámiť študentov s ruským krojom, konceptom „súboru“;
  • vypracovať pre variácie zručnosti a schopnosti pri riešení tvorivých problémov;
  • vzbudiť záujem o ruské ľudové umenie;
  • pokračovať v rozvoji estetického a umeleckého vkusu, tvorivej činnosti a myslenia študentov;
  • uskutočňovať interdisciplinárnu komunikáciu (literatúra, umenie, hudba, história);
  • vychovávať deti k láske k histórii Ruska.

Vybavenie:

  • pre učiteľa - počítačová prezentácia, vizuálne pomôcky;
  • pre študentov - polotovary dievčenských figúrok, akvarely alebo farby na kvaš.

Vizuálny rozsah:

Prezentácia s reprodukciami obrazov M. Vrubela „Labutia princezná“, I. Argunova „Portrét neznámej roľníčky v ruskom kostýme“, K. Bryullova „Fortuneteller Svetlana“, K. Korovina „Severná idylka“, K. Makovského „Blízko okraja“, „ruská kráska“, „Boyaryn pri okne“ a ilustrácie ruského kroja.

Literárna séria:

  • AS Puškin „Príbeh cára Saltana“ (výňatok);
  • N. Nekrasov „Komu sa dobre žije v Rusku“ (výňatok);
  • N.Nekrasov "Frost, Red Nose" (výňatok).

Hudobný riadok: nahrávka ruských ľudových piesní.

Priebeh hodiny „Obraz ruského človeka. Ženské obrazy v umení "

I. Organizačný moment.

Učiteľ: Chlapci, dnes na lekcii s vami budeme pokračovať v štúdiu časti „Počiatky natívneho umenia“. Pripomeňme si, aké témy sme už študovali. (Snímka číslo 1).

Všetky druhy a žánre výtvarného umenia priamo alebo nepriamo vypovedajú o človeku. Hlavným umeleckým predmetom bol vždy človek, zložitý duchovný svet, postava, nálada.

II. Oznámenie témy.

Téma našej hodiny: „Obraz ruského človeka. Ženské umelecké obrazy “(snímka 2).

III. Stanovenie cieľov.

Učiteľ: Definujme si ciele našej hodiny. Čo by ste sa chceli na hodine naučiť? Čo by ste sa chceli naučiť?

Vi. Spracujte tému hodiny. Učenie sa nového materiálu.

Učiteľ: Každý národ má vlastné chápanie mužskej a ženskej krásy. Obraz človeka je neoddeliteľný od práce. V ruskej roľníckej kultúre je to obraz oráča.

Ako vidíš ženský obraz? Na ženu sa pozeralo ako na praotca, začiatok života, matku celej prírody. Pochopili ju ako príhovorkyňu, milenku domu, cenenú dôstojnosť, emočnú odozvu a teplo.

Ruská kráska. Tomuto obrazu je venovaných veľa umeleckých a literárnych diel. Čo myslíme pod výrazom ruská krása?

Obráťme sa na diela veľkých umelcov a na umelecké slovo o kráse žien, ktoré žili v staroruských dedinách a mestách. (Snímka číslo 3).

Učeník: Hovoria, že existuje princezná,
Že nemôžeš spustiť oči.
Popoludní sa Božie svetlo stlmí,
V noci osvetľuje zem -
Svieti mesiac pod kosou
A v čele horí hviezda.
A ona sama je majestátna,
Pôsobí ako páva.

Učeník: Obraz vtáka je najstarším symbolom dobra a prosperity. Na obraze ženy, v jej kostýme a predovšetkým na obraze bielych rukávov-krídel bol vyjadrený obraz krásneho sna - vtáka šťastia.

Učeník: „Labutia princezná“ je jedným z najpoetickejších ženských obrazov v umení umelca Vrubela. Vrubel líčil Labutiu princeznú, ktorá má korunu zdobenú riečnymi perlami a polodrahokamami. Vrubel sa s láskou pokúsil sprostredkovať všetku krásu národného ženského odevu, jeho farieb, blízkych rodnej prírode. (Snímka číslo 4).

Učeníčka: V ruských dedinách sú ženy
S pokojným významom tvárí,
S krásnou silou v pohybe
Chôdzou, pohľadom kráľovien.
Krása do sveta úžasne:
Lícenka, štíhla, vysoká,
Krásna vo všetkých šatách
Šikovný vo všetkých prácach.

Učeník: Ak sa pozriete pozorne na portrét sedliackej ženy od umelca Argunova, uvidíte, že vyzerá, že vyžaruje rovnomerné, jemné vyžarovanie, má svetlo v duši. Mladé dievča je oblečené do slávnostnej červenej letnej šaty s bielou elegantnou blúzkou. Vysoký kokoshnik vyšívaný zlatom zdôrazňuje dievčenské ušľachtilé, takmer kráľovské ložisko. (Sladké číslo 5).

Učeník: Naše tance sú známe všade,
Naše tance sú ako oheň.
Vyjde ruská kráska,
Nech to ide na harmoniku.
Ruské čižmy šité zo zlata,
Na slnku svietia úzke čižmy.
Kráska kráča, pláva ako labuť
A všetci obdivujú jej krásu.

Učeník: Bryullovova maľba bola inšpirovaná Žukovského básňou „Svetlana“. Zobrazuje sa epizóda veštenia, ktorá bola súčasťou oslavy Vianoc. Bryullov zobrazil Svetlanu v ruskom národnom kroji, sediac pred zrkadlom, na ktoré obrátila pohľad. Umelkyňa vytvorila pôsobivý obraz mladého dievčaťa, ktoré láka svojou krásou a spontánnosťou.

Učiteľ: Chlapi, dívali ste sa na reprodukcie obrazov, počúvali ste literárne diela. Ako ste videli obraz ruskej krásky? Čo majú všetky tieto obrázky spoločné?

Všetky tieto obrazy spája bohatý vnútorný svet, láskavosť, tvrdá práca. Každá maľba odrážala národné tradície ruského ľudu. Ľudia verili: krása je dobrá ochranná sila. Preto sa ženy usilovali zdobiť svoj kostým. Osobitná pozornosť sa vždy venovala ruskému národnému kroju. (Snímka číslo 6).

Učiteľ: Súbor ruského kroja vytvára poetický obraz, ktorý je neoddeliteľný od pracovného života, dovoleniek, rituálov. Myšlienka ruského ženského kostýmu je spojená s košeľou a sarafánom.

Košeľa - základ ženského kostýmu bol ušitý z bieleho plátna. Tričko bolo zdobené výšivkou, najmä golierom, plecom, hrudníkom a lemom. (Snímka číslo 7).

Učiteľ: Na tričku bola oblečená letná košeľa. Letná šaty bola vpredu zdobená vzorovaným pruhom a vrkočom. Lem letnej šaty bol zdobený vzorom, ktorý symbolizoval plodnosť zeme - kosoštvorce, trojuholníky, štvorce s bodkami.

Na severe bola letná bunda často doplnená hrudnými šatami s otvoreným topom - epanechka. Epanechka je krátka blúzka s rozšírenými rukávmi bez rukávov. (Snímka číslo 8).

Učiteľ: V južnom Rusku mali na sebe namiesto letnej bundy ponevu - kockovanú kockovanú sukňu vyrobenú z vlny. Bola ozdobená stužkami, vrkočom. Mimochodom, zástera zdobená vzormi symbolizujúcimi zem a vodu - kosoštvorce, vlnovky, vtáky. (Snímka číslo 9).

Na sviatky bola hlava zdobená úžasnou čelenkou - kokoshnik. Kokošníky boli bohato zdobené riečnymi perlami, výšivkami a príveskami. Dievčatá vystavili svoje vrkoče a vydatá žena si zastrčila vlasy pod pokrývku hlavy.

V. Tvorivá práca.

Učiteľ: Dnes na hodine vám navrhujem vytvoriť obraz ruskej krásy. Čo by ste mali vo svojej práci ukázať? Máte pravdu, musíte odrážať krásu ruského ľudového odevu, vyjadrovať charakter dievčaťa a jej náladu.

(Počas práce sa hrajú ruské ľudové piesne.)

Učiteľ: Chlapci, vašu prácu umiestnime na hraciu plochu.

  • Čo vidíte na nástenke? (Malá čistinka neďaleko lesa).
  • A čo robili dievčatá na lúke, keď sa dali dokopy? (Mali sme guľatý tanec).
  • Ako zariadime naše dievčatá? (Okrúhly).

(Študenti umiestnia figúrky dievčat do kruhu na tabuľu.)

  • A čo robili dievčatá, keď sa dali na guľatý tanec? (Spievané piesne).
  • Poďme spolu s nami spievať pieseň „Na poli bola breza.“

(Vykonanie piesne s deťmi).

Vi. Zhrnutie výsledkov práce.

Učiteľ: Chlapci, čo nové ste sa na hodine naučili? Dosiahli sme svoje ciele? Čo ste sa dozvedeli o ruskom ľudovom kroji? Výborne, všetci dnes fungovali veľmi dobre. Ďakujem všetkým za lekciu.

Prezentácia „Obraz ruského človeka. Ženské obrazy v umení "


  • O čom bude naša hodina?
  • Kde vidíš krásu človeka?
  • Čo je za človeka podľa teba pekný?
  • Kto je „dobrý človek“?


Aký produkt nebol zasadený v starovekom Rusku?


  • Živé príklady sa odrážajú v ruských ľudových rozprávkach.
  • Aké rozprávky viete, kde sa zobrazuje obraz ruského roľníka?
  • Pozrime sa na ilustrácie z ruských ľudových rozprávok.














  • Aké bolo pánske oblečenie v Rusku?
  • Čo nám môžete povedať o topánkach?
  • Kto mal v Rusku čižmy?

TO RU ROVNAKO BA VY X SHIV A


P Sh O TOM T R A T H S

Ruské nohavice boli šité bez prestrihov, s uzlom, aby sa dali použiť na ich širšie a užšie.


P ZA O TOM IN Ja ZK ZO A

  • Chlapi, prečo si myslíte, že naši predkovia nosili opasok?
  • Pri páse bola ešte jedna úloha - tajomstvo ...
  • Povedzte mi, aký tvar má pás uviazaný v páse?
  • A čo symbol kruhu predstavoval v staroveku medzi väčšinou národov?
  • Chlapci, počuli ste niekedy výraz „uvoľnil sa“? Čo to znamená?

Máte pravdu a tiež vykonával rôzne funkcie: niektoré predmety boli „položené“ do pásu, zatiaľ čo iné boli zavesené za opasok. Napríklad meč, nôž, zbraň, mali bojovníci opasok. Za starých čias bolo z opaska zavesené zrkadlo, vankúš, figúrky-amulety od zlých duchov a tašky na peniaze.

Kruh starých Slovanov znamenal náboženský symbol Boha a bol talizmanom. Opasok bol teda talizman, chránil žalúdok. Koniec koncov, slovo „brucho“ v staroveku znamenalo „život“. Ukazuje sa teda, že pás chránil život. Preto sa ukazuje, že ho museli nosiť všetci.

To znamená, akoby stratil svoju ľudskú podobu.




PHE KULT Minúta

Pracovali sme spolu a boli sme trochu unavení.

Rýchlo všetci okamžite stáli pri svojich stoloch.

Okolo stojí ticho

Kosačky vyšli na lúku.

Swing šikmo tu, tu,

Urobte jeden a urobte dva.

Tu sme roztiahli ruky

Akoby prekvapený

A navzájom k zemi

Poklonili sa k pásu.

Dole, deti, nebuďte leniví

Pokloňte sa, usmejte sa.

Natiahli sme sa zo srdca

A opäť sa vrátili na miesto.


Z PEKLO PEKLO H A Th Č VA E:

  • Vytvorenie obrazu ruského roľníka - portrétny obraz v gvaši.

DOKONČI VETY

  • Dnes v lekcii som ...
  • Najzaujímavejšou vecou dnešnej lekcie bolo ...
  • Najťažšie pre mňa dnes bolo ...
  • Dnes v lekcii som cítil ...
  • Dnes som si uvedomil ...
  • Dnes som sa dozvedel ...
  • Dnes som si myslel ...
  • Dnešná lekcia mi ukázala ...
  • Chcem vedieť viac o ...

Náčrt hodiny výtvarného umenia v 4. ročníku podľa programu B. M. Nemenského na tému „Obraz ľudskej krásy (ženský obraz)“

Charakteristika etáp hodiny

Mapa technologickej lekcie

Schémy Kokoshnik

Prezentácia „Obrázok ľudskej krásy“

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Náčrt hodiny výtvarného umenia v 4. ročníku podľa programu B. M. Nemenského

na tému " Obraz ľudskej krásy (ženský obraz) “.

Učiteľka výtvarného umenia Elena Gennadievna Ponomareva

Stredná škola MOU č. 89, okres Dzeržinskij, Volgograd

  1. Trieda: 4
  2. Dátum: 26. 9. 2013
  3. Vec: čl.
  4. Téma: Obraz ľudskej krásy (ženský obraz).
  5. Miesto lekcie v systémeHodina výtvarného umenia v 4. ročníku podľa programu B. M. Nemenského. 5 lekcia.
  6. Typ lekcie: Hodina osvojovania si nových vedomostí.
  7. Operačné ciele: Obrázok portrétu ženy v kroji.

Vzdelávací cieľ: Prebudenie záujmu o históriu, kultúru, umenie Ruska

  1. Ciele lekcie:

Náučné: Oboznámiť sa s ženským krojom, oboznámiť sa s obrazom portrétu ženy a prácou K. Makovského, naučiť ako vykresliť portrét, upevniť zručnosti práce s farbou.

Vývojové: Podporovať rozvoj estetického vkusu, logického myslenia, reči, tvorivej fantázie a pozornosti.

Vzdelávacie: prispievať k výchove k záujmu o hodiny výtvarného umenia, k výchove k presnosti, priateľskej povahe.

Osobné: - oboznámiť študentov so žánrom portrétov, krásou ruského ľudového odevu žien;

Metasubject: - uskutočňovať medzipredmetové spojenia (literatúra, umenie, história, hudba);

Predmet: Vytvorte kresbu - portrét v kokoshniku.

  1. Vybavenie hodiny: Počítač, projektor, prezentácia na tému hodiny.
  2. Didaktické prostriedky:

pre učiteľa -

Obrazný rozsah: kresby, prezentácia s dielami K. Makovského.

Literárny cyklus: básne - A. Puškin „Príbeh cára Saltana“ (výňatok), „Mráz, červený nos“ (výňatok). ...

Hudobný riadok: nahrávka ruských ľudových piesní.

pre študenta - List A-3, kvaš a kefy.

  1. Očakávané výsledky: formovať chápanie ľudového kroja, rešpektovanie kultúry, rozvíjať schopnosť pracovať s umeleckými materiálmi.
  2. Základné pojmy: kokošnik, guľatý tanec, portrét.
  1. Charakteristika etáp hodiny

Téma lekcie

Miesto lekcie na danú tému

Obrázok ľudskej krásy (ženský obraz)

Piata hodina na tému „Počiatky umenia vašich ľudí“

Typ lekcie

Formy, techniky, metódy

Kombinovaná, Lekcia osvojovania si nových vedomostí, lekcia-hra

Frontálna, párová práca, samostatná práca., Produktívne metódy

Účel lekcie

Ciele lekcie

Stvárniť portrét ruskej ženy v ľudovej pokrývke hlavy podľa diela K. Makovského.

Vzdelávacie: Oboznámiť sa so ženským krojom, oboznámiť sa s obrazom portrétu ženy a tvorbou K. Makovského, naučiť ako stvárniť portrét, upevniť si zručnosti práce s farbou.

Vývoj: podporovať rozvoj estetického vkusu, logického myslenia, reči, tvorivej fantázie a pozornosti.

Vzdelávacie : prispievať k výchove k záujmu o hodiny výtvarného umenia, k výchove k presnosti, prívetivosti.

Osobné : - oboznámiť študentov so žánrom portrétov, krásou ruského ľudového odevu žien;

  1. - rozvíjať fantáziu, tvorivú predstavivosť, grafické schopnosti;
  2. - vychovávať deti k láske k histórii Ruska
  3. - ukázať úlohu umenia v porozumení krásy ruskej ženy;
  4. - naučiť sa definovať prostriedky na vyjadrenie nálady a pocitov v umení;
  5. - oboznámiť sa s prácou K. Makovského;

Metasubject : - uskutočňovať interdisciplinárnu komunikáciu (literatúra, umenie, história, hudba);

Predmet: vytvorte kresbu - portrét v kokoshniku.

Zamýšľaný výsledok

Vedieť

Byť schopný

Základné pojmy: kokoshnik, guľatý tanec, portrét, odrody kokoshnikov.

Správne určiť kompozíciu obrázka,

Na vytvorenie portrétu použite umelecké materiály.

Určite pridruženie prezentovaných obrázkov k akejkoľvek lokalite.

Kompetencie / UUD

Pedagogické technológie

Vybavenie

vzdelávacie a kognitívne, informačné, komunikačné

metóda učenia sa problémov, technológia herných metód, učenie sa v spolupráci

Počítač, projektor, prezentácia na tému hodiny, karty s úlohou.

  1. Mapa technologickej lekcie

Pseudonym,

cieľ

Činnosť učiteľa

Aktivity študentov

Formulár

práca

Výsledok

1. Motivácia (sebaurčenie) k učebným činnostiam.
(2-3 minúty)

Účel pre učiteľa:vytvárať podmienky pre vznik vnútornej potreby začlenenia študentov do vzdelávacích aktivít

Účel pre študentov: sebaurčenie k učebným činnostiam

Pozdravujem vás.

Ahojte chlapci Skontrolujte, či ste pripravení na lekciu?

Dnes máme neobvyklú lekciu - cestu do minulosti.

Vitajte. Organizujú si pracovisko, kontrolujú dostupnosť jednotlivých vzdelávacích potrieb.

čelný

Vznik UUD:

(R) vôľová samoregulácia

2. Aktualizácia a náprava individuálnej ťažkosti pri skúšobnej akcii.
(3-4 minúty)

Účel pre učiteľa:prispieť k aktualizácii zodpovedajúcich duševných operácií a kognitívnych procesov u študentov.

Účel pre študentov: motivácia k skúšobnej vzdelávacej akcii a jej samostatná implementácia.

Konverzácia, práca pri tabuli

Dobrý deň, moji priatelia!

Som rád že ťa vidím.

Čaká na teba dnes

Skaz o ruskej kráske.

Chlapi, čo by podľa vás mala byť „ruská kráska“? Poďme k umeleckému slovu o kráse žien, ktoré žili v staroruských dedinách a mestách. Ľudová hudba nám pomôže naladiť sa na správnu náladu.

Snímka 2.

Hovoria, že existuje princezná

Že nemôžeš spustiť oči.

Vo dne tlmí Božie svetlo

V noci osvetľuje zem -

Svieti mesiac pod kosou

A v čele horí hviezda.

A ona sama je majestátna,

Pôsobí ako páva;

Sladká reč hovorí,

Akoby rieka bublala.

Z akej práce sú tieto riadky?

V ruských dedinách sú ženy

S pokojným významom tvárí,

S krásnou silou v pohybe

Chôdzou, pohľadom kráľovien.

Nevšimol by si ich slepec!

A vidiaci o nich hovorí:

Prejde to - ako bude svietiť slnko

Pozrie - dá mu rubeľ.

Krása do sveta úžasne:

Červená, štíhla, vysoká,

Krásna vo všetkých šatách

Šikovný vo všetkých prácach.

Čo spája tieto ženské obrázky? Aká je ich krása?

Koncept ruskej krásy odráža stáročné predstavy o schopnosti držať sa a obliecť sa, o vlastnostiach tváre, a čo je najdôležitejšie, o schopnosti jemne cítiť prírodu a hlboko prežívať smútok a radosť. Mäkkosť a duchovná sila, neha a dôstojnosť sa chápu ako podstata krásy ruskej ženy.

Ženské obrazy sú hlboko spojené s obrazom vtáka šťastia, ktorý chodí po zemi, pláva po vode a môže voľne lietať na oblohe prístupnej iba snom človeka.

Odpovede detí.

Krásna, milá, bystrá.

Odpovede detí

Alexander Sergejevič Puškin „Príbeh cára Saltana“

Nikolaj Alekseevich Nekrasov. „Jack Frost“.

Ich tvrdá práca, krása.

čelný

Vznik UUD:

(R) sebakontrola: naučiť sa rozlišovať správne splnenú úlohu od nesprávnej; povedomie o tom, čo sa už naučilo a čo ešte je potrebné sa naučiť, vedomie kvality a úrovne asimilácie.

(P) formovanie duševných operácií: analýza, porovnanie, zovšeobecnenie.

Formulácia problému.

Identifikácia miesta a príčiny ťažkostí.
(3-4 minúty)

Účel pre učiteľa:vytvárať podmienky pre formovanie schopnosti študentov identifikovať a zaznamenávať príčinu ťažkostí pri vonkajšej reči.

Účel pre študentov: identifikovať príčinu a miesto problému

Konverzácia; prezeranie prezentácie,
práca s písomkami

Viete, aký kostým mohla nosiť vaša pra-prababka?

Ako vyzerali každodenné a sviatočné kroje, ako a prečo ich zdobili?

Chlapi, dnes máme ťažkého hosťa - Mašenku. Prišla k nám v štylizovanom ruskom kostýme. Učiteľ predvádza ženský ruský kroj.

Kráča červená panna

Ako pavushka pláva

Oblečené má zlaté šaty

Šarlátová stuha v copu.

Zoznámte sa s oblekom Machines. Akoby niekto zhromaždil slnečné svetlo, kvety z polí a položil ich na oblečenie. Všetko v obleku pripomína krásu rodnej krajiny, dáva vzniknúť pocitu dovolenky v duši!

V priebehu niekoľkých storočí sa v rôznych častiach ruskej krajiny vyvinuli ich vlastné charakteristické črty v odevoch a ľudia prísne dodržiavali miestne tradície.

Na sviatky zdobili hlavy žien nádherná pokrývka hlavy - koruna alebo kokoshnik. Snímka 3-7.

Kokoshnik je vysoká vyšívaná slávnostná pokrývka hlavy pre ženy, ktorá pokrýva vlasy. Názov pochádza zo staroruského slova „Kokosh“ - kohút.Tvar pokrývky hlavy zrejme starým Rusom pripomínal kohúti hrebeň.

Bohato zdobené riečnymi perlami, výšivkami, príveskami, vďaka ktorým ste držali hlavu vysoko a chrbát rovno. A jeho milenka konala „ako páva“, „plávala ako labuť“. V každodennom živote si dievča predviedlo vrkoč: „vrkoč je dievčenská krása.“ Vydatá žena si stiahla všetky vlasy. Podľa legiend priniesli ženské vlasy nešťastie. Bolo hanebné, aby sa vydatá žena objavila bez pokrývky hlavy. Aj teraz, keď hovoria „pomýlili sme si to“, máme na mysli - bolo to zneuctené. Podľa návrhu sa rozlišovali štyri typy kokoshnikov, z ktorých každý bol charakteristický pre určité územie.

Kokosníky s jedným rohom môžu byť troch typov: vo forme rovnoramenného trojuholníka, vo forme kužeľa s predĺženou prednou časťou, vo forme klobúkov s vysokou hlavou a plochým zaobleným vrchom.

Kokoshniks vo forme valcového klobúka s plochým dnom... Zdobené boli zlatou výšivkou, korálkami, perlami, perleťou. Zvyčajne sa nosili so šatkou preloženou v rohu.

Kokoshniks s plochým oválnym vrchom, výstupok nad čelo, laloky nad ušami. Kokošniki boli zvyčajne uviazaní bielou šatkou zdobenou zlatou výšivkou.

Kokosnik v tvare sedla, čo bola pokrývka hlavy s vysokým zaobleným vrcholom v tvare sedla s mierne vyvýšenou prednou časťou. Väčšinou sa nosilo na čele - úzky pásik zdobenej látky

Letná bunda, košeľa.

Vo všedné dni - jednoduché, slabé.

Na sviatky krásne, svetlé. Zdobené výšivkou.

Zvážte oblek. Diskutujú.

Čelné,
individuálne

Vznik UUD:

(P) vôľová samoregulácia v situácii ťažkosti;

naučiť sa pracovať podľa plánu navrhnutého učiteľom; definovať a formulovať cieľ hodiny s pomocou učiteľa.

(P) schopnosť nastoliť a formulovať problém s pomocou učiteľa

Navrhovanie a upevňovanie nových poznatkov.

4. Budovanie projektu na prekonanie ťažkostí.
(5 minút)

Účel pre učiteľa:podporovať asimiláciu nových poznatkov prostredníctvom vedúceho dialógu.

Účel pre študentov:zvážiť projekt budúcich vzdelávacích aktivít

Rozhovor, zoznámenie sa s rozprávkou

Kokošniky z rôznych oblastí našej krajiny sa zachovali v historických múzeách a múzeách umenia.

Máte diagramy rôznych druhov kokoshnikov. Pokúsme sa určiť oblasť, kde ženy tieto čiapky nosili.

Snímka 8-11.

Určte príslušnosť k ktorejkoľvek lokalite zobrazených dievčat v kokoshnikách pomocou kariet a snímok.

čelný

Vznik UUD:

(P) vyslovenie postupnosti akcií na hodine; formovanie kognitívnej iniciatívy.

(P) schopnosť nájsť a zvýrazniť potrebné informácie; schopnosť predpokladať a zdôvodňovať ich.

(L) schopnosť uvedomiť si zodpovednosť za spoločnú vec;

schopnosť dodržiavať morálne normy a etické požiadavky v správaní.

K. schopnosť vyjadriť svoje myšlienky s dostatočnou úplnosťou a presnosťou; schopnosť počúvať a porozumieť reči ostatných; zohľadniť rôzne názory.

5. Dynamická pauza
(3 min)

Účel pre učiteľa:prispievať k ochrane a posilňovaniu zdravia študentov. Zabezpečte potrebnú fyzickú aktivitu.

Účel študentov:odpočívajte, pripravte sa na ďalšiu etapu práce

telesná výchova

Vedeli ste to chlapci?guľatý tanec - starodávny ľudový kruhový masový rituálny tanec? Dnes na hodine sa zoznamujeme s ľudovým umením, poďme vstať do okrúhleho tanca a pozvime nášho hosťa.

Zopakujte kroky pre učiteľa

čelný

Vznik UUD:

(R) vôľová samoregulácia

6. Samostatná práca (18 min)

Účel pre učiteľa:vytvárať podmienky na usporiadanie situácie úspechu, motivovať študentov k zapojeniu do ďalšej kognitívnej činnosti.

Účel pre študentov:naučiť sa aplikovať získané vedomosti pri plnení úloh nového typu.

samostatná práca;

Už sme povedali, že hlavným predmetom umenia bol vždy človek, jeho vzhľad, zložitý duchovný svet, charakter, nálada, štruktúra jeho myšlienok a pocitov - jedným slovom všetko bohatstvo osobnosti v jej rôznych prejavoch .

Chlapi, povedzte mi, ako sa volá obraz istej konkrétnej osoby?

Správny.

Hlavná kvalita portrétu - podobnosť s originálom - je zabezpečená predovšetkým presným vyobrazením vonkajšieho vzhľadu človeka. Jedna vonkajšia podobnosť však nestačí, pretože skutočná hĺbka portrétu spočíva v odhalení psychologického sveta človeka.

Pred prácou učiteľ vyzve študentov, aby sa zamysleli nad otázkami:

Ako by vyzerali ich matky v kokoshniku?

Ako usporiadate plachtu?

Učiteľ vysvetľuje, že vertikálny obraz, ktorý sa dá snímať až k hrudníku, je lepší. Je potrebné krásne zdobiť prvky pokrývky hlavy.

Pri plnení zadania sa riešia kompozičné, koloristické problémy, osvojuje si schopnosť vykresliť človeka. Hlava je zhora širšia, užšia po bradu, predná časť do istej miery pripomína tvar vajíčka, vysoký, honosný krk je znakom ženskej krásy. Učiteľ venuje pozornosť tomu, ako sú nakreslené oči, nos a pery. Hravou formou privádza študentov k pochopeniu, že krása ich obrazov sa dosiahne prostredníctvom krásy farebných vzťahov a tvarov, jednotlivých detailov tváre. Bude to krásne, ak nakreslíme veľký nos, široké ústa, zatvoríme oči, urobíme malú lebku, obrovské uši. Tento okamih porovnania prináša pozitívne výsledky. Deti nezávisle pracujú na obraze ruskej krásy.

Portrét

Počúvať učiteľa.

Zvislo

Nakreslite ovál tváre

Robia to.

Nakreslite.


Nakreslite.

individuálne

Vznik UUD:

(L) schopnosť hodnotiť sa na základe kritéria úspechu.

(P) schopnosť kontrolovať a hodnotiť proces a výkonnosť.

K. schopnosť vyjadriť svoje myšlienky s dostatočnou úplnosťou a presnosťou; schopnosť počúvať a porozumieť reči ostatných.

9. Reflexia vzdelávacích aktivít v učebni.
(5-6 minút)

Účel pre učiteľa:
podporovať organizáciu sebahodnotenia práce študentov.

Účel pre študentov:sebahodnotenie študentov o ich vlastných učebných činnostiach.

Reflexia (Expresná výstava. Hodnotenie prác.)

Konverzácia, hra „Umelec-divák“

V takom prípade sa podrobnejšie zaoberajte týmito kritériami:

Originalita nápadu;

Estetika dizajnu;

Pracovná záťaž.

Takže, moji milí, čo nové ste sa naučili v dnešnej lekcii?

Aké ciele sme dosiahli na konci našej schôdze?

Čo pre vás zostáva nepreskúmanou záhadou, nevyriešeným problémom?

Dobrá práca, tomu sa budeme venovať nasledujúce hodiny.

Zadanie domácej úlohy: Nájdite reprodukcie umenia, ktoré odrážajú mužskú krásu.

Študenti demonštrujú svoju prácu zavesením na magnetickú tabuľu, diskusiou o nej a po vykonaných opravách prácu vyhodnotíme. Najúspešnejšie umiestňujeme do papierových rámov vyrobených na predchádzajúcich hodinách.

Čistenie pracovísk.

čelný

- reflexia spôsobov a podmienok konania (P);

- kontrola a hodnotenie procesu a výsledkov činností (P);

- sebahodnotenie na základe kritéria úspechu (L);

- primerané pochopenie dôvodov úspechu / neúspechu vo vzdelávacích činnostiach (L);

- vyjadrenie svojich myšlienok s dostatočnou úplnosťou a presnosťou (K);

- formulácia a argumentácia vášho názoru, berúc do úvahy rôzne názory (K);

- použitie kritérií na odôvodnenie ich úsudku (K);

- plánovanie spolupráce vo vzdelávaní (C);

- dodržiavanie morálnych noriem a etických požiadaviek v správaní (L).

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet Google (účet) a prihláste sa doň.

FINE ARTS ľudská krása, 4. stupeň, lekcia 5

Učiteľka na základnej škole

MBOU SOSH № 33 Simferopol


  • Ciele: študovať obrazy ženských obrazov na obrazoch ruských umelcov; vykonávať analytické práce na ich porovnanie; oboznámiť sa s ideálmi ruskej krásy; opakovať zručnosti zobrazovania osoby na kresbe; učiť obraz prvkov krojov; viesť psychologickú náladu hodiny; oboznámiť sa s pojmami „kokoshnik“, „sarafan“.
  • Druh činnosti: kresba.
  • Plánované výsledky: školáci budú analyzovať obrazy na portrétoch ruských umelcov; zopakovať špecifiká portrétu; získať vedomosti o zmene ideálov ruskej krásy; precvičiť maľovanie portrétu; psychologicky naladiť na hodiny.

  • Portrét je dielo výtvarného umenia, ktoré obsahuje obraz jedného alebo viacerých ľudí.
  • Portrétista je umelec, špecialista v oblasti portrétovania.
  • Ruský kroj je národný odev.
  • Idyla je malý kúsok poézie zobrazujúci pokojný život.

  • Čo sú to žánre vo vizuálnom umení?
  • Aké žánre výtvarného umenia poznáte?
  • Tento rok ste už kreslenie robili, aký žáner môžete vo svojich kresbách označiť? (Krajinky.)

  • Fotografie sú zavesené tu
  • Koľko očí chceš -
  • Tu sú stojany a tu sú vitríny.
  • Dnes ste prišli do múzea.
  • Pre každý vkus obrázka tu.
  • Čo miluje náš divák?
  • Háj s červeným jarabinou -
  • Toto, drahý priateľ, ... .
  • Les a pole, lúka a rieka,
  • Modré nebo
  • Úžasné miesta Pozeráme sa pol hodiny.
  • I. Agapova

  • Dnes sa stretnete so žánrom výtvarného umenia, ktorý je vám už známy. Aby ste si to zapamätali, budete musieť vyriešiť aj hádanku.
  • Veľmi milujeme obrázky
  • A na všetko dáme odpoveď:
  • Tu je dievča v farebnom kožuchu -
  • Toto, drahý priateľ, ...
  • Mama je tu nakreslená,
  • Dedko a babička ju nasledujú.
  • Budeme rámovať portréty
  • A zavesiť na stenu.
  • I. Agapova

  • Predtým, ako začnete študovať portréty veľkých ruských umelcov a vytvárať svoje vlastné kresby, poďme sa pripraviť na hodinu. Pohodlne sa usaďte, opierajte sa o stoličky. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Zakryte si oči.
  • Učiteľ vysloví frázy, ktoré po ňom študenti opakujú.
  • Práca na hodinách výtvarného umenia ma baví.
  • Viem rozlíšiť obrazy podľa ich žánrov a môžem o nich povedať.
  • Baví ma študovať obrazy veľkých umelcov.
  • Rada kreslím.
  • Rád robím nášivky a dizajn.
  • Moje ruky nadobudnú zručnosť.
  • Usilovne dokončujem všetky úlohy.
  • Snažím sa robiť všetko, na čo ma učiteľ požiada, a naučím sa robiť všetko veľmi dobre.
  • Žiadam vás, aby ste sa zhlboka nadýchli a otvorili oči.


  • Výtvarník Ivan Petrovič Argunov bol poddaným, správcom palácov grófa Šeremeteva.
  • I. Argunov bol talentovaný, jeho talent si všimli, spoľahlivo maľoval portréty gentlemanov, ba dokonca aj ruských kráľovien. Hlavným žánrom, v ktorom pracoval, bol portrét. Argunov sa snažil na svojich portrétoch ukázať prirodzenú silu a dôstojnosť človeka.

  • Ale jedným z jeho najlepších diel nebol portrét grófa alebo kráľovnej, ale roľníčky v moskovskej provincii, ktorej reprodukcia je uvedená v učebnici. Majster vytvoril čistý a jasný obraz ruskej ženy s pokojnou a láskavou dušou. Tento portrét sa vyznačuje jasnosťou kresby, dôslednosťou foriem a premysleným pomerom farieb.

  • Druhý obrázok sa volá „Severná idyla“, jeho autorom je umelec Konstantin Alekseevich Korovin. Slovo idyla znamená dôslednosť, ideálny obraz. Umelec vo svojej maľbe skutočne sprostredkúva charakter takejto idylky.

  • V mnohých knihách ste sa už stretli s popisom obrazu dievčaťa alebo ženy - ruskej krásky.
  • Pripomeniem jednu slávnu pasáž - popis Labutej princeznej z Puškinovej rozprávky.
  • Tu sa leskla krídlami
  • Letel ponad vlny
  • A na breh zhora
  • Zapadol do kríkov.
  • Zaskočená sa otriasla
  • A princezná sa otočila.
  • A ona sama je majestátna,
  • Pôsobí ako páva.
  • Svieti mesiac pod kosou
  • A v čele horí hviezda.

  • A tu je popis ruskej roľníčky, ktorú vytvoril ďalší ruský básnik - N. Nekrasov.
  • V ruských dedinách sú ženy
  • S pokojným významom tvárí,
  • S krásnou silou v pohybe,
  • Chôdzou, pohľadom kráľovien, -
  • Nevšimne si ich slepý muž,
  • A vidiaci o nich hovorí:
  • "Bude to prechádzať - akoby osvetľovalo slnko!"
  • Pozrie sa - dá mu rubľ! ““
  • ... Krása, čuduj sa svete,
  • Červená, štíhla, vysoká,
  • Krásna vo všetkých šatách
  • Šikovný v akejkoľvek práci.

  • ... Začať kresba portrétu na celú tvár z oválu (môže byť viac alebo menej podlhovastý, v závislosti od tvaru hlavy), rozdelený čiarou na polovicu zvisle. Vodorovná čiara tiež rozdelí ovál na polovicu, vedie na úrovni mosta nosa a vnútorného kútika oka - slzy. Priesečník týchto línií, tvoriaci takzvaný kríž, bude kontrolným bodom, z ktorého musíte zostaviť zvyšok tváre. Pre zachovanie správnych proporcií tváre je potrebné určiť pomer jej šírky k výške.

  • Obrysujeme všetky časti tváre, nos trikrát zapadá do výšky tváre a má tvar hranola.
  • Pri vykresľovaní očí si musíte uvedomiť, že každý človek má svoj vlastný vzor. Je určená veľkosťou očných buliev a tým, ako sú umiestnené v očnej jamke. Tvar oka sa tiež líši. Vzdialenosť medzi očami sa rovná veľkosti jedného oka. Výnimky závisia od fyziologických charakteristík osoby, napríklad od blízkych alebo vzdialených očí.
  • Nakreslite čiaru úst. Obrysujeme uši.

  • Ďalej načrtneme polohu zrenice, šírku otvorenej časti oka, hrúbku horných a dolných viečok. Robíme obrysy nosa realistickejšími. Pri kreslení úst treba pamätať na to, že sú vždy širšie ako spodok nosa. Načrtneme kresbu pier, ukážeme ich charakter.
  • Ušné lalôčky s nenaklonenou hlavou sú zobrazené tesne nad čiarou úst a ich horné body sú mierne pod čiarou obočia.

  • Na všetkých častiach tváre pracujeme podrobnejšie.
  • Definujeme tieňovú stranu tváre, pomôžeme odhaliť tvar v tóne. Posilnite tón v miestach, kde tvar slabne do tieňa: na lícnej kosti, na ľavom čele, na brade, na hornom pysku, na ľavom krídle a pod nosom, na krku. Povrch čela je rozdelený na niekoľko rovín - prednú, bočnú a hornú. V tomto prípade slúžia čelné tuberkulózy ako referenčný bod. Hranice týchto rovín by mali byť zobrazené tónom.
  • Musíte si podrobne vypracovať nos, pretože je nám najbližší a kontrast svetla a tieňa na ňom bude najvýraznejší. V záverečnej fáze by ste na niektorých miestach mali vlasy podrobne prepracovať, rovnako ako urobiť výrazné oči, obrysy línie ramien.

  • Čo je to krajina?
  • Čo je to portrét?
  • Akú prácu ste dnes robili na hodine?
  • Aké doplnky potrebujete?
  • Aké portréty ste maľovali?
  • Aké pravidlá by sa mali dodržiavať pri kreslení portrétu.
  • Aké podrobnosti kroja ste použili na svojich portrétoch?
  • Podarilo sa vám sprostredkovať postavy hrdiniek, ktoré ste nakreslili?

  • Dnes budete vytvárať tému portrétu.

Účel lekcie:

  • Formovať u študentov obraz ženskej a mužskej krásy.
  • Vzbudiť záujem o štúdium tradičného ochranného odevu starej Rusi.
  • Podporovať rešpektovanie osobitostí národnej kultúry.
  • Naučiť obraz muža a ženy v tradičnom odeve starovekej Rusi.

Vybavenie

Pre učiteľa reprodukcie:

  • Ivan Bilibin - ilustrácie k rozprávkam „Rozprávka o cárovi Saltanovi“, „Choďte tam - neviem kam“, „Finistovo plano-sokolie pierko“;
  • N. Roerich - náčrty baletu „Obrad jari“;
  • Boris Olshansky „Stretnutie“;
  • V.N. Vasnetsov - „Tri princezné podsvetia“, náčrty kostýmov pre operu
  • „Snehulienka“, „Traja hrdinovia“, „Princezná, ktorá sa nesmeje“, „Princezná žaba“ Kroj: pánska košeľa, dámska košeľa, poneva, čelenka (brezová kôra), korálky, opasky, lykové topánky.

Pre študentov:listy papiera, ceruzky, štetce, kvaš, nádoba na vodu.

Počas vyučovania

  • Organizácia času.
  • Úvodný prejav učiteľa.
  • Praktická práca.
  • Zhrnutie, domáca úloha.

Každý národ má svoj vlastný obraz ľudskej krásy. Odráža sa to v tradičnom odeve, v slávnostnom odeve mužov a žien. Zvážte krásu obrazu osoby v starovekom Rusku.

Kroj už dávno zmizol z každodenného života. Už na začiatku 19. storočia ho z mesta úplne vytlačila európska móda, ktorú do Ruska priniesol Peter 1. A iba sedliaci naďalej nosili svoje obvyklé oblečenie a na sviatky si staré šaty vyberali z hrude svojej babičky. A život ruského kroja našiel svoje pokračovanie v rozprávkových knihách Ivana Bilibina, v obrazoch Viktora Vasnetsova, Borisa Olšanského, Roericha. Umelci precízne zrekonštruovali detaily slovanského oblečenia - žiarivo vzorované pánske košele a vyšívané oblečenie dandyských dievčat. Zvláštne, ale pánsky oblek sa od staroveku príliš nezmenil. Rovnaká košeľa s opaskom, nohavice, lykové topánky, čelenka, čiapka.

Ako viete, košeľa v staroruskej dedine bola hlavnou súčasťou kostýmu a niekedy jedinou pre mladých. Na každodenné oblečenie sa nešívali vyšívané košele, ale to, ako zdobili slávnostné! Dievčatá sa osobitne snažili, pretože sa považovalo za hanbu vystupovať na verejnosti na dovolenke v nevyšívanej košeli. Niet divu, že si ľudia s košeľou spájali mnoho rôznych presvedčení? Verilo sa napríklad, že neexistuje spôsob, ako to predať - stratíte šťastie. A navyše sa verilo, že svadobná košeľa má liečivé sily.

Samotné ozdoby mali hlboký význam. V dávnych dobách bol obrad „čítania vzorov“ stále nažive. V jednej z dedín zhromaždených z blízkych i vzdialených fariem boli dievčatá v najlepších, ručne vyrobených odevoch. Jeden navliekol na seba ďalšie štyri alebo päť košieľ so zložitým dizajnom, ktoré prechádzali od lemu k hrudníku. Potom - letný odev, na vrchole toho tri alebo štyri elegantné zástery. Chlapi, ktorí prišli na dovolenku, si vybrali za sprievod starú ženu a s ňou sa priblížili k vybitým dievčatám. Žena im ukázala zástery a hemlines, pričom vysvetlila význam vzorov. Chlapci naopak tvrdú prácu a schopnosti dievčat hodnotili vyšívaním. Stará pieseň hovorí, ako jedna z týchto ihličiek fungovala:

Prvýkrát vyšívané
Červené slnko s morskými riasami.
S teplými mrakmi;
Vyšívané druhýkrát
Mesiac je jasný lúčmi
S častými hviezdami ...
Vyšívané po štvrtýkrát
Modré more s hviezdami.

Najstaršou farebnou kombináciou ruskej výšivky je biela a červená. Červená farba v ľudovom kroji bola súčasne symbolom pozemskej plodnosti a samotného slnka a biela bola farbou čistoty, radosti a božskej sily.

Starodávna výšivka má hlboký symbolický význam. Šifrujú staroslovanské mýty - o vzniku sveta, samotnom človeku, tajomstvách narodenia a smrti atď.

Tu je niekoľko symbolov:

Symbol Hodnota Symbol Hodnota
Klíči Slnko
Svet,
biele svetlo
„Uzavretý oheň“
Zem Krajina odhalená na jar
Zorané pole Zasiate pole
Bereginya Strom života
Voda Voda

Pokúsime sa nájsť kľúč k znalosti jazyka výšivky v starých rozprávkach. Prinajmenšom v tejto, kde sa hovorí o slnku: „Veľké svetlo, horiaci vták horí, každý ho pozná a zbožňuje ho.“ Nakoniec, toto je riešenie pre nám už známy obraz na leme košele: svetelná miestnosť je obrazom sveta, ohnivý vták je jasné slnko! A menšie vtáky (nazývajú sa pavas) sú ako lúče okolo slnka.

Korálky, náramky, prstene, náušnice - doplnky elegantného dámskeho kostýmu Čelenka, koruna alebo čelenka - dievčenské čelenky - ľavé vlasy a na vrchu otvorený vrkoč, ktorý bol dievčenskou pýchou a ozdobou.

Pozrime sa podrobnejšie na podrobnosti ruských odevov, ktoré zobrazujú veľkí ruskí umelci (B. Olshansky, V. Vasnetsov, I. Balibin, K. N. Roerich).

Zatvorili sme oči a predstavili krásu ľudského obrazu. Kto to predstavil, vezmeme jednoduché ceruzky a začneme kresliť.

Praktická časť.

Teraz prejdime k ďalšiemu kroku. Dnes si vytvoríme ľudový slávnostný kroj.

Postupné vykonávanie práce:

  • pamätajte na hlavné proporcie ľudskej postavy;
  • zloženie obrázka na hárku;
  • doplňujeme vrchné oblečenie charakteristickými prvkami a detailmi;
  • práca na obrázku farebne.

Praktická časť - diferencovateľná úloha:

1. skupina - silná úroveň.

Zadanie: na vykreslenie sviatočného kroja sa pokúste podrobnejšie nakresliť podrobnosti kroja.

2. skupina - stredná úroveň.

Zadanie: nakreslite náčrt slávnostného ľudového odevu.

3. skupina - slabá úroveň.

Úloha : oblek na vystavenú položku.

Výstava prác študentov.

Na pódium a na tabuľu umiestňujeme práce pre deti. Najlepšie dokončené práce sú vybrané pre školské výstavy „Svet očami detí“ a „Umelecké kráľovstvo“.

Domáca úloha.Tí, ktorí nestihli maľovanie dokončiť, práce dokončia doma. Chlapci, skúste sa dozvedieť viac o duchovnej stránke umenia vašich predkov. Opýtajte sa babičiek, dedov a rodičov na ruské ľudové sviatky, ako sa konali. Aké zvyky, tradície a rituály boli a sú vo vašej rodine.

Dnes sme sa dozvedeli kúsok našej histórie, odhalili tajomstvo vzorov starodávnej výšivky, zoznámili sme sa so sviatočným odevom, ktorý nosili naše prapraprapramatky a praprapradedovia. A vy a ja sme dospeli k záveru, že naši predkovia vedeli, ako vytvárať a nosiť Krásu ako odraz ich duchovnej sily a sveta okolo nich.

Hodina skončila. Všetkým patrí veľká vďaka.